Od dziecka słyszymy, że sen to zdrowie. I oczywiście to prawda, ale co z innymi opiniami na ten temat? Sprawdzamy, które są prawdą, a które mitem.
Mamo to ja/29.05.2013 16:12
fot. Fotolia
1. Czy podczas snu dzieci rosną ?
Prawda! Hormon wzrostu jest wydzielany przez przysadkę mózgową porcjami, których wielkość zależy m.in. od pory doby. W nocy, podczas snu, wydziela się go najwięcej. Jeśli dziecko nie śpi lub budzi się co chwilę, wydzielanie hormonu wzrostu zostaje zahamowane. Proces wzrastania może być zaburzony także wówczas, gdy dziecko ma nieregularny tryb życia, np. raz chodzi spać o godzinie dwudziestej, a raz o północy.
2. Czy podczas snu dzieci się uczą?
Prawda! Gdy dziecko śpi, jego ciało odpoczywa, a mózg pracuje pełną parą: jeszcze raz odczytuje i porządkuje zgromadzone dane, co sprzyja zapamiętywaniu. I nie chodzi tu tylko o literki czy tabliczkę mnożenia, z którymi zetknie się dopiero w przyszłości, ale o wszystko, z czym się styka od narodzin. Podczas snu dziecka pobudzane są także te obszary mózgu, z których maluch nie korzystał w ciągu dnia, a które muszą być gotowe do pracy, gdy zacznie ich potrzebować.
3. Czy wszystkie dzieci potrzebują tyle samo snu?
Mit! Ze snem jest jak z apetytem: jedni potrzebują go więcej, inni mniej. Noworodki przesypiają większą część doby, ale jednym wystarcza kilkanaście godzin, a inne muszą spać dwadzieścia. Roczne maluchy drzemią na ogół dwukrotnie w ciągu dnia, ale są i takie, które zadowalają się jedną drzemką.
4. Z dzieckiem, które mało śpi, trzeba iść do lekarza?
Prawda/Mit Przede wszystkim trzeba je obserwować. Jeśli dobrze się rozwija, ma apetyt i ochotę na zabawę, wszystko jest w porządku, nawet gdy śpi mniej niż jego rówieśnicy. Jeżeli w ciągu dnia jest marudne, często łapie infekcje, zbyt wolno rośnie i przybiera na wadze, trzeba ustalić, co się dzieje. Warto wybrać się do pediatry także wówczas, jeśli problemy ze snem pojawiły się nagle – bywa, że są pierwszym symptomem rozwijającej się infekcji. Nawet zwykły katar może uniemożliwić spokojny sen.
5. Dziecko powinno chodzić spać o stałej porze?
Prawda! Nieregularny rozkład dnia utrudnia zasypianie. Dlatego zabieraj malca na spacer, kąp i usypiaj mniej więcej o stałych porach. Nie czekaj, aż sam zaśnie ze zmęczenia, bo może być tak rozdrażniony, że w ogóle nie zdoła tego zrobić. Ważne jest także to, by poprzedzające usypianie czynności (kąpiel, śpiewanie kołysanki, przytulanie) wykonywać w tej samej kolejności. Znajoma sekwencja zdarzeń daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
6. Nie może zasnąć? Na pewno jest głodne!
Mit! Kłopoty z zasypianiem mogą mieć wiele przyczyn. Głód jest jedną z możliwości. Pozostałe to np. zbyt pełny brzuszek, zmęczenie i rozdrażnienie, niewygoda, niewłaściwa temperatura w pokoju (powinno być ok. 20°C), zatkany nosek.
7. Niektóre niemowlęta... chrapią?
Prawda! Przyczyną chrapliwego oddechu może być obrzęk śluzówek spowodowany przebywaniem w zbyt suchych pomieszczeniach, alergią albo katarem. Może też świadczyć o wiotkości krtani. Jeśli pojawił się nagle, towarzyszy mu kaszel i gorączka, idź z malcem do lekarza – być może to zapalenie oskrzeli.
8. Najlepszy sposób usypiania to wychodzenie z pokoju?
Mit! Wychodzenie z pokoju jest jedną z metod usypiania. Wymaga się w niej od rodziców, by wychodzili z pokoju dziecka, zanim ono zaśnie i – jeśli płacze – wracali po trzech, pięciu i siedmiu minutach. Ale nie musisz jej stosować. Jeśli słuchanie płaczu jest ponad twoje siły, skorzystaj z innych metod. Niektórym dzieciom pomaga relaksacyjna muzyka, innym głaskanie po czole. Ważne jest to, by okoliczności, jakie towarzyszą usypianiu, nie zmieniały się często. Na pewno nie usypiaj maluszka na rękach, bo szybko się do tego przyzwyczai i gdy obudzi się w nocy, nie będzie w stanie sam zasnąć. Odkładaj go do łóżeczka, gdy jest senny. Jeśli zacznie płakać, nie bierz go na ręce, tylko pogłaszcz go.
9. Spanie z dzieckiem to kiepski pomysł?
Mit! Przytulony do mamy malec najczęściej śpi jak suseł. Mama także się wysypia, bo może karmić go piersią, niemal się nie budząc. Przeciwnicy spania z dzieckiem ostrzegają jednak (i trudno odmówić im racji), że smyka, który przyzwyczaił się do spania z rodzicami, trudno będzie „wykwaterować” z ich łóżka. Są jednak sytuacje, w których rzeczywiście nie powinno się spać z maluchem. Nie rób tego jeśli palisz papierosy, piłaś alkohol, bierzesz leki, które sprawiają, że śpisz głęboko albo masz dużą nadwagę.
10. Bobas potrzebuje miękkiej poduszki?
Mit! Wręcz nie powinien jej mieć! Jeśli wtuliłby w nią buzię, mógłby mieć kłopoty z oddychaniem. Poza tym poduszka źle wpływa na młodziutki kręgosłup. Jeżeli dziecko ma katar albo objawiającą się chrapaniem wiotkość krtani, podstaw pod przednie nogi łóżka równej grubości książki. W ten sposób materac będzie wyżej pod główką brzdąca.