Czerwone policzki u dzieci fot. Adobe Stock

Czerwone policzki u dzieci (rumień na policzkach) - o czym świadczą

Czerwone policzki u dzieci (rumień na policzkach) mogą mieć podłoże: alergiczne, infekcyjne, zapalne (AZS). Czerwone policzki u niemowlaka można wiązać z ząbkowaniem.
Edyta Liebert / 11.02.2021 09:13
Czerwone policzki u dzieci fot. Adobe Stock

Czerwone poliki u dzieci to często rumień na policzkach o nieregularnym kształcie. Zaczerwienieniu mogą towarzyszyć krostki. Bywa też, że czerwone policzki to efekt suchego powietrza w pomieszczeniu.

Czerwone policzki u dzieci - przyczyny

  • Ząbkowanie. Czerwone policzki u dzieci bywają jednym z objawów ząbkowania.
  • Gorączka i infekcja. Jeśli maluch jest chory, pojawiają się inne objawy typowe dla przeziębienia - wiąże się z tym także wystąpienie zaczerwienienia na policzkach oraz innych partiach twarzy.
  • Atopia. Czerwone poliki u dzieci, którym towarzyszą zmiany skórne (wysypka lub grudki, łuszczenie), mogą być jednym z objawów atopowego zapalenia skóry (AZS). Jest to dolegliwość, która powoduje dyskomfort u malucha, swędzenie i świąd. Takie zaczerwienienia w przypadku atopii, występują również na innych partiach ciała. 
  • Skaza białkowa. Jest to rodzaj alergii pokarmowej na białko mleka krowiego - czerwone policzki u niemowląt, którym towarzyszą luźne stolce, bóle brzucha i zmiany skórne, mogą świadczyć o skazie białkowej. Wówczas dieta mamy karmiącej musi być zmodyfikowana. 

Czerwone policzki u dziecka przy skazie białkowejfot. Adobe Stock

  • Delikatna skóra. Dzieci mają cienką skórę, która może być bardzo wrażliwa na otarcia, nienaturalne tkaniny czy mróz i wiatr, suche powietrze. Wówczas warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. 
  • Źle dobrane ubranie. Możliwe, że czerwone policzki u dzieci to efekt przegrzania. Przeczytaj, jak ubierać noworodka.

Czerwone policzki u dzieci - jak sobie radzić z rumieniem

Jeśli zaczerwienienie na policzkach ma charakter permanentny i towarzyszą mu inne objawy, podstawą jest kontakt z pediatrą i/lub alergologiem. Możliwe, że będzie konieczne wprowadzenie specjalistycznej pielęgnacji dermatologicznej (stosowanie emolientów, kąpiel w krochmalu). W przypadku alergii niewykluczona jest okrojona dieta mamy (w przypadku karmienia piersią) lub dziecka. 

Czerwone policzki u niemowlakafot. Adobe Stock

Czytaj także: Gorączka u dziecka - jak ją zbijaćJak zapobiec AZSCo oznacza wysypka u dziecka