POLECAMY

Kolka a mleko

Witam szukam odpowiedzi na pytanie, jak często można zmieniać 6-tyg. dziecku mleko? Do tej pory zmieniliśmy 2 tyg temu z mleka hipp na bebilon comfort ponieważ mała darła się wniebogłosy. Pediatra poradził próbować zmieniać mleko, lecz są to trudne decyzje ponieważ po comfort nie widać szczególnej różnicy...
Kolka a mleko

Witam szukam odpowiedzi na pytanie, jak często można zmieniać 6-tyg. dziecku mleko? Do tej pory zmieniliśmy 2 tyg temu z mleka hipp na bebilon comfort ponieważ mała darła się wniebogłosy. Pediatra poradził próbować zmieniać mleko, lecz są to trudne decyzje ponieważ po comfort nie widać szczególnej różnicy. Mała regularnie po popołudniowym i wieczornym karmieniu wrzeszczy z bólu przeraźliwie, a wczoraj nasiliło się tak bardzo, że postanowiliśmy z mężem jechać na pogotowie, gdzie lekarz tylko utwierdził nas że jest to kolka jelitowa. Dostaliśmy kolejne drogie krople do wypróbowania i luminal. Proszę o pani opinię w tej sprawie, choć na temat kolki przestudiowaliśmy już chyba wszystko w teorii, to w praktyce niewiele jest to przydatne pozdrawiamy. Zdesperowani rodzice


kama711

Kolka – bóle brzucha powodujące intensywny krzyk zdrowego, prawidłowo przybierającego  na wadze niemowlęcia. U podstaw kolki leży nadmierne rozdęcie pętli jelitowych, spowodowanych niedojrzałością ich motoryki i nadmiernym łykaniem powietrza.
Dlatego proszę trzymać dziecko pod kątem 45 stopni do karmienia. Zadbać o to, żeby było właściwe nachylenie butelki tzn. żeby smoczek i szyjka butelki były zawsze wypełnione pokarmem.

Kolejne sposoby na uspokojenie dziecka w czasie kolki i nie tylko (proszę jednak nie stosować jednego sposobu za drugim, w gorączkowej chęci ukojenia dziecka - można bowiem je tym jeszcze bardziej rozdrażnić):
 • zawiń ciasno w miękki koc
 • kołysz i śpiewaj
 • połóż dziecko na swoich kolanach brzuchem do dołu i masuj plecki dziecka
 • włącz odkurzacz, wentylator lub radio nastawione na częstotliwość między stacjami - jednostajny szum może je uśpić
 • postaw koło łóżeczka głośno tykający zegar
 • potrzymaj dziecko przed lustrem
 • wykąp dziecko
 • weź je na krótką przejażdżkę samochodem
 • spaceruj z dzieckiem w wózeczku lub nosidełku, rób to w ciągu dnia, kiedy dziecko jest zadowolone lub śpi
 • masuj brzuszek dziecka, używając naturalnego olejku (oliwa z oliwek, olej sezamowy) - zacznij od żeber, idź w kierunku nóżek i z powrotem. Powtarzaj tę czynność
 • można zrobić mieszankę z ASFOETIDY (należy ją kupić w sklepie ze zdrową żywnością). Szczyptę asfoetidy zmieszać z łyżeczką ciepłej wody i nałożyć wokół pępka - sprawia, że dziecko zasypia spokojnie w ciągu 10-15 minut
 • kołysz dziecko np. siedząc w fotelu bujanym
 • połóż dziecko brzuszkiem na swoim przedramieniu, jego twarzyczkę podtrzymuj drugą dłonią i delikatnie kołysz przedramieniem
 • podawaj herbatkę z kopru włoskiego, rumianku lub melisy
 • rób okład z ciepłej pieluszki

Kiedy dziecko jest przez cały czas niespokojne, niektórzy lekarze zalecają przejście z mieszanki opartej na mleku krowim na mleko produkowane z soi, w ten sposób sprawdzają, czy przyczyną niepokoju nie jest uczulenie na mleko. Jeśli dziecko jest uczulone na mleko, to rzeczywiście stanie się spokojniejsze. Krople takie jak Esputicon, Infacol, SAB Simplex itp. są to ogólnie dostępne lekarstwa na gazy żołądkowe. Jeżeli wasze dziecko ma kolki to krople te większego rezultatu nie dadzą, jeśli ma dużo gazów w przewodzie pokarmowym to ulgę krople przyniosą.

Pamiętajcie, że kolka jest dolegliwością, która z czasem (około 3-4 miesiąca) minie. Zanim to się stanie proszę korzystać z pomocy bliskich (jeśli ją oferują) w noszeniu dziecka, w pracach domowych, spacerowaniu z dzieckiem, tak by mama mogła jak najwięcej wypocząć. Jeśli mama jest wypoczęta, łatwiej stawi czoło trudnym chwilom.
Powodzenia.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 lat temu
kołysanie i masowanie owszem, działa, jak się wykonuje. odłóż tylko dziecko do łóżeczka, przyklej kołderką i odejdź dwa kroki, a już siedzi, krzyczy, gil zwisa do pasa i patrzy na ciebie z wyrzutem. a całą noc nie da się przesiedzieć z dzieckiem na rękach. lekarz prowadząca poradziła mi, żebym w sytuacji, gdzie nic nie pomaga, dała małej kilka kropelek bio gai do połknięcia. zadziałała dzięki bogu po dwóch czy trzech dawkach, ale mogłam wreszcie spokojnie zasnąć.
/7 lat temu
Moje dziecko tydzień po urodzeniu zaczęło potwornie krzyczeć, wszyscy sądzili, że to włąsnie kolka. Ja w akcie desperacji 3 dni nie jadłam bo myślałam ze to wina mojego pokarmu. Niesiety nic nie pomagało, dopiero gdy wrzaski trwały juz po 12 godzin jedna pani doktor zdecydowała się przyjąć dzieko do szpitala. Po gruntownych badaniach okazało się, że dziecko miało podwyższony poziom wapnia.Po odstawieniu wit. D3 w ciagu 3 dni wszystkie dolegliwości mineły, po miesiącu od odstawienia witaminy pozion wapnia jest na prawidłowym poziomie. Nie zawsze krzyk dziecka jest spowodowany kolką czy też złym pokarmem, trzeba dziecko przebadać!!!!
/7 lat temu
GDY DOSTAL ANTYBIOTYK DZIECKO ZMIENILO SIE NIE DO POZNANIA, SPI SMIEJE SIE , JEST SPOKOJNY. OCZYWISCIE DALEJ PODAJE MU KROPELKI NA KOLKI BO BEZ NICH BOLI GO BRZUSZEK. DROGIE MAMY NAJPIERW ZROBCIE SWOJEMU MALUSZKOWI BADANIA A POTEM SZALEJCIE ZE ZMIANA MLEKA:)
POKAŻ KOMENTARZE (3)