Odbijanie
Po każdym karmieniu poświęć chwilę na delikatne poklepywanie dziecka w plecy, aby wywołać jedno lub dwa beknięcia. Możesz wybrać jedną z kilku pozycji.
Najlepiej wypróbuj wszystkie i wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza (zawsze jednak pamiętaj o tym, żeby włożyć pod buzię dziecka ręcznik lub tetrową pieluchę, aby mleko, które często wydostaje się z żołądka razem z beknięciem, mogło w nie wsiąknąć):
- Ponieważ główka Twojego dziecka wciąż jest chwiejna, najłatwiej jest oprzeć ją na ramieniu. Jedną ręką obejmij dziecko pod pośladkami, a drugą poklepuj je po plecach.
- Połóż je na kolanach, przytrzymując jego klatkę piersiową i główkę w jednej ręce. Tak przechyloną lekko do przodu poklepuj drugą ręką.
- Połóż dziecko na brzuszku w poprzek kolan. Obniż lekko jego nóżki i przytrzymaj je tak, aby główka znajdowała się wyżej niż klatka piersiowa. Delikatnie poklepuj plecki dziecka albo masuj je okrężnymi ruchami.
Zobacz też: Jak często karmić piersią?
Czym karmisz dziecko?
Dzieci karmione piersią rzadziej wymagają odbijania niż te karmione butelką, ponieważ w trakcie ssania połykają mniej powietrza.
Jednak każde niemowlę ma swoją „osobowość odbijania”, którą trzeba poznać. Niektóre dzieci mają więcej gazów w przewodzie pokarmowym niż inne, w związku z czym bekają często i z wigorem; inne wydają tylko kilka cichych czknięć.
Bez względu na to, do której grupy zalicza się Twój malec, powinnaś regularnie powodować u niego odbijanie — po skończeniu karmienia każdą piersią lub po każdych 50 – 80 g mleka z butelki. A potem, nawet gdy przyśnie w trakcie karmienia, wywołaj u niego odbicie, zanim położysz je spać.
Zobacz też: Jakie są zalety karmienia piersią?
Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.