POLECAMY

6 sposobów na czkawkę u niemowlaka

Dla wielu rodziców czkawka malucha stanowi nie lada problem. Oto kilka sposobów na jej skuteczne pokonanie!
6 sposobów na czkawkę u niemowlaka fot. Fotolia

Po przyjściu na świat nasze maleństwo potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowych warunków życia. Podczas pierwszych tygodni uczy się oddychać, robić siusiu, ssać i przełykać. Choć dla nas są to naturalne czynności, dziecku często sprawiają kłopot. Przykładem potknięcia w nauce jest właśnie czkawka u noworodka.

Skąd czkawka u niemowlaka?

Czkawka u niemowlaka jest naturalną reakcją dziecka na czynniki zewnętrzne. Jej bezpośrednią przyczyną jest zakłócenie pracy przepony, które wynika z nierównego łapania oddechu.

Czkawka u niemowlaka - Kiedy może wystąpić?

  • zaraz po karmieniu - w jego trakcie maluch może połknąć powietrze wraz z pokarmem i właśnie to owocuje pojawieniem się czkawki. Jej przyczyną może być również po prostu pełny brzuszek. W tej sytuacji pozostaje nam odczekanie, aż pokarm zostanie strawiony. Wtedy czkawka u noworodka sama ustąpi.
  • po głośnym śmianiu się
  • gdy zmarznie - musimy pamiętać, aby dziecko po kąpieli przebierać w tym samym pomieszczeniu, bowiem wyjście z ciepłej łazienki do pokoju może spowodować ochłodzenie organizmu.

Jak pozbyć się czkawki u niemowlaka?

Sposoby, które stosują dorośli w celu pozbycia się czkawki u dziecka musimy schować głęboko do szuflady. Noworodka nie należy straszyć, dawać mu wody, bądź wstrzymywać jego oddechu. Przydatne natomiast jest:

1. Delikatne dmuchnięcie w twarz dziecka
2. Sprawdzenie, czy dziecku nie jest zimno i czy ma suchą pieluszkę (jeśli nie, po jej zmianie ogrzej brzuszek i stópki dziecka)
3. Nakarmienie – regularne przełykanie pokarmu unormuje działalność przepony niemowlęcia
4. Wyjście na spacer – powiew chłodnego powietrza może zmienić rytm jego oddechu
5. Bycie cierpliwą – prędzej czy później czkawka przejdzie sama
6. Zmiana pozycji dziecka – połóż je na brzuszku i delikatnie poklep po pleckach

Pamiętajmy, że czkawka u niemowlaka martwi bardziej nas, niż samo dziecko. Wbrew pozorom maluchy z takimi problemami doskonale sobie radzą. Dlaczego? Bo dolegliwość ta pojawia się już w brzuchu u mamy! Stąd pewność, że instynktownie potrafi ją pokonać bez naszej pomocy.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Po prostu skarbnica wiedzy. Rada piąta bezcenna. Sposobem na pozbycie sue czkawki jest czekanie az sama przejdzie. Autorce chyba płacą od litery. Bo na pewno nie uznaniowo za treść i mądrość
/2 lata temu
bardziej przydatnych rad nie czytałem dawno
/4 lata temu
Iść do pediatry... Wymioty a ulewanie to co innego...
POKAŻ KOMENTARZE (1)