Wyprawka dla pierwszoklasisty to nowość dla dziecka i rodzica, więc generuje różne emocje. Czasy, gdy do tornistra wkładało się tylko zeszyt i elementarz, odeszły dawno do lamusa. Jeśli masz wątpliwości, czy o czymś nie zapomniałaś, spójrz na naszą ściągę.
Spis treści:
- Wyprawka dla pierwszoklasisty: nie daj się zwariować
- Lista rzeczy niezbędnych do szkoły
- Wyprawka dla pierwszoklasisty: kupuj z głową
- Dofinansowanie na wyprawkę szkolną
Wyprawka dla pierwszoklasisty: nie daj się zwariować
O ile z zakupem książek i zeszytów rodzice nie mają większego kłopotu, o tyle z pozostałymi niezbędnymi rzeczami do szkoły, a i owszem. Bo co tu wybrać, gdy półki sklepowe kuszą dzieci pachnącymi mazakami, świecącymi kredkami, brokatem w kleju, temperówkami o nietypowych formach i kolorach. Czy to wszystko jest absolutnie potrzebne? Jak odnaleźć się wśród propozycji i wybrać to, co rzeczywiście przydatne, a przy tym nie zbankrutować?
Zanim zaczniesz zakupy, warto przygotować listę rzeczy do szkoły. Dzięki temu nie zapomnisz o tym, co potrzebne i nie kupisz tego, co jest zbędne, a co kusiło z półki sklepowej lub strony internetowej. Wiele szkół wywiesza takie gotowe listy na drzwiach szkoły lub stronie internetowej, w razie pytań można dzwonić także do sekretariatu. To bardzo duże ułatwienie, ponieważ rodzice mogą kupić tylko to, co niezbędne.
fot. Wyprawka dla pierwszoklasisty/Adobe Stock, famveldman
Lista rzeczy niezbędnych do szkoły
Wyprawka dla pierwszoklasisty to nie to samo, co wyprawka do przedszkola, czyli kilka podstawowych artykułów do pisania, worek na buty i ewentualnie ręczniczek do rąk czy piżama do leżakowania. Wyprawka dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Lista niezbędników może być bardzo długa. Dlatego jej kompletowanie warto zacząć wcześniej, tak by móc rozłożyć wydatki.
Jeśli szkoła nie udostępnia spisu najpotrzebniejszych rzeczy dla pierwszaka, skorzystaj a naszych podpowiedzi. Oto wszystko to, co z pewnością przyda się w szkole uczniowi, który rozpoczyna naukę:
- Komplet książek wybranych przez nauczyciela,
- zeszyty - w cienkie linie czerwone i niebieskie, w kratkę, ew. dzienniczek ucznia,
- plecak/tornister,
- śniadaniówka + bidon,
- piórnik,
- ołówki,
- temperówka,
- gumka,
- długopisy: czarne i niebieskie,
- klej w sztyfcie,
- nożyczki z zaokrąglonymi końcami,
- kredki ołówkowe i świecowe,
- farby plakatowe + min. 2 pędzle o różnej grubości,
- mazaki,
- blok rysunkowy biały i kolorowy,
- blok techniczny biały i kolorowy,
- papier kolorowy (wycinanki),
- bibuła kolorowa,
- plastelina,
- min. 2 teczki z gumką (na prace plastyczne),
- strój gimnastyczny (granatowe spodenki, biała koszulka, buty sportowe najlepiej na białej podeszwie, dres na chłodniejsze dni, skarpetki, worek),
- obuwie na zmianę + worek,
- strój galowy: granatowe (czarne) spodnie/spódniczka, biała koszula (bluzka) na rozpoczęcie roku.
fot. Wyprawka dla pierwszoklasisty: wybrane produkty z oferty Smyk/materiały prasowe
O czym warto pamiętać kompletując wyprawkę dla pierwszaka?
Kupując plecak lub tornister zwróć uwagę na jego wykonanie, a nie wygląd. Ważne, by plecy były odpowiednio wyprofilowane, szelki regulowane, a dno usztywnione. Sam plecak nie może być zbyt ciężki. Podobnie z innymi elementami wyprawki, wybieraj rzeczy sprawdzone i bezpieczne.
Worek ze strojem gimnastycznym, worek z obuwiem zmiennym, tornister, bloki i inne rzeczy warto podpisać. Nowa sytuacja, emocje, obowiązki, mogą sprawić, że pierwszoklasista (choć nie tylko) może zapomnieć, które rzeczy są jego lub pomylić podobne przedmioty. W takiej sytuacji do piórnika czy kieszonki plecaka warto włożyć kartkę z życzeniami na rozpoczęcie roku, aby maluch poczuł się lepiej w nowym miejscu.
fot. Wyprawka dla pierwszoklasisty: wybrana oferta Empiku/materiały prasowe
Wyprawka dla pierwszoklasisty: kupuj z głową
Wyprawka szkolna to poważny wydatek, dlatego warto kompletować ją z głową. Nie ulegaj pokusom, nie kupujmy dodatkowych gadżetów, bo kompletując to, co najpotrzebniejsze, wydasz przynajmniej 500 zł, a często zdecydowanie więcej.
Jednocześnie nie zapominaj, że pójście do szkoły to ważne wydarzenie. Podejmuj decyzję wspólnie z dzieckiem, niech zeszyty będą z jego ulubionym bohaterem, a inne rzeczy kolorowe, odpowiadające gustom dziecka, niekoniecznie najdroższe. Wiele marek wypuszcza kolekcje produktów szkolnych inspirowanych bohaterami bajek czy programów telewizyjnych lub internetowych. Maluchy na pewno będą zwracać uwagę na te przedmioty.
Nie chodzi o to, aby kupować tylko podstawowe rzeczy w neutralnych barwach, ale nie ulegaj modzie i nie wykupuj od razu całej serii produktów tylko dlatego, że twój maluch lubi daną bajkę czy motyw (np. dinozaury).
fot. Wyprawka szkolna: wybrana oferta Allegro/materiały prasowe
Dofinansowanie na wyprawkę szkolną
Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą starać się o pomoc w dofinansowaniu wyprawki szkolnej. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej - tam zawsze są bieżące informacje z danego roku szkolnego.
Warto też odłożyć w czasie jakieś zakupy i podzielić te wydatki na etapy. Zacznij kompletować wyprawkę szkolną już na początku roku kalendarzowego albo zbieraj poszczególne elementy jeszcze wcześniej. Plecak czy zeszyty nie zniszczą się, jeśli będą leżeć w szafce i czekać na pierwszy dzień szkoły.
Niektóre szkoły także organizują tego typu programy pomocowe, oferując skompletowanie podstawowej wyprawki. Warto pytać w poszczególnych placówkach o więcej informacji na ten temat.
fot. Wyprawka szkolna dla pierwszaka/Adobe Stock, Photographee.eu
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.08.2013.
Czytaj także: Jak pomóc dziecku zaklimatyzować się w nowej szkoleJak wybrać dobre buty do szkołyCo zrobić, żeby plecak nie był tak ciężki