POLECAMY

Jak sprawić, by dziecku się odbiło?

Dla Ciebie i dla innych dorosłych osób odbijanie jest czymś naturalnym — ale nie dla Twojego dziecka. Jego układ trawienny nie jest jeszcze gotowy na samodzielne wykonywanie tej czynności, dlatego potrzebna jest Twoja pomoc. Jak to zrobić?
Jak sprawić, by dziecku się odbiło?

Odbijanie

Po każdym karmieniu poświęć chwilę na delikatne poklepywanie dziecka w plecy, aby wywołać jedno lub dwa beknięcia. Możesz wybrać jedną z kilku pozycji.

Najlepiej wypróbuj wszystkie i wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza (zawsze jednak pamiętaj o tym, żeby włożyć pod buzię dziecka ręcznik lub tetrową pieluchę, aby mleko, które często wydostaje się z żołądka razem z beknięciem, mogło w nie wsiąknąć):

  • Ponieważ główka Twojego dziecka wciąż jest chwiejna, najłatwiej jest oprzeć ją na ramieniu. Jedną ręką obejmij dziecko pod pośladkami, a drugą poklepuj je po plecach.
  • Połóż je na kolanach, przytrzymując jego klatkę piersiową i główkę w jednej ręce. Tak przechyloną lekko do przodu poklepuj drugą ręką.
  • Połóż dziecko na brzuszku w poprzek kolan. Obniż lekko jego nóżki i przytrzymaj je tak, aby główka znajdowała się wyżej niż klatka piersiowa. Delikatnie poklepuj plecki dziecka albo masuj je okrężnymi ruchami.

Zobacz też: Jak często karmić piersią?

Czym karmisz dziecko?

Dzieci karmione piersią rzadziej wymagają odbijania niż te karmione butelką, ponieważ w trakcie ssania połykają mniej powietrza.

Jednak każde niemowlę ma swoją „osobowość odbijania”, którą trzeba poznać. Niektóre dzieci mają więcej gazów w przewodzie pokarmowym niż inne, w związku z czym bekają często i z wigorem; inne wydają tylko kilka cichych czknięć.

Bez względu na to, do której grupy zalicza się Twój malec, powinnaś regularnie powodować u niego odbijanie — po skończeniu karmienia każdą piersią lub po każdych 50 – 80 g mleka z butelki. A potem, nawet gdy przyśnie w trakcie karmienia, wywołaj u niego odbicie, zanim położysz je spać.

Zobacz też: Jakie są zalety karmienia piersią?

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)