Czarno-biała książka – pierwsza książeczka twojego dziecka

Czy wiesz, że nawet niemowlęta są w stanie wiele skorzystać na kontakcie z książkami? Już od narodzin warto przyzwyczajać dziecko do czytania mu bajek i opowiadania, co znajduje się na obrazkach. Pamiętaj, że twoje dziecko widzi 30 razy słabiej od osoby dorosłej. Początkowo najdokładniej spostrzega barwy: białą, czarną i czerwoną. Dlatego też warto na początku zaopatrzyć się w czarno – białe książeczki
/ 05.07.2013 13:26

Książka czarno-biała/ Fot. materiały prasowe Pawłowska Media

„Poczytaj mi“

Na taką prośbę wyrażoną słowami przez dziecko, każdy rodzić będzie musiał poczekać przynajmniej do drugiego roku życia pociechy. Jednakże wspólne czytanie pozwala rozwijać więź między dzieckiem i rodzicem. Sprawia również, że dziecko szybciej się rozwija, stymulowane są jego zmysły oraz kształtuje się wyobraźnia, a z czasem kreatywne myślenie. Dlatego też warto sprawić, by czytanie było wspaniałym rodzinnym rytuałem.

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla dziecka?

Pierwsze książeczki dla najmniejszych dzieci powinny zawierać proste i wyraźne obrazki. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że noworodki i małe niemowlęta widzą obraz zamazany i to w odległości około 30 cm od ich twarzy. Najlepiej by były one dwu, maksymalnie trzykolorowe. Dziecko najlepiej widzi kolory takie jak biały, czarny i czerwony, więc w takich kolorach powinny być obrazki w książeczce. Tak jak jest to np. w serii książeczek "Oczami Maluszka". Każda z tych książeczek przedstawia przedmioty, które otaczają dziecko, a także kształty zwierząt. Są to oczywiście jedynie zarysy niektórych rzeczy. Jednak każda z nich może być pretekstem do snucia niesamowitych opowieści, które z pewnością zafascynują malucha. Tak skonstruowane książeczki pozwalaj stymulować i rozwijać zmysł wzroku dziecka.

Polecamy: Czy czytać dziecku książki?

Książeczki z obrazkami

Im starsze dziecko tym bardziej kolorowe książeczki można mu kupować. Na początek idealnie sprawdzą się te, które zawierają obrazki przedmiotów i zwierząt z podpisami, ewentualnie krótkimi historyjkami, na temat tego, co przedstawia obrazek. Dzięki temu dziecko będzie chętniej poznawało otaczający je świat. Kiedy maluch podrośnie, można kupić dla niego bogato ilustrowane książki zawierające najpopularniejsze baśnie i bajki stworzone przez klasyków. Na uwagę zasługują również nowe opowiadania i baśnie. Przy wyborze książeczek dla dzieci, trzeba się kierować głównie ich zainteresowaniami oraz pamiętać by były one ładnie wykonane i miały dużo ilustracji, dzięki czemu dzieci będą chętniej po nie sięgały.

Książeczka "Oczami Maluszka" cena: 19,90 zł, babymama.pl

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Zabawki czarno-białe - galeria