Kupujemy fotelik samochodowy dla niemowlaka - porada

Odpowiedni fotelik samochodowy pomoże w bezpiecznym transporcie dziecka. W pierwszych tygodniach życia twoje maleństwo musi mieć zapewniony szczególny komfort. Mięśnie niemowlaka są jeszcze niedostatecznie rozwinięte, dlatego jest też ono podatne na wszelkie niedogodności. Na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy dla niemowlaka?
Kupujemy fotelik samochodowy dla niemowlaka - porada fot. krasnolandia.pl

Zgodnie z prawem

W Polsce dziecko musi podróżować w foteliku do końca 12. roku życia lub do momentu, kiedy osiągnie 150 cm wzrostu. To oznacza, że fotelik będzie wam potrzebny przez co najmniej kilkanaście lat. Pierwszego fotelika warto zacząć szukać jeszcze przed narodzinami dziecka i rozpocząć naukę mocowania go w aucie, nim maluszek przyjdzie na świat. Gdy będziesz wychodzić ze szpitala po porodzie, sprawne przypięcie dziecka do fotelika nie będzie już dla ciebie problemem.

Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że nie każdy fotelik, który został dopuszczony do sprzedaży jest tak samo bezpieczny dla twojego maluszka. Dobry fotelik powinien być wcześniej oceniony przez organizację, która bada foteliki samochodowe w testach zderzeniowych. W Europie najpopularniejszą z nich jest niemiecki instytut ADAC (inne to: OEAMTC, AA, ANWB), który ocenia produkt w skali od 1 do 5. Kupując fotelik zwróć uwagę, by otrzymał on na skali minimum 3 punkty. Aby zapoznać się z bieżącymi wynikami tych testów , warto poszukać w sieci aktualnych wyników wpisując w wyszukiwarkę „testy ADAC 2011”. Dzięki temu dowiemy się na przykład, że w 2011 roku zestaw fotelik dla niemowlaków (do 13 kg) ROMER baby Safe Plus SHR II z bazą ISOFIX Base dostał najwyższą ocenę, pięć punktów (koszt takiego fotelika to około 1300zł). Godne uwagi są także foteliki, które oceniono na cztery i więcej punktów/ gwiazdek w poszczególnych grupach. Należą do nich między innymi: Cybex Aton, BEBE CONFORT, WinDoo Plus, HTS Besafe iZi Comfort X3 Isofix, KIDDY Guardian Pro 2, Cyber Pallas 2 fix, KIDDY Cruiserfix Pro i MAXI COSI Rodi XP.

Foteliki niefirmowe nie podlegają testom zderzeniowym.

Odpowiednio dobrany

Wybierając odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka, należy dopasować go do wagi, a nie wieku smyka. Producenci dzielą foteliki na kilka grup wagowych: od 0 do 13 kg;  od 9 do 18 kg i od 15 do 36 kg.

Gondola nie zastąpi fotelika samochodowego

Przewożenie dziecka w gondoli jest z pewnością bezpieczniejsze niż trzymanie malucha na rękach, ale zdecydowanie gorsze i mniej bezpieczne od fotelika samochodowego dla niemowląt. Pierwotnie gondolę zaprojektowano dla dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogą podróżować w pozycji półleżącej. Dotyczy to niektórych wcześniaków i maluszków z rozszczepem kręgosłupa. Dlatego też wybierając między fotelikiem a gondolą, nie patrz na swoją wygodę lecz bezpieczeństwo smyka.

Próba montażu fotelika

Zanim zakupisz wybrany model fotelika, warto podjechać do sklepu i spróbować zamontować go w swoim aucie. Upewnij się, czy pasy są wystarczająco długie i czy baza do montażu stabilnie utrzymuje fotelik. To bardzo ważne!

Polecamy: Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka - galeria

Wybierz  nowy fotelik samochodowy

Zrezygnuj z zakupu używanego fotelika, bo nigdy nie masz pewności co się z nim wcześniej działo. Mógł komuś wypaść z rąk, uczestniczyć w wypadku lub stłuczce. Wewnętrznych uszkodzeń nie będziesz wstanie dostrzec gołym okiem, za to mogą one sprawić, że fotelik w niebezpiecznym momencie nie zadziała, tak jak powinien. Pamiętaj, że gwarancja bezpieczeństwa udzielana jest jedynie pierwszemu właścicielowi, a fotelik, który wyprodukowany został więcej niż pięć lat temu, nie posiada wielu zabezpieczeń, które wprowadzono do produkcji dopiero kilka lat temu.

Nie wyrzucaj do śmieci instrukcji

Instrukcja z pewnością przyda się przed pierwszym montażem. Nawet jeśli nie jest to pierwszy fotelik, który kupujesz, to nie oznacza, że ma on takie same, znane ci systemy zamocowań co poprzedni fotelik. Poza tym z instrukcji możesz dowiedzieć się , że fotelik możesz z łatwością wydłużyć. To bardzo ważna informacja, którą czasem trudno zauważyć na pierwszy rzut oka. Jeżeli fotelik samochodowy twojego niemowlaka (ważącego mniej niż 13 kg) jest już za krótki i główka nieznacznie wystaje za oparcie, wystarczy odkręcić śruby i wydłużyć oparcie tak, aby kręgosłup i główka na całej długości stykały się z fotelikiem. Dlatego przed zakupem większego fotelika warto sprawdzić czy obecny fotelik nie ma takiej funkcji.

