Jak pielęgnować niemowlę

Nie wiesz, jak się zabrać do czyszczenia noska i uszu maluszka, jak wpuścić mu krople czy obciąć paznokcie. To nie takie trudne. Mamy dla ciebie kilka wskazówek.
dziecko, mama, pielęgnacja niemowlęcia
Dzidziuś nie lubi, gdy ktoś (nawet jeśli jest to najukochańsza na świecie mama) czyści mu oczka, nosek, uszy. Te miejsca są przecież tak delikatne i wrażliwe. Niestety, trzeba o nie codziennie dbać. A oprócz tego od czasu do czasu obciąć malutkie paznokcie. Jak to zrobić, by dziecko nie płakało? Maleństwo przede wszystkim musi czuć się bezpiecznie. Żeby tak się stało, ty powinnaś być spokojna, opanowana,ale i zdecydowana. Cały czas mów do maluszka, najlepiej o tym, co właśnie przy nim robisz. Bądź czuła i delikatna, a wtedy twój dotyk na pewno skojarzy się dziecku z czymś wyjątkowo przyjemnym. 

Obcinanie paznokci
Zbyt długimi paznokciami malec może  boleśnie podrapać się podczas snu.
Oglądaj codziennie. Jeśli są za długie, trzeba je obciąć (najlepiej to robić, gdy dziecko śpi). Potrzebne ci będą małe nożyczki o zaokrąglonych końcach. Zdezynfekuj je spirytusem. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko, bo możesz niechcący zranić maluszka.
U rąk. Obcinaj paznokcie na półokrągło (inaczej malec mógłby się zadrapać). Najlepiej, gdy jedna osoba przytrzymuje rączkę dziecka, a druga obcina paznokcie. Jeśli jesteś sama, lewą ręką trzymaj rączkę maleństwa. Kciukiem odsuwaj opuszkę palca od końca paznokcia.
U nóg. Mocno przytrzymaj nóżkę dziecka, a kciukiem odegnij paznokieć od paluszka. Obcinaj paznokcie na prosto, nie na półokrągło, by nie wrastały w skórę.
Uwaga! Dziecko zawsze może niespodziewanie się poruszyć, a wówczas łatwo o skaleczenie. Jeśli tak się stanie, zdezynfekuj ranę (np. gotowymi tamponikami do dezynfekcji), przemyj ją solą fizjologiczną i przyłóż wacik, aby zatamować krwawienie.

Czyszczenie uszu
Niektórym dzieciom gromadzi się w nich dużo woskowiny. Trzeba ją systematycznie usuwać, bo jeśli zatyka uszko, maluszek będzie gorzej słyszeć.
Codziennie. Zrolowanym wacikiem albo specjalnym patyczkiem z watą delikatnie przetrzyj z zewnątrz małżowinę uszną. Nie wkładaj patyczka do środka ucha – grozi to wepchnięciem zalegającej wydzieliny w głąb przewodu słuchowego, a nawet pęknięciem błony bębenkowej! Do oczyszczenia drugiego uszka koniecznie weź nowy wacik.
Gdy musisz zaaplikować krople. Połóż malca na boku, jedną ręką przytrzymaj mu główkę, a drugą wpuść krople. Chwilę przytrzymaj dziecko nieruchomo i delikatnie pomasuj miejsce nad uchem, żeby lekarstwo wpłynęło do środka.
Uwaga! Jeśli dziecko ma dużo woskowiny, może być trudna do usunięcia. Najpierw spróbuj ją rozmiękczyć lub rozpuścić, aplikując do uszka dwie, trzy krople preparatu rozmiękczającego wydzielinę, np. A-cerumen.

Pielęgnacja oczu
Wieczorna toaleta oczu maluszka jest konieczna, by nie doszło do zakażenia  i zapalenia spojówek. 
Codziennie. Gazikiem zwilżonym w ostudzonej wodzie lub soli fizjologicznej przemyj oko – zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Do drugiego oka weź osobny gazik.
Gdy musisz podać krople. Najpierw wacikiem zwilżonym wodą lub solą fizjologiczną przemyj powieki. Rozchyl je palcem wskazującym i kciukiem. Wpuść odpowiednią ilość kropli do kącika przy nosku. Nadmiar płynu wytrzyj wacikiem. Uważaj, by nie podrażnić oka końcówką pojemnika.
Uwaga! Jeżeli powieki są sklejone żółtawą wydzieliną, skontaktuj się z lekarzem.

Udrażnianie noska
Musi być czysty, by dziecko mogło bez przeszkód oddychać. 
Codziennie. Wacikiem zwilżonym wodą lub solą fizjologiczną przetrzyj nosek w środku. Rób to ostrożnie, by nie włożyć wacika zbyt głęboko do nosa.
Gdy musisz podać leki. Jeśli chcesz wpuścić krople do lewej dziurki, główkę malca przechyl w prawą stronę. Uważaj, by nie podać dziecku za dużo kropel, bo wówczas spłyną do gardła, wywołując kaszel. 
Uwaga! Do oczyszczenia noska z wydzieliny kataralnej lepszy jest specjalny aplikator niż gruszka. Nie podrażni błony śluzowej. 

O pielęgnacji dziecka porozmawiaj też na www.mamacafe.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)