POLECAMY

Jak chronić niemowlę przed komarami i meszkami

Nie pozwól, aby dziecko zostało pogryzione przez owady. Dowiedz się, jakie naturalne środki możesz wykorzystać.
Jak chronić niemowlę przed komarami i meszkami

Komary są bliskimi krewnymi muchy, ale ze względu na upodobania kulinarne potrafią obrzydzić życie dużo bardziej niż ona. Naszej krwi potrzebują jedynie samice. Samce zadowalają się dietą jarską. Komarzyce są bardzo żarłoczne. Ich posiłek może ważyć trzy, a nawet sześć razy więcej niż one same! Pobierają krew niczym doświadczone pielęgniarki – sięgają swoją kłujką bezpośrednio do naczyń krwionośnych ofiary. Ale ukłucia, choć nieprzyjemne, nie są niebezpieczne. Gdy jednak jest ich dużo, a ofiara należy do osób szczególnie wrażliwych, może dojść do pokrzywki, pogorszenia samopoczucia i stanu podgorączkowego. Natomiast meszki nie bawią się w precyzyjne nacinanie skóry: rozszarpują ją i napełniają brzuchy krwią wypływającą z ranki. W ten sposób otwierają wrota bakteriom. Atakują chmarami. Potrafią wcisnąć się do nosa, ust czy pod powieki. Ich ukąszenia są bolesne, bąble utrzymują się długo, a poza odczynem alergicznym na skórze, mogą spowodować też dodatkowe komplikacje. Meszek muszą wystrzegać się wszyscy!

Komary szczególnie mocno dają się we znaki wieczorem i nocą. Meszki atakują także w dzień. Przed owadami trzeba więc chronić się przez całą dobę. Radzimy, co ci w tym pomoże:

Wanilia, lawenda i mięta. Meszki i komary nie cierpią tych zapachów, a poza tym aromatyczne olejki maskują wabiący je zapach ludzkiego ciała. Pomóc więc może najzwyklejszy aromat do ciasta, ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym albo mięta czy lawenda w doniczce.

Siatki i moskitiery. Są skuteczne i bezpieczne. Siatki do zabezpieczania okien i drzwi można kupić na metry, jak materiał, i zamocować używając zwykłej taśmy klejącej. Można je zamówić w firmach, które montują okna, żaluzje, markizy itd. Warto też kupić specjalne moskitiery do wózków i łóżeczek dziecięcych.

Środki chemiczne. Jest wiele środków odstraszających i zwalczających panoszące się owady. Należą do nich m.in aerozole, spirale, świece i niewielkie zbiorniczki, które wkłada się do gniazdka elektrycznego. Wielu z nich nie można stosować tam, gdzie są małe dzieci. Informację na ten temat znajdziesz na opakowaniu. Jeśli ulotka nie wspomina o dzieciach, bezpieczniej założyć, że preparatu nie można stosować w ich obecności.

Odpowiednie ubranie. Niestety, długie rękawy, nogawki do kostek i cieniutka czapka nie gwarantują wygranej, ale mogą ograniczyć liczbę ukąszeń. 

Walkower. Unikaj konfrontacji. Komary i meszki składają jaja w wodzie, a więc zazwyczaj trzymają się blisko niej. Komary lubią płytkie, spokojne zbiorniki. Larwy meszek mogą rozwijać się również w wodach płynących. Owadzi przychówek nie gardzi nawet skromnym metrażem. Dlatego warto usunąć z otoczenia beczki z deszczówką czy napełnione wodą konewki. 
 
KONSULTACJA: mgr Marcin Kadej, entomolog; dr n. med. Lilianna Baran, neonatolog

Znasz lepszy sposób na walkę z komarami? Podziel się nim na forum!

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Monika pisze:Krzysiu, bardzo dziękujemy za nounezitkiwą sesję i uwiecznienie naszego dnia ślubu. Jest już październik, a ja ten plener nadal mam przed oczami i jeszcze pewnie długo tak będzie Pogodę mieliśmy wymarzoną i jeśli ktoś zastanawiał się czy warto wstać przed słońcem, to po obejrzeniu Twoich zdjęć nie będzie miał wątpliwości! Ja ich nie miałam:-) I dziękujemy Ci za Twoją otwartość i pełen profesjonalizm, ktf3re wspf3łpracę z Tobą zrobiły czystą przyjemnością.. Bardzo dziękujemy i wszystkim polecamy pamiątka na całe życie!