Polecamy: Jak ćwiczyć język w podróży?

Właściwe miejsce

Fotelik samochodowy (0 – 13 kg) jako jedyny możesz montować tylko tyłem do kierunku jazdy. Jeśli jednak chcesz go umieścić na przednim siedzeniu, koniecznie usuń lub zablokuj specjalnym przyciskiem przednią poduszkę powietrzną. Pamiętaj, że poduszka powietrzna otwiera się z prędkością około 300 km/h. Szanse na przeżycie takiego uderzenia nawet w foteliku jest minimalne.

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla montażu fotelika samochodowego , to miejsce pośrodku tylnej kanapy, o ile jest wyposażone w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie z bazą do fotelika (Isofix). Inne bezpieczne miejsce to miejsce za pasażerem (jest dodatkowo wygodne, gdy zatrzymasz się przy ruchliwej ulicy, bo łatwiej wyjąć dziecko z prawej strony samochodu).

 Osłony boczne fotelika

Głowa dziecka powinna być jak najbardziej schowana w foteliku. Osłony boczne ochronią twojego maluszka podczas niebezpiecznych uderzeń bocznych.

Dodatkowa baza

Kupując fotelik samochodowy warto dokupić do niego bazę. Na stałe montujesz ją w samochodzie i do niej dopinasz fotelik. Baza zwiększa bezpieczeństwo i eliminuje ewentualne błędy w montażu. Najlepsza baza, to taka z systemem ISOFIX. Twoje auto musi być jednak wyposażone w taki system, dlatego też poszukaj na tylnym siedzeniu samochodu metki z nazwą ISOFIX. Baza poinformuje cię o bezpiecznym wpięciu fotelika charakterystycznym kliknięciem ( niektóre  modele posiadają dodatkowo zielone sygnalizatory).

Jeśli jednak zrezygnujesz z ISOFIX, fotelik musisz zamocować za pomocą pasów.

Pasy bezpieczeństwa

Wybierz taki fotelik, który posiada pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. W doskonały sposób stabilizują ciało twojego smyka podczas wszystkich uderzeń w czasie jazdy. Niezależnie od rodzaju fotelika, pasy należy ustawić na wysokości linii ramion dziecka. Postaraj się aby były starannie ułożone (nie skręcone) i jak najbardziej dociągnięte – pod pasem nie mogą mieścić się dwa palce. Im ciaśniej je dopasujesz, tym twój maluch będzie bezpieczniejszy podczas jazdy.

Tapicerka w foteliku

Rodzaj tapicerki, którą wykorzystano w poszyciu fotelika, wpływa na komfort twojego maluszka. Najlepsze będą materiały „oddychające”, dzięki którym smyk się nie poci. Przy wyborze fotelika warto także zwrócić uwagę na sposób mocowania tapicerki, by móc ją z łatwością zdjąć i wyprać.

Kształt pałąka

Bardzo często maluszka nosimy w foteliku, dlatego warto zwrócić uwagę na kształt pałąka, za który trzymamy. Pałąk powinien być wygodny i posiadać ergonomiczny kształt.

Wielkość fotelika

Przed zakupem zwróć uwagę czy fotelik może „rosnąć” wraz z twoim maluszkiem. Niektóre modele fotelików mają możliwość regulacji, by móc go dostosować do wzrostu małego pasażera. Dodatkowo zmienia się kąt, pod którym siedzi maluch. Małe dzieci podróżują w innej pozycji niż starsze dzieci.

Czas na zmianę

Gdy waga twojego smyka przekroczy dopuszczalny limit dla danego fotelika lub też głowa dziecka zaczyna wystawać ponad górną krawędź oparcia - to znak, że czas na zmianę fotelika. W przypadku modeli dla dzieci powyżej 13 kg – wystarczy, że linia oczu jest powyżej oparcia. Zwróć uwagę także na to czy maluszkowi jest nadal wygodnie w foteliku. Jeśli nóżki smyka nie mieszczą się już pomiędzy fotelikiem a oparciem siedzenia z przodu, gdy pasy zaczynają cisnąć w ramiona lub gdy dziecku po prostu trudno jest się w nim zmieścić, to znak, że fotelik należy jak najszybciej zmienić na nieco większy i szerszy.

Pamiętaj, że fotelik samochodowy dla dziecka to obowiązkowa rzecz dla każdego zmotoryzowanego rodzica. Najważniejsze jest bezpieczeństwo twojego dziecka.

Zobacz także: Gry i zabawy, które umilą dziecku długą podróż

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Ja używam tych z Britaxu, a kupuję w sprawdzonym sklepie Akpol Baby. W ich sklepie stacjonarnym jest bardzo obeznana i konkretna obsługa, na pewno doradzą jaki najodpowiedniejszy model wybrać. A wybór mają naprawdę duży.