Co oznacza płacz niemowlaka

Co oznacza płacz niemowlaka fot. Fotolia
Naucz się rozróżniać różne rodzaje dziecięcego płaczu.
Milena Oszczepalińska / 16.09.2015 11:54
Co oznacza płacz niemowlaka fot. Fotolia

Niemowlęta nie potrafią mówić, ale doskonale wiedzą, jak komunikować się z rodzicami i oznajmiać im ich potrzeby. Już od urodzenia wytrwale ćwiczą porozumiewanie się za pomocą płaczu.

Początkującemu rodzicowi może jednak z trudem przychodzić rozpoznawanie, co dany płacz oznacza i zamiast od razu zaspokoić tę prawdziwą potrzebę, głowią się, co dziecku dolega i na zmianę sprawdzają zawartość pieluszki, karmią, przytulają.

Znając sposoby, w jakie dziecko płacze, gdy dolega mu coś konkretnego, od razu będziesz wiedziała, jak temu zaradzić. Podpowiadamy, co oznacza płacz niemowlaka, w zależności od jego tonu, nasilenia i towarzyszącego temu zachowania malucha. Sprawdź!

Co oznacza płacz niemowlaka?

Głód

Gdy malec jest głodny, najpierw marudzi, pociera buzią o kołderkę, wkłada piąstkę do buzi, porusza ustami tak, jakby ssał. W końcu płacze.

Kolkę

Gdy niemowlę ma kolkę, płacz pojawia się nagle, jest rozpaczliwy, przenikliwy. Dziecka nie można uspokoić, wyłącznie przytulając go. W takim przypadku należy zastosować środki, które zapobiegają kolkom.

Zmęczenie

Zmęczony maluch płacze, nie interesuje się niczym, odwraca się, gdy chcesz go przytulić. W takim przypadku najlepsze, co możesz zrobić, to ukołysać go do snu.

Nudę

Płacz zaczyna się, gdy odkładasz dziecko do łóżeczka. Cichnie, gdy tylko zainteresujesz się nim lub się do niego odezwiesz. Jeśli nie chcesz, by ciągle płakało, nie daj mu się nudzić.

Niewygodę

Płacząc, noworodek wierci się i wygina, jakby chciał uciec od tego, co mu przeszkadza (brudna pieluszka, hałas, chłód).

Sprawdź też:

Na podstawie artykułu Julii Mariackiej w magazynie Będę Mamą

Redakcja poleca

REKLAMA