Czerwone poliki u dzieci to często rumień na policzkach o nieregularnym kształcie. Zaczerwienieniu mogą towarzyszyć krostki. Bywa też, że czerwone policzki to efekt suchego powietrza w pomieszczeniu.
Czerwone policzki u dzieci - przyczyny
- Ząbkowanie. Czerwone policzki u dzieci bywają jednym z objawów ząbkowania.
- Gorączka i infekcja. Jeśli maluch jest chory, pojawiają się inne objawy typowe dla przeziębienia - wiąże się z tym także wystąpienie zaczerwienienia na policzkach oraz innych partiach twarzy.
- Atopia. Czerwone poliki u dzieci, którym towarzyszą zmiany skórne (wysypka lub grudki, łuszczenie), mogą być jednym z objawów atopowego zapalenia skóry (AZS). Jest to dolegliwość, która powoduje dyskomfort u malucha, swędzenie i świąd. Takie zaczerwienienia w przypadku atopii, występują również na innych partiach ciała.
- Skaza białkowa. Jest to rodzaj alergii pokarmowej na białko mleka krowiego - czerwone policzki u niemowląt, którym towarzyszą luźne stolce, bóle brzucha i zmiany skórne, mogą świadczyć o skazie białkowej. Wówczas dieta mamy karmiącej musi być zmodyfikowana.
fot. Adobe Stock
- Delikatna skóra. Dzieci mają cienką skórę, która może być bardzo wrażliwa na otarcia, nienaturalne tkaniny czy mróz i wiatr, suche powietrze. Wówczas warto zadbać o odpowiednią pielęgnację.
- Źle dobrane ubranie. Możliwe, że czerwone policzki u dzieci to efekt przegrzania. Przeczytaj, jak ubierać noworodka.
Czerwone policzki u dzieci - jak sobie radzić z rumieniem
Jeśli zaczerwienienie na policzkach ma charakter permanentny i towarzyszą mu inne objawy, podstawą jest kontakt z pediatrą i/lub alergologiem. Możliwe, że będzie konieczne wprowadzenie specjalistycznej pielęgnacji dermatologicznej (stosowanie emolientów, kąpiel w krochmalu). W przypadku alergii niewykluczona jest okrojona dieta mamy (w przypadku karmienia piersią) lub dziecka.
fot. Adobe Stock
Czytaj także: Gorączka u dziecka - jak ją zbijaćJak zapobiec AZSCo oznacza wysypka u dziecka