POLECAMY

Zabawy edukacyjne dla dzieci dwuletnich i starszych, mające na celu umacnianie rodzinnych więzi

Oto kilka zabaw, które umocnią pozycję rodziny w oczach dziecka.Pamiętaj, że każda zabawa kształci i pomaga dziecku w zdobywaniu nowych umiejętności! Dlatego warto bawić się z dzieckiem i poświęcać czas na wymyślanie nowych zabaw!
Zabawy edukacyjne dla dzieci dwuletnich i starszych, mające na celu umacnianie rodzinnych więzi

Rodzinna kapsuła czasu - zabawa dla dziecka

Będziesz potrzebować:

 • Szczelnie zamykany pojemnik, np. Słoik
 • Różne rodzinne pamiątki
 • Dzisiejsza gazeta
 • Fotografie członków rodziny

Do pojemnika włóżcie przedmioty, które kojarzą Wam się z poszczególnymi członkami rodziny. Daj wybór dziecku, aby samo zadecydowało co cennego dla niego powinno znaleźć się w pojemniku. Dołóżcie jeszcze aktualną gazetę, zdjęcia i zamknijcie kapsułę. Naklejcie na niej kartkę z informacją, że należy ją otworzyć po 20 lub 30 latach. Na koniec ukryjcie ją w bezpiecznym miejscu, możecie ją zakopać w ogrodzie.

Domowy kalendarz - zabawa dla dziecka

Będziesz potrzebować:

 • Duży brystol
 • Kredki, farby, lub coś innego do malowania
 • Naklejki

Ktoś dorosły oznacza na papierze miesięczny kalendarz. Każdego domownika symbolizuje inna naklejka. Rodzina też ma swój oddzielny znak, na przykład złota gwiazdka. Domownicy przedstawiają swoje plany na następny miesiąc, a dziecko przykleja odpowiednie nalepki we właściwych miejscach (zajęcia i wydarzenia, także są symbolizowane naklejkami). Dorośli mogą oczywiście obok naklejek notatki.

Wieczorne rytuały - zabawa dla dziecka

Chwile poprzedzające pójście do łóżka są bardzo ważne dla każdego dziecka. Wymyślcie rytuał, który będziecie powtarzać co wieczór. Dzięki ustalonym zwyczajom dziecko czuje się bezpiecznie, a poza tym ma na co czekać. Niech rytuał zaczyna się godzinę przed pójściem spać.

Oto propozycja: najpierw dwudziestominutowa kąpiel, co najmniej w połowie poświęcona zabawom, potem przez dwadzieścia minut możesz czytać dziecku na głos, przez kolejny kwadrans powspominajcie wszystkie miłe rzeczy, które zdarzyły się w ciągu dnia.

Zobacz też : Jak zachęcić dziecko do słuchania muzyki

Moi przyjaciele i ja - zabawa dla dziecka

Będziesz potrzebować:

 • Kawałek mocnej tektury
 • Patyczki po lizakach, albo lodach
 • Kredki świecowe
 • Zdjęcia członków rodziny i przyjaciół dziecka
 • Obrazki z ulubionymi zwierzątkami córki lub syna

Zobacz też : Czy znasz najlepsze zabawki dla dziecka

Posmarujcie klejem krawędzie patyczków i przyklejcie do tekturki w taki sposób, aby powstały okienka, poczekajcie aż klej wyschnie. Kredkami zamalujcie wnętrza okienek. Wytnijcie ze zdjęć twarze osób ze zdjęć oraz postacie zwierząt. Kiedy dziecko pójdzie spać, przyjdź do jego pokoju z gotowym dziełem i przyjrzyjcie się uważnie każdej fotografii.

Porozmawiajcie o przyjaźni, po czym zamknijcie oczy i pomyślcie z miłością o osobach ze zdjęć.

Zamiana ról - zabawa dla dziecka

Tak, jak w nazwie gra polega na tym, że zamieniasz się ze swoją pociechą na cały dzień rolami. Wytłumacz to wszystkim domownikom, niech biorą udział w maskaradzie. Każdy powinien wykonywać obowiązki osoby, którą naśladuje, chodzić w jej ubraniu i zachowywać się, jak ona. Ma to być zajmująca i przyjemna zabawa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)