Tymczasem, grupa amerykańskich psychiatrów, onkologów oraz naukowców opublikowała niedawno apel o ograniczenie dostępu nastolatkom poniżej 12 roku życia do telefonów komórkowych. Chociaż nie ma jeszcze żadnych dowodów klinicznych na bezpośredni związek między emitowanym przez aparaty telefoniczne polem elektromagnetycznym a zdrowiem ludzkim, coraz częściej obserwacje wskazują na zwiększone ryzyko zachorowania na guza mózgu oraz inne nowotwory w obrębie głowy u osób często korzystających z komórek. Zauważono również, że nastolatki uzależnione od komórek charakteryzują się większą intensywnością problemów ze snem, poziomem stresu i zmęczeniem niż dzieci mniej technologicznie zaawansowane.
Młode organizmy są szczególnie narażone na to ryzyko, dlatego lekarze zalecają ograniczenie używania telefonów komórkowych przez dzieci do szczególnych wypadków, faworyzowanie korespondencji SMS-owej, przy której aparat jest znacznie dalej od ośrodka nerwowego w mózgu, nie noszenie komórki na sobie oraz nie kładzenie się spać z włączonym telefonem przy łóżku. Te zalecenia dotyczą także kobiet w ciąży, gdyż podejrzewa się, że pole elektromagnetyczne przenikające przez organizm matki może uszkodzić płód.
We Francji już szykowana jest kampania publiczna mająca na celu wymuszenie prawnego zakazu sprzedaży telefonów mobilnych młodzieży poniżej 12 roku życia.
Agata Chabierska