Jak podróżować z dzieckiem

Jak podróżować z dzieckiem

Do dłuższej, jedno- czy kilkudniowej, podróży z dzieckiem należy się wcześniej dobrze przygotować. Aby podróż przebiegła bez niepotrzebnych nerwów, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. My podpowiadamy jak podróżować z dzieckiem!
Jak podróżować z dzieckiem

Fotelik w samochodzie - wygoda i bezpieczeństwo podczas podróży z dzieckiem

W samochodzie zawsze woź dziecko w foteliku. Najlepiej, jeśli jest on zamontowany na tylnym siedzeniu. Zapinając dziecko w pasy, sprawdź, czy są one odpowiednio wyregulowane i napięte. Pamiętaj, że jeśli samochód posiada poduszkę powietrzną, nie wolno na przednim siedzeniu ustawiać fotelika tyłem do kierunku jazdy. Wygodną rzeczą jest zamontowanie dodatkowego lusterka wstecznego, w którym możesz obserwować dziecko w czasie jazdy.

Czas przejazdu - jak podróżować z dzieckiem

Dokładnie zaplanuj porę wyjazdu. Wielu rodziców lubi podróżować nocą, gdyż maluszek wtedy może przespać nawet całą podróż. Jednak nie wszyscy kierowcy lubią nocną jazdę. Alternatywą może być wyjazd nad ranem, np. o 4 czy 5 godzinie. Najczęściej dzieci zasypiają zaraz po wejściu do samochodu, nawet na kilka godzin.

Niezbędne w czasie podróży w samochodzie

Do podręcznej torby zapakuj ubranko na zmianę, mały kocyk i poduszeczkę, mokre chusteczki, serwetki, tabletki na chorobę lokomocyjną, jednorazowe nakładki na sedes oraz dla maluchów pieluszki. Jeśli dziecko używa smoczka, na wszelki wypadek weź 2 sztuki. Jeden może się gdzieś zagubić, a daleka podróż to nie jest dobry moment na odzwyczajanie od niego. Zadbaj też o jedzenie w czasie podróży.

Dla młodszych dzieci zapakuj gotowe słoiczki, a dla starszych do przekąszenia pożywne i niebrudzące jedzonko – małe kanapeczki lub bułki, wafle ryżowe, chrupkie pieczywo, flipsy, banany, pokrojone jabłko, płatki śniadaniowe.

Oczywiście trwająca cały dzień podróż nie obejdzie się bez słodyczy. Zrezygnuj jednak z czekolady, gdyż ciężko Ci będzie zapanować nad brudnymi, klejącymi się rączkami.

Zamiast czekolady polecamy, np: biszkopty, herbatniki, paluszki, żelki czy lizaki.

Do picia weź wodę niegazowaną, soczki ze słomką lub kompot.

Na nudę w podróży z dzieckiem

Do oddzielnej torby zapakuj zabawki dla malucha – grzechotki, gryzaczki i książeczki. Starsze dziecko na pewno spakuje samo swój plecaczek (ulubione lalki, samochodziki, przytulanki, kolorowanki i kredki).

Przed wyjazdem kup dziecku kilka drobiazgów, np. nowe świecące flamastry czy malutkie zabaweczki. Nie muszą to być drogie rzeczy. Gdy Twój maluch zaczyna marudzić, daj mu jeden prezencik. Następny wyjmij dopiero po jakimś czasie, żeby za wcześnie się nie znudził wszystkimi zabawkami.

Starszemu dziecku zapewne umilą podróż ulubione piosenki oraz bajki do słuchania. Bardzo przydatną rzeczą jest odtwarzacz samochodowy DVD do oglądania bajek.

Przerwy w podróży z dzieckiem

Rób częste postoje, np. co 2 godziny. Maluszka wtedy możesz wyjąć z fotelika, przewinąć i nakarmić. Starsze dziecko skorzysta z toalety, coś przekąsi i pobiega. Na odpoczynek najlepiej wybieraj zaciszne, zalesione parkingi albo stacje benzynowe. Zatrzymując się na tych ostatnich coraz częściej możesz trafić na przewijaki, place zabaw, a w restauracjach na krzesełka do karmienia i małe kąciki zabaw.

Polecamy: Uwaga na... niebezpieczne wózki

Jeśli dziecko jest senne lub śpi, nie zatrzymuj się i nie rozbudzaj go. Zmęczone oraz marudzące i tak nie pozwoli Ci spokojnie wypić kawy i odpocząć. Staraj się lepiej wtedy wykorzystać jego spanie i przejechać jak najwięcej kilometrów.

Koniecznie zabierz ze sobą dużą dawkę dobrego humoru oraz wiele cierpliwości.

Czytaj także: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem