Zamieszanie wokół pępka

Pępowina to gruby i mocny sznur, który łączy płód z łożyskiem. Przeciętnie ma długość 50 cm. Przez pępowinę przebiegają dwie tętnice oraz żyła. Naczynia te są osłonięte galaretowatą substancją, która zapobiega ona pęknięciom i zapętleniu, dzięki temu krew bez przeszkód krąży między łożyskiem a płodem. Żyłą pępowinową krew bogata w tlen przedostaje się z łożyska do płodu. Natomiast tętnicami pępowinowymi płynie uboga w tlen krew (od płodu do łożyska).
/ 15.01.2008 22:39

Pępowina to gruby i mocny sznur, który łączy płód z łożyskiem. Przeciętnie ma długość 50cm. Przez pępowinę przebiegają dwie tętnice oraz żyła. Naczynia te są osłonięte galaretowatą substancją, która zapobiega ona pęknięciom i zapętleniu, dzięki temu krew bez przeszkód krąży między łożyskiem a płodem. Żyłą pępowinową krew bogata w tlen przedostaje się z łożyska do płodu. Natomiast tętnicami pępowinowymi płynie uboga w tlen krew (od płodu do łożyska).

Wkrótce po porodzie pępowina jest zawiązywana lub spinana klamrami, a potem odcinana. Po zabiegu tym pozostaje niewielki kikut pępowinowy, który samoistnie odpada w ciągu 1-2 tygodni. Dopóki kikut samodzielnie nie odpadnie należy go odpowiednio pielęgnować. Jak to robić? Który sposób jest odpowiedni tzn. zdrowy? Zaleceń dotyczących pielęgnacji kikuta jest pępowinowego jest wiele. Dodatkowo zmieniają się one co jakiś czas, co może wywołać zamęt w głowach „świeżo upieczonych” mam.

Nowe wytyczne Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii są identyczne jak zalecenia WHO. Które obowiązują w krajach rozwiniętych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wady alkoholu etylowego to:

  • Jego działanie antybakteryjne jest mniejsze niż innych antyseptyków. Działanie to jest również krótkotrwałe.
  • Może powodować podrażnienia i poparzenia skóry noworodka. Problem ten pojawiał się zwłaszcza w grupie dzieci urodzonych przedwcześnie.
  • Wydłuża czas odpadnięcia kikuta.
  • Zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia pępka.
  • Podczas dezynfekcji kikuta pępowinowego alkoholem etylowym istnieje możliwość jego przenikania do krwiobiegu. Może to doprowadzić do działania neurotoksycznego.

Z powodu poznania wad alkoholu etylowego obecnie w Polsce już nie stosuje się go do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Od 2010 roku zaleca się tzw. suchą pielęgnację pępka.
Podczas badań zauważono, że to właśnie sucha pielęgnacja pępka daje najlepsze rezultaty. Sucha pielęgnacja pępka polega na oczyszczaniu go wodą z mydłem a następnie jego dokładnym osuszeniu. Najlepiej zapewnić dostęp powietrza do ranki, aż całkowicie wyschnie.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie środka odkażającego na bazie oktenidyny ( Octenisept). Jest on zalecany jako uzupełnienie pielęgnacji kikuta pępowinowego wodą z mydłem. Warto stosować Octenisept zwłaszcza gdy pojawi się zaczerwienienie lub wydzielina.

Eozyna to środek powszechnie stosowany we Francji jako uzupełnienie pielęgnacji pępka wodą z mydłem. Eozyna ma charakterystyczny czerwony kolor. Przyspiesza gojenie pępka. Od niedawna środek ten jest dostępny również w Polsce.

Czy to jest niepokojące?
Krew przy kikucie pępowinowym - po odpadnięciu resztek pępowiny przy kikucie lub w pępku może pojawić się kilka kropli krwi. Nie jest to sprawa niepokojąca.

Małe zaczerwienienie lub mała ilość gęstej, żółtej wydzieliny - należy zastosować Octenisept.

Ziarnina tzn. czerwono-różowa tkanka w miejscu gojenia się pępka - warto pokazać ją pediatrze.
Duże zaczerwienienie i obrzęk-może być objawem infekcji. Należy pokazać pępek pediatrze.

Zamoczenie pępka- nie należy nalewać tak dużo wody do wanienki by nie moczyć kikuta. Jednak rzadkie drobne zamoczenie nie jest niebezpieczne. Należy wówczas dokładnie osuszyć to miejsce. Warto wywijać pampers tak by zapewnić dostęp powietrza, który ułatwi gojenie się ranki. Można stosować pieluchy, które mają specjalny otwór na pępek.

Źródło:
Dziecko nr 7, „Położnictwo praktyczne i operacje położnicze” W. Pschyrembel, „Ciąża. Poradnik dla rodziców” dr A. Deans, Wytyczne Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/18.02.2012 22:41
No, jako że mieszkam w Anglii, to się stosowałam ich zasad, czyli "obserwować, nie moczyć" i żadnych problemów nie było.
/27.09.2011 12:41
Ten nowy płyn do pępka ma niezłą cenę-malutka buteleczka 27zł:(:(