Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 36

Dziecko w piaskownicy fot. Fotolia
Gratulacje! Już niebawem twój smyk skończy trzeci rok życia. Chociaż malec doskonale rozumie zasady panujące w rodzinnym domu, to jeszcze nie do końca przystosowany jest do życia w społeczeństwie. Zobacz, jakie wyzwania czekają ciebie i twoje dziecko, które rozpoczęło 36. miesiąc życia. Przed tobą kalendarz rozwoju dziecka na trzydziesty szósty miesiąc.
/ 30.09.2012 12:00
Dziecko w piaskownicy fot. Fotolia

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 36

Rozwój fizyczny dziecka

Możesz odnieść wrażenie, że twój trzylatek jest wszędzie! Wspina się po meblach, wdrapuje na stół, nieoczekiwanie chowa się do szafy! Z chęcią uczestniczy w zabawach, które wymagają od niego aktywności fizycznej – taniec, ćwiczenia i inne podobne zabawy. Ruchliwość dziecka spowodowana jest coraz większym apetytem, sporym wzrostem (przez niespełna rok twoje dziecko urosło około 12 cm) i małym przyrostem wagi. Tuż przed trzecimi urodzinami twój maluch powinien ważyć około 16 kg i mierzyć około 100 cm.

Polecamy: Siatki centylowe

Nie zdziw się, jeśli w najbliższym czasie dziecko zacznie skarżyć się na ból nóżek. Prawdopodobnie u szkraba zaczęły się bóle wzrostowe. Nie martw się, bo jest to zupełnie naturalne i występuje u dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia. Ból jest najmocniejszy w udzie, kolanie i łydce, i najczęściej pojawia się w nocy. W razie wystąpienia bóli wzrostowych postaraj się, aby dziecko odpoczęło i ograniczyło swoją aktywność fizyczną.

Na bóle wzrostowe cierpi od 30% – 40% dzieci.

Rozwój psychiczny dziecka

Wraz z rozpoczęciem czwartego roku życia przez twoje dziecko, czeka na ciebie wiele nowych wyzwań. Chociaż malec doskonale rozumie zasady panujące w rodzinnym domu to jeszcze nie do końca przystosowany jest do życia w społeczeństwie. Nie zdziw się, jeśli dziecko okłamie cię z obawy przed karą lub bez pytania zabierze zabawkę innemu dziecku. Pamiętaj, że to zupełnie normalne dla szkrabów w tym wieku!

Twoje dziecko tuż przed trzecimi urodzinami może „pochwalić się” szerokim wachlarzem uczuć: zazdrość, wstyd, lęk, nuda, empatia, radość, tęsknota.

Maluch zna już około 900 słów i potrafi zbudować logiczne zdania nawet z czterech słów. Smyk z łatwością potrafi skupić się na najprostszych grach planszowych. Gdy jesteś zajęta, dziecko potrafi pobawić się samotnie lalkami lub samochodzikami nawet przez kilkanaście minut.

Twój smyk w dalszym ciągu lubi rysować. Tym razem z zapałem tworzy na czystych kartkach papieru „buzie”: proste kółka z kropkami, do których dorysowuje „nóżki” – dwie długie kreski!

Jeżeli jest to możliwe, pomyśl o zorganizowaniu wyjątkowych urodzin swojemu dziecku. Maluch w tym wieku doskonale rozumie, czym jest to święto i z wielką radością będzie uczestniczył w przygotowaniach do tego wydarzenia.

Polecamy: Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?

Wskazówki dla rodziców:

  • Organizując przyjęcie urodzinowe dla dziecka, zrezygnuj z hucznej imprezy. Lepszym rozwiązaniem będzie przeplatanie zabaw ruchowych z rysowaniem. Dzięki temu maluch nie zmęczy się zbyt szybko.
  • Jeżeli twoje dziecko ma nadal problemy ze staniem na jednej nodze lub samodzielnym umyciem rączek, skontaktuj się z pediatrą. Brak tych umiejętności nie musi jeszcze oznaczać niczego złego, ale lepiej poinformować o tym lekarza.
  • Jeżeli twoje dziecko bywa krnąbrne, postaraj się nie reagować ostro na jego wybuchy złości. Pamiętaj, że każdy zdrowy maluch powinien okazywać wszystkie swoje emocje. Zbyt duża uległość dziecka w stosunku do dorosłych, to zdecydowanie niepokojący sygnał, świadczący o poważnych błędach wychowawczych.

Zobacz także: Dlaczego napoje gazowane są niezdrowe dla dzieci?

Redakcja poleca

REKLAMA