POLECAMY

Pierwsza miesiączka - pomóż swojej córce

Pojawia się między dziewiątym a szesnastym rokiem życia i powoduje, że nasza mała dziewczynka przeistacza się w kobietę. To najlepszy moment na poważną rozmowę i okazanie jej wsparcia.
Pojawia się między dziewiątym a szesnastym rokiem życia i powoduje, że nasza mała dziewczynka przeistacza się w kobietę. To najlepszy moment na poważną rozmowę i okazanie jej wsparcia.

Wyjaśnienie fizjologicznego mechanizmu menstruacji oraz danie tamponów to za mało, aby pomóc nastolatce świadomie i spokojnie wejść w okres dojrzałości seksualnej. Nie trzeba przy tym być specjalistą ani psychologiem, aby prostymi słowami wyjaśnić, z czym wiąże się sfera płciowości. Nie ma lepszej osoby niż matka do przekazania tych pierwszych jakże istotnych wieści.Pierwsza miesiączka - pomóż swojej córce

Począwszy od trzeciego cyklu, kiedy zwykle pojawiają się pierwsze owulacje, miesiączki młodej dziewczyny mogą stać się bolesne i również wtedy powinniśmy przyjść z pomocą – tabletka przeciwbólowa czy spacer na świeżym powietrzu to rozwiązania warte podsunięcia. Dopiero silne, narastające bóle są powodem do zabrania córki do ginekologa.

Nie należy się również martwić nieregularnością cykli – trzeba dziecku wytłumaczyć, że chociaż książki mówią o 28-32 dniach, a koleżanki miesiączkują regularnie, każdy organizm jest innych i przez pierwsze dwa lata zaburzenia mają prawo mieć miejsce. Jeśli jednak dziewczynka się niepokoi tym czy innym objawem, nie ignorujmy jej lęków i nie czekajmy aż poprosi o pomoc koleżankę czy sama po kryjomu wybierze się do ginekologa.

Pierwsza wizyta u specjalisty wraz z mamą to również świetna okazja pogłębienia komunikacji i zapobiegnięcia kłopotom w przyszłości. Jeśli twoja córka wie, że w sprawach intymnych może do ciebie przyjść z każdą troską i zapytaniem, a ty nie zbędziesz jej półsłówkiem lub zakłopotaniem, to ryzyko zostania przedwcześnie babcią lub narażenia dziecka na trudne początki życia seksualnego znacznie maleje.

Wreszcie, wiele dziewcząt to pierwsze krwawienie napawa wstydem i przerażeniem. Dobrym pomysłem jest danie córce odczuć, że to wspaniały dzień wstąpienia do „klubu kobiet”, sprawienie jej małego prezentu czy zabranie na lody. Akceptacja zmian zachodzących we własnej fizyczności, zwłaszcza tak wrażliwej sferze jak intymność, to podstawa zdrowia psychicznego szczęśliwych związków w życiu dorosłym. Podpowiedzmy naszej księżniczce coś na temat uwodzenia i uczyńmy ją świadomą swojej kobiecości.

Choć rozmowa z mężczyzną na temat pierwszej miesiączki jest zwykle krępująca i wiele dziewcząt woli, żeby tata albo brat nie wiedzieli, czasem po prostu całus i bukiet kwiatów od ojca, bez zbędnych słów czy uśmieszków, może zdziałać cuda!

Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (206)
/3 miesiące temu
W internecie dostępne są różne poradniki, które mogą wspomóc matkę/rodzica merytorycznie w temacie, np. na stronie myob.pl
/2 lata temu
Witajcie moja corka ma 15,5i jeszcze nie ma miesiaczki ,i isc do ginekologa czy jeszcze poczekac
/3 lata temu
Mam 10 lat prawie 11 mam śluz już około 2 lata mam piersi rozmiar miseczki 70AA mam włosy na łonie pod pachami i na nogach muszę myć włosy co 4 dni (około) nie mam okresu choć chciałabym mieć nie gadałam o tym z mamą , czy ktoś mógł by obliczyć kiedy bedę miała okres? Przypominam że mam prawie 11 lat proszę o jak naszybszą odpowiedź i mam 155cm wzrostu
POKAŻ KOMENTARZE (203)