Być może czytając ten tekst uśmiechasz się pod nosem i zastanawiasz się czy ktokolwiek jeszcze w dzisiejszych czasach wierzy w takie zabobony. Choć niechętnie się do tego przyznajemy, to bardzo często w codziennym życiu przestrzegamy przesądów, bo przecież lepiej „dmuchać na zimne”. Takie zachowanie na pewno nie zaszkodzi, a może pomoże w uniknięciu problemów... Młodzi rodzice chcą jak najlepiej dla swojego maleństwa i pragną uchronić je przed każdym złem. Nawet uciekając się do przestrzegania przesądów.
Najpopularniejsze przesądy związane z niemowlakami
1) Przelanie wosku – kiedyś wierzono, że gdy dziecko obudzi się ze snu w środku nocy i nie może się uspokoić i ponownie zasnąć, to z pewnością ukryły się w jego pokoju złe moce. Wierzono, że gdy przeleje się gorący wosk bezpośrednio nad główką malucha – dziecko się uspokoi.
2) Czerwona wstążeczka – to najpopularniejszy przesąd praktykowany nawet w dzisiejszych czasach. Przywiązana do wózka czy nadgarstka dziecka czerwona wstążeczka ma ochronić malucha przed złym urokiem lub spojrzeniem, które doprowadzić może do choroby, a nawet śmierci dziecka.
3) Próg – to bardzo stary przesąd praktykowany przez nasze prababcie. Wiązał się z zakazem przenoszenia jeszcze nie ochrzczonego dziecka przez próg. Jeśli został złamany, mógł skończyć się rzuceniem uroku na niemowlaka. Aby oszukać złe moce, dziecko często przebierano nie do poznania lub przenoszono przez okno.
4) Odbicie w lustrze – według tego zabobonu małe dzieci nie powinny przeglądać się w lustrze, ponieważ w odbiciu szkła mogą zobaczyć złe, demoniczne istoty.
5) Złe daty w kalendarzu – kiedyś wierzono, że nieszczęściem dla dziecka jest urodzenie się w ostatni dzień kwietnia - w dniu narodzin Judasza. Niekorzystną datą na przyjście na świat był również 5 sierpnia, w którym to Kain zabił swojego brata.
6) Zamienione dziecko – w dawnych czasach wierzono, że dziecko kalekie lub sprawiające problemy wychowawcze jest dzieckiem czarownicy, tzw. podrzutkiem. Przesąd kazał bić takie dziecko, aby płacz malucha zwabił prawdziwą matkę, która miała za zadanie ponownie zamienić dzieci. Na szczęście nasza codzienna wiedza i nauka wyparły z codziennego życia ten straszny zabobon!
7) Odwiedziny u znajomych – przesąd, który już nie istnieje w dzisiejszych czasach. Niegdyś wierzono, że nie powinno wychodzić z domu, dopóki dziecko nie zostanie ochrzczone. W każdym monecie, złe moce mogłyby „zaatakować” bezbronne maleństwo i przeciągnąć na swoją stronę. Dziecko bez chrztu nie miałoby szans się przed nimi bronić.
8) Czarne ubrania dla dzieci – przesąd, który zabrania ubierania dzieci w czarne ciuszki. Czarny kolor na materiale może spowodować chorobę i śmierć u maluszka.
9) Kąpiel po chrzcie - do dziś wiele starszych osób wierzy, że nie powinno kąpać się dziecka w pierwszym wieczorze po chrzcie. Według nich zwykła domowa kąpiel zmyje święconą wodę z ciała dziecka i uroczystość ochrzczenia maleństwa będzie nieważna.
10) Obcinanie włosków dziecka – tak na wszelki wypadek wiele dzisiejszych mam woli przestrzegać tego przesądu. Według niego nie wolno obcinać włosków dziecka przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia, bowiem włosy połączone są w magiczny sposób z mózgiem dziecka. Wcześniejsze ostrzyżenie dziecka może spowodować u niego spowolnienie rozwoju intelektualnego.
11) Wyprawka dla dziecka – to najczęściej spotykany zabobon nawet w dzisiejszych czasach. Wielu przyszłych rodziców dopiero po narodzinach dziecka kupuje wszystkie niezbędne rzeczy dla maleństwa. Wcześniejsze kupowanie wyprawki może spowodować stratę ciąży lub ciężką chorobę u dziecka.
Polecamy: Wybieramy torbę dla młodej mamy
Pamiętajmy o racjonalnym myśleniu i nie dajmy się zwariować wiarą w przesądy. To od nas zależy szczęście naszego dziecka, a wszelkie niepowodzenia, które mogą przytrafić się nam po drodze nie są wynikiem nieprzestrzegania danego zabobonu.
Zobacz także: Prawidłowe odruchy dziecka w chwili narodzin