Jak poradzić sobie z brakiem mleka w piersiach fot. Fotolia

Jak poradzić sobie z brakiem mleka w piersiach

Jest na to kilka sposobów...
Milena Oszczepalińska / 05.10.2015 05:56
Jak poradzić sobie z brakiem mleka w piersiach fot. Fotolia
Chwilowy lub nieco dłuższy zanik mleka może się pojawić z kilku powodów. Być może mama jest w danym momencie nieco bardziej przeforsowana, a może też dziecko ma chwilowo słabszą kondycję. Powodem braku mleka w piersiach może być też zmiana regulacji hormonalnej w organizmie młodej mamy lub... błędy w karmieniu.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od powodu chwilowego braku mleka, możesz szybko odmienić tę sytuację, jeśli będziesz odpowiednio się zachowywać. Sprawdź, co warto robić!

Jak poradzić sobie z brakiem mleka w piersiach?

1. Przystawiaj niemowlę do piersi jak najczęściej

Żeby zacząć produkować mleko, musisz wysyłać swojemu organizmowi informację, że jest na nie potrzeba. Będzie się tak działo tylko wówczas, jeśli dziecko będzie ssało pierś, nawet pustą. Gruczoły w końcu zaczną pracować i mleko powinno z powrotem zacząć płynąć.

2. Wstrzymaj się z wprowadzeniem mleka modyfikowanego

Wiele mam od razu jak tylko widzi, że dziecko jest głodne, a nie mają mleka w piersiach, podaje mleko modyfikowane. Należy z tym jednak poczekać maksymalnie długo, ponieważ mleko matki zawsze będzie zdrowsze od mleka ze sklepu. Poza tym najedzone mlekiem z butelki dziecko będzie już zbyt leniwe, by ssać pierś mamy. A wówczas mleko nie będzie już miało szans na ponowną produkcję.

Mamy czasami też boją się, że choć mają mleko, jest go zbyt mało i dziecko nie najada się, więc chcą je dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Mogą to być jednak zupełnie bezpodstawne obawy. Warto przed podaniem mleka sklepowego spytać lekarza, czy dziecko prawidłowo przybiera na masie.

3. Relaksuj się

Brak mleka może wynikać z nadmiaru zajęć, jakie ma młoda mama, czego skutkiem jest przemęczenie. Powinna zrobić sobie w takiej sytuacji co najmniej dwa wolne, leniwe dni i jak najwięcej czasu leżeć, odpoczywać, relaksować się. Jest szansa, że po nabraniu sił mleko znów zacznie się produkować.

Sprawdź też inne porady na temat karmienia:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)