Picie nastolatków fot. Fotolia

5 najważniejszych pytań o picie nastolatków

Młodzi ludzie sięgają po alkohol coraz wcześniej i częściej. Dlaczego? Czym to grozi? Jak wspierać dziecko w abstynencji?
/ 12.01.2016 11:48
Picie nastolatków fot. Fotolia
Trunków próbują już gimnazjaliści. Zaś w drugich klasach szkół ponadgimnazjalnych kontakt z alkoholem ma za sobą ponad 95 proc. uczniów! Wśród nich może być także twoje dziecko. Poznaj zatem odpowiedzi na 5 najważniejszych pytań o picie nastolatków. Być może pomoże ci to nauczyć trzeźwości własne dorastające dzieci.

1. Co powoduje, że coraz młodsi eksperymentują z alkoholem, a niektóre  dzieci piją nawet bez umiaru, przesadzając np. z piwem na imprezach?

Najczęściej dzieciaki są po prostu ciekawe, jak to jest, gdy np. rozprawią się z kilkoma piwami. Uważają to za świetną zabawę, dzięki której mogą zaimponować kolegom i poczuć się doroślej. Nie myślą wtedy o następstwach picia, bo przecież wszyscy to robią.

Niektórym trunki pomagają znosić życiowe trudności – choćby problemy w domu czy szkole.  Alkohol gwarantuje natychmiastowe osiągnięcie wspaniałego samopoczucia przy minimalnym wysiłku – wystarczy sobie łyknąć.

2. Do czego może prowadzić regularne picie dużych ilości napojów wyskokowych przez nastolatka?

Łatwo może dojść do uzależnienia się i uszkodzeń różnych narządów wewnętrznych (np. wątroby czy serca młodego człowieka).
 

Groźnym następstwem są też trwałe zmiany w mózgu, co utrudnia dziecku uczenie się, pogarsza pamięć i logiczne myślenie.

3. Jak rozpoznać, że syn czy córka nie stroni od alkoholu, gdy nie przyłapaliśmy dziecka w stanie nietrzeźwym?

Sygnałami ostrzegawczymi mogą być kłopoty z nauką, zachowaniem (np. częste stany rozdrażnienia) czy skrywanie przez dziecko szczegółów dotyczących życia poza domem.

Także wtedy, gdy młody człowiek zgłasza większe potrzeby finansowe (np. domaga się podwyżki kieszonkowego czy wręcz podkrada rodzicom pieniądze), może to oznaczać, że stoi za tym problem z alkoholem.

4. Jak zareagować, gdy nastolatek wrócił do domu pijany – zrobić awanturę, ukarać, dając np. szlaban na imprezy?

Nim cokolwiek zrobisz, poczekaj, aż dziecko wytrzeźwieje.

Psycholodzy radzą też, by gdy młody człowiek będzie dochodzić do siebie, nie należy mu tego ułatwić. Nie podawaj mu zatem herbatek czy bulionu, niech na własnej skórze poczuje jakie są skutki upojenia. Nie pomagaj mu też w sprzątaniu lub naprawianiu ew. szkód.

Dopiero, gdy już wytrzeźwieje, spokojnie porozmawiaj z nim o tym, co się stało. Zacznij od powiedzenia, że jego ostatnie zachowanie mocno cię zaniepokoiło. Zapytaj z kim piło, gdzie i co je do tego skłoniło. Wyjaśnij, że jesteś zdecydowanie przeciwna sięganiu po alkohol, nim młody człowiek stanie się pełnoletni ("Na to przyjdzie czas. A póki co, nie życzę sobie żadnych piw, win ani drinków").

Wytłumacz dziecku, jakie jest ryzyko związane z piciem alkoholu. Jeżeli przyzna, że nie potrafi powiedzieć "nie" kolegom, doradź jak może sobie radzić z presją rówieśników ("Nie muszę się tak podkręcać"). Powiedz też, jakie będą konsekwencje, jeśli zakaz picia zostanie złamany. Możesz np. na miesiąc odebrać dziecku kieszonkowe lub zamknąć mu dostęp do komputera. I zdecydowanie zastosuj karę, gdy nastolatek zlekceważy ostrzeżenie.

5. Jak wspierać zagrożonego pokusami nastolatka , by stał się odporny na presję rówieśników?

Przede wszystkim staraj się budować z pociechą dobre relacje. Ważne, by czuła, że ma w tobie oparcie we wszelkich trudnościach. 

Zachęcaj też do zdrowego, twórczego życia. Czerpiąc przyjemność z uprawiania sportu czy ciekawych zajęć pozaszkolnych, łatwiej oprze się złym pokusom.

Bądź dla niego dobrym przykładem. Unikaj picia przy nim i nigdy nie częstuj go alkoholem.

Na podstawie tekstu Łukasza Wiśniewskiego opublikowanego w "Przyjaciółce"

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.11.2017 11:25
W przypadku mojej córki również skończyło się na Revenu. To dobre miejsce dla młodych. Wielu rodziców przymyka oko na przewinienia dzieci, a prawda wygląda tak, że musimy pewne rzeczy umieć kontrolować.
/26.10.2017 13:45
Jestem pewna, a raczej z doświadczenia mogę powiedzieć, że ani awantury, ani wymyślanie dziecku niestworzonych rzeczy nie pomoże. Mózg nastolatka, który zaczął jeszcze pić, działa według mnie zupełnie inaczej. Nie wiem jak to się stało, że moje dziecko zaczęło pić, miało dość luzu, nie chciałam go tłamsić... ale chyba trochę za dużo. Jemu pomogła tylko terapia i rozmowa ze specjalistą. W ośrodku Revenu pracuje teraz wspaniała terapeutka, która fantastyczne miała podejście do chłopaka i poradziła sobie z nim i jego nałogiem. Nadal chodzimy na terapię do niej, ale to tak profilaktycznie, po tej takiej podstawowej terapii. Wszyscy uważamy, że wychodzi to jemu na dobre.