POLECAMY

Karmisz piersią? Rzuć palenie!

Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia, to teraz jest na to dobry moment. Jako rodzic małego dziecka masz do tego wiele powodów. Pamiętaj, że najbardziej szkodliwe dla malca jest bierne palenie, czyli przebywanie w pomieszczeniu, w którym ktoś pali papierosy.
Karmisz piersią? Rzuć palenie!

Skutki palenia ciąży

Jak z pewnością wiesz, palenie podczas ciąży prowadzi do:

  • niedowagi noworodka,
  • obniżenia współczynnika inteligencji dziecka,
  • problemów w sercem i płucami Twojego malucha,
  • zwiększonego ryzyka wystąpienia komplikacji podczas porodu, zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Gdy karmisz i palisz

Nawet po porodzie palenie tytoniu może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia niemowlęcia. Jeśli palisz w okresie karmienia piersią, nikotyna przedostaje się do produkowanego przez Ciebie mleka.

Nałogowi palacze (wypalający więcej niż jedną paczkę dziennie) narażają dziecko na dolegliwości ze strony układu trawiennego, przez co będzie ono niespokojne i płaczliwe. Podwaja się również ryzyko wystąpienia kolki.

Jeśli palisz, może zabraknąć Ci mleka

Podobnie jak alkoholowi, paleniu przypisuje się wcześniejsze odstawienie dziecka od piersi z powodu obniżenia produkcji mleka i trudności z jego wydzielaniem.

Badania sugerują jednak, że u kobiet, które nie wypalają więcej niż pięciu papierosów na dobę, prawdopodobnie ilość nikotyny przedostająca się do mleka nie jest tak bardzo niebezpieczna.

Nie pal i nie pozwól palić innym przy dziecku

Nawet jeśli sama nie palisz, zadbaj o to, by nikt nie palił w obecności dziecka. Palenie bierne jest dużo bardziej niebezpieczne dla maluchów niż sama nikotyna.

Nikt nie powinien palić przy dziecku. Uważa się, że palenie bierne ma związek z tak zwaną śmiercią łóżeczkową oraz infekcjami układu oddechowego.

Nalegaj nie tylko na to, aby osoby dotykające Twoje dziecko miały czyste ręce, ale też by mogło ono oddychać świeżym powietrzem.

Konkluzja

Wnioski dotyczące palenia tytoniu i karmienia piersią są zatem następujące: korzyści płynące z karmienia piersią generalnie przeważają nad ryzykiem, jakie niesie ze sobą obecność nikotyny w Twoim mleku. Nie dotyczy to jednak palenia biernego, które jest absolutnie szkodliwe dla dziecka.

Zobacz też: Palenie w ciąży

Rzucić czy palić?

Jeśli uda Ci się rzucić palenie, można Ci jedynie pogratulować! Skorzysta na tym cała Twoja rodzina. Jeżeli natomiast będziesz kontynuować palenie podczas laktacji, bądź świadoma tego, że dziecko może na tym ucierpieć.

Spróbuj przynajmniej ograniczyć liczbę wypalanych papierosów i przede wszystkim nie pal w obecności dziecka.

Zobacz też: Niebezpieczne działanie nikotyny

Jak rzucić?

Jeśli zdecydujesz się na rzucenie palenia, najbezpieczniejszym sposobem jest używanie plastrów antynikotynowych. Poziom nikotyny we krwi jest wtedy niższy, niż gdy używa się pastylek lub gum do żucia.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na drugą opcję, upewnij się, że nie zażywasz medykamentów na dwie godziny przed karmieniem.

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Tutaj piszą żeby nie palić w okresie laktacji a nie zeby nie karmic jeśli się pali...
/6 lat temu
masz rację
/6 lat temu
NIE WIEM SKAD MACIE TAKIE INFORAMACJE BO Z BADAN AKADMII PEDIATRII W AMERYCE WYNIKA ,ŻE PALENIE NIE JEST PRZECIWSKAZANIEM DO KARMIENIA...PROSZE SPRAWDZIC.