Mebelki dla malucha

Łóżeczko - podstawowy mebel w pokoju lub kąciku każdego malucha. Kącik do spania i zabawy. Użyteczny do około 3 roku życia malca, warto więc dobrze wybrać.
/ 03.07.2007 12:02
1. Łóżeczko - podstawowy mebel w pokoju lub kąciku każdego malucha. Kącik do spania i zabawy. Użyteczny do około 3 roku życia malca, warto więc dobrze wybrać. Rynek zapełnił się różnymi modelami, kolorami łóżeczek, a nawet rozmiarami. Standardowy rozmiar 120cmx60cm jest najbardziej popularny i chyba najczęściej wybierany przez rodziców, bo łatwo dobrać do niego pościel dostępną w tym rozmiarze niemalże w każdym sklepie. Mniejszy rozmiar do mieszkań o ograniczonej przestrzeni proponuje nam Ikea np. 60cmx113cmx80cm, 62cmx115cmx92cm, i tam tez możemy dobrać odpowiedniego rozmiaru pościel, materacyk etc. Mamy też do wyboru łóżeczka na zdejmowanych biegunach. Kołyski używamy w początkowym okresie życia malucha, a potem zdejmujemy bieguny i cieszymy się funkcjonalnością wybranego łóżeczka. Producenci oferują także modele z szufladą na pościel i drobiazgi. Warto zastanowić się nad takim rozwi-ązaniem, które proponuje nam wykorzystanie i tak nieużywanego miejsca. Szuflada jest zwykle zakryta dyktą od góry, a więc rzeczy w schowku nie są narażone na ciągłe osiadanie kurzu. Każde łóżeczko ma trzy wyjmowane szczebelki, które wyjęte posłużą starszemu dziecku za wyjście. Przeważnie ma też trzy poziomy. Najwyższy dla noworodka, a także dla wygody zmęczonych rodziców, żeby nie musieli zbyt bardzo się schylać. Drugi poziom przeznaczony jest na okres przejściowy, kiedy to maluch staje się ruchliwy. Natomiast trzeci najniższy poziom jest idealny dla dziecka już siedzącego, próbującego wstawać chwytając się szczebli. Poziomy to gwarancja bezpieczeństwa szkraba. Obniżają się wraz z rozwojem malucha, uniemożliwiając mu wydostanie się/wypadniecie z łóżeczka.

2.Materacyk -
dobrany rozmiarem do łóżeczka. Do wyboru: piankowe, gryczane, kokosowe, gryczano-kokosowe. Im twardszy materac, tym lepszy dla kręgosłupa malucha. Prawie wszystkie materace są pokryte materiałową poszewką, którą można zdjąć i uprać. Samych materaców prać nie wolno, jedynie w przypadku materaca piankowego można pokusić się o czyszczenie. Kolor jest całkowicie bez znaczenia, bo materac i tak zawsze schowany jest w prześcieradle, a więc niewidoczny.

3.Pościel -
kołderka, poduszka (na później), zestaw poszewek x2. Popularne są pościele ze sztucznymi wkładami hypoalergicznymi. Pościel taką można prać w pralce w niższych temperaturach. Uwaga: pierze może uczulać! Dwa zestawy poszewek zagwarantują nam spokój w razie małej wpadki. Brudny zestaw wrzucamy do pralki, a czysty mamy już gotowy do założenia. Wybierajmy naturalne, bawełniane tkaniny. Przed zakupem sprawdźmy metkę. Dobrze byłoby, gdyby poszewki można było prać w temperaturze prania ubranek i innych rzeczy, by oszczędzić na wspólnym praniu. 40°, 60°C to najczęściej spotykana temperatura prania ubranek dziecięcych. Kilkumiesięczny niemowlak zwraca też uwagę na wzory na pościeli. Z pewnością zainteresują go kolorowe misie, skaczące baranki. Sklepy aż mienią się od wzorów i kolorów. Kupując pościel wykonaną z kory, unikniemy prasowania i zaoszczędzimy czas. Gładkie, a zarazem milsze w dotyku tkaniny wymagają prasowania. Dobrze sprawdza się też przyjemna, ciepła flanela, jednak ciężko jest dostać poszewki wykonane z tego materiału. Zamiast kołderki możemy nabyć wygodny spiworek do spania, rozpinany, praktyczny dla dziecka i rodziców, którzy zawsze będą mieli pewność, że maluch nie rozkopie się. Śpiworki są dostępne w wersji zimowej, z grubszego materiału, i cieńsze w sam raz na lato.

4.Prześcieradła
- x2 na zmianę. Często okazuje się, że pieluszka nie wytrzymała i prześcieradło trzeba zmienić, warto więc mieć zapas pod ręką. Prześcieradło najlepiej bawełniane/frotte na gumce. Dokładnie opasuje ono materac, a maluch nie jest w stanie skłębić/sfałdować materiału. Prześcieradła frotte nie trzeba prasować, po upraniu i wyschnięciu jest ono do razu gotowe do użycia.

5.Podkład ceratkowy pod prześcieradło -
ważny jest tu rozmiar ceratki, musi być ona nieco szersza niż materac, inaczej sfałduje się pod pupą dziecka, tworząc niepotrzebną nierówność, i tracąc swoją ochronną funkcję. Ceratka zapobiega zmoczeniu materaca. Szerszą ceratkę podwijamy pod materacyk i zabezpieczamy prześcieradłem z gumką. Gumka trzyma w miejscu ceratkę i zapobiegania jej przesuwaniu. Idealnym wymiarem byłby wymiar 70/80cmx120cm. Takie ceratki są do dostania w sklepach, jednak trzeba się trochę nachodzić za odpowiednim wymiarem.

6.Rożek -
do kupienia rożki miękkie z wkładem hypoalergicznym, a także usztywniane rożki, zapinane na rzepy lub wiązane. Rożek z takim wkładem można prać w pralce. Rożek używany jest na samym początku, kiedy noworodek potrzebuje ciepła. Niektóre mamy zawijają maluszka w rożek do snu, by czuł się on opatulony z każdej strony (jakby przytulany), a więc bezpieczny. Inne mamy czują się pewniej karmiąc dziecko w rożku, który stanowi pewnie usztywnienie, podstawę, a więc łatwiej i bezpieczniej jest dzieckiem manewrować. Potem rożek może przydać się jako kołderka, wyściełanie wózka głębokiego.

7.Kocyk
- miękki, z naturalnych surowców, ciepły polarowy, łatwy do prania, odpowiedniej wielkości. Kocyk przyda się do wózka, a także w domu, gdy kołderka stanie się zbyt ciepłym okryciem, np. późniejsza wiosną.

Więcej informacji na http://www.jacekiagatka.pl

Redakcja poleca

REKLAMA