Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

Niewątpliwie nauka siadania jest dla dziecka krokiem milowym w jego rozwoju. Proces ten rozłożony jest w czasie i od pierwszych prób podnoszenia ciała do momentu samodzielnego siadania daleka droga. Warto pamiętać, że każdy rodzić poprzez odpowiednie ćwiczenia i używanie bezpiecznych akcesoriów może ułatwić dziecku naukę siadania.
/ 08.08.2013 09:35

Fotelik Baby Seat Bumbo/ for. materiały prasowe Pawłowska Media

Nauka siadania może stać się dobrą zabawą dla dziecka

Przede wszystkim warto się zastanowić, kiedy dziecko siada. Zabawy mające na celu przygotowanie dziecka do siadania można rozpocząć od momentu, kiedy maleństwo skończyło trzy miesiące. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko musi trzymać pewnie główkę, która nie może się chwiać w pozycji siedzącej. Ułożone na miękkiej powierzchni dziecko bardzo delikatnie podnosimy do góry za rączki – nie ciągniemy za dłonie a delikatnie trzymając za rączki. W ten sposób podnosimy je do pozycji siedzącej i z powrotem opuszczamy. Kiedy maluch „siedzi” warto uśmiechnąć się do niego lub powiedzieć coś przyciszonym głosem. Duże znaczenie w szybkiej nauce siadania ma ogólny rozwój ruchowy dziecka – to czy już zaczyna raczkować, przekręcać się z boku na bok i z brzucha na plecy.

Polecamy: Schorzenia kręgosłupa a wady postawy dziecka

Fotelik Baby Seat Bumbo/ fot. materiały prasowe Pawłowska Media

Pomocne akcesoria w nauce siadania

Wielu rodziców dla swoich pociech chce szybko kupować foteliki i krzesełka do karmienia. Jednakże należy pamiętać o tym, że dziecka, które jeszcze samodzielnie nie siada nie wolno sadzać w zwykłych krzesełkach do karmienia. W konsekwencji może to zbytnio obciążać kręgosłup dziecka i prowadzić do niebezpiecznych zwyrodnień. Aby tego uniknąć należy kupować foteliki stworzone specjalnie z myślą o dzieciach, które dopiero uczą się siadania. Takie jak na przykład fotelik Baby Seat Bumbo. Fotelik ten jest odpowiednio wyprofilowany, tak aby kręgosłup dziecka nie był zbytni obciążony. W tym foteliku można sadzać dzieci, które skończyły już trzeci miesiąc życia i trzymają pewnie główkę w pozycji siedzącej.

Fotelik Baby Seat Bumbo dostępny jest w sklepie babymama.pl, cena 159zł

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Jak zadbać o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka?