Kolka – jak pomóc dziecku

kolka, kolka u dziecka fot. Fotolia
Twoje dziecko płacze kilka godzin dziennie? Ma twardy brzuszek i podkula nóżki? Próbowałaś już wszystkiego, ale nic nie pomaga? Jesteś wykończona i załamana? Wypróbuj jeszcze nasze metody na kolkę. Są skuteczne w przypadku większości niemowląt.
Katarzyna Krajewska / 09.08.2016 20:44
kolka, kolka u dziecka fot. Fotolia

Kolka pojawia się najczęściej około czwartego tygodnia życia niemowlęcia. Może powtarzać się przez kilka tygodni albo miesięcy. Zwykle trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Zaczyna się późnym popołudniem lub wieczorem, ale to nie jest reguła. Zmęczeni rodzice, aby pomóc swojemu maleństwu próbują różnych sposobów. Większość z nich jest jednak nieskuteczna, ale są też takie, które pomagają.

Przyczyną kolki jest nierozwinięty do końca układ pokarmowy dziecka. Można pomóc cierpiącemu maleństwu stosując kilka sprawdzonych sposobów.

Ataki kolki u dziecka

Rurki na kolki

Rurki są jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się kolki. Dostępne są w każdej aptece i w niektórych sklepach z artykułami dla niemowląt. Uwalniają brzuszek dziecka od nagromadzonych gazów i przynoszą maluchowi ulgę już po kilkudziesięciu sekundach. Przed użyciem takiej rurki trzeba dokładnie przeczytać instrukcję, żeby nie zrobić niemowlęciu krzywdy.

Dieta mamy a kolka u dziecka

Kolka występuje zarówno u tych dzieci, które piją pokarm mamy jak i u tych, które piją mleko modyfikowane. Mamy karmiące mogą pomóc swojemu maluszkowi w złagodzeniu objawów kolki poprzez zmianę diety. Nie chodzi tu o to, żeby odstawić 90% produktów, jakie są dostępne na rynku. Trzeba jeść większość z nich, ale zwracajmy uwagę, by w diecie nie przeważały surowe owoce i warzywa oraz jogurty i soki. Postawmy na jedzenie pożywne, gotowane i ciepłe.

Kropelki na kolkę

Podawaj maleństwu regularnie kropelki przeciw wzdęciom. Kupisz je w każdej aptece. Nie zniechęcaj się po dwóch lub trzech dniach. Często efekty przyjmowania takich kropli zauważysz dopiero po tygodniu. Pamiętaj jednak, że jeśli po dłuższym stosowaniu nie zauważysz poprawy u swojej pociechy, przerwij podawanie kropelek. Jest to środek chemiczny, więc nigdy nie będzie obojętny dla organizmu dziecka. A podawanie go, gdy nie przynosi niemowlęciu ulgi, mija się z celem.

Ciepły termofor z pestek wiśni na kolkę

Termofor z pestek wiśni też jest bardzo skuteczny, a dodatkowo bezpieczny. Tradycyjny termofor może poparzyć skórę dziecka, jeśli jest za gorący. Przy tym z pestkami wiśni nie ma takiej możliwości. Warto więc położyć taki ciepły termofor na wzdętym i bolącym brzuszku dziecka na kilka minut.

Jak skutecznie pozbyć się kolki u dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA