Kiedy człowiek dojrzewa?
Okres dojrzewania zaczyna się pomiędzy 8, a 14 rokiem życia u dziewczynek, a u chłopców pomiędzy 10, a 16 rokiem życia. W tym okresie powoli z dziecka staje się osobą dorosłą. Te zmiany spowodowane są głównie przez hormony – estrogen u dziewczyn i testosteron u chłopców. Z powodu hormonów nastrój nastolatka może się często zmieniać. Może bywać zadowolona/y, szczęśliwa/y, a później nagle smutna/y lub zła/y.
Zwiastuny dojrzewania u nastolatków
1. Zmiany w wyglądzie
Kiedy zaczynasz dorastać, możesz coraz bardziej zwracać uwagę na swój wygląd. Czasami możesz czuć się niezadowolona/y ze swojego wyglądu. Szczególnie w czasie kiedy Twoje ciało się zmienia. Możesz uważać, że jesteś za chuda/y, za gruba/y, albo za niska/i, za wysoka/i. Jeśli martwi Cię coś w Twoim wyglądzie spróbuj porozmawiać o tym z lekarzem. Pamiętaj, żeby nie porównywać się do osób z Twojego otoczenia. Każdy jest inny.
2. Zainteresowanie seksualnością
W trakcie dorastania możesz mieć wiele myśli i odczuć dotyczących seksualności. To zupełnie naturalne, szczególnie w czasie gdy zmienia się Twoje ciało. Pamiętaj, że nie Ty jedna/jeden odczuwasz napięcie seksualne. Twoi rówieśnicy mogą czuć się podobnie.
3. Chęć poznawania nowych rzeczy
Bywa tek, że niektóre osoby w okresie dorastania chcą spróbować wielu nowych dla siebie rzeczy. Dobrze jeśli są to nowe zainteresowania. Wtedy możesz mieć ochotę poznawać wiele nowych osób, wyjeżdżać latem na obozy, czy chodzić na koncerty. Wszystko to oznacza, że kształtujesz swoją tożsamość i poznajesz świat już nie oczami swoich rodziców, ale swoimi własnymi.
4. Ryzykowne sytuacje
Niestety zdarza się, że poznawanie świata na swój sposób wiąże się z ryzykownymi pomysłami i zachowaniami. Może się zdarzyć, że ktoś zaproponuje Ci picie alkoholu, palenie papierosów, branie narkotyków, uprawianie seksu, lub np. ucieczkę z domu. Wszystkie te pomysły są bardzo niebezpieczne dla Ciebie/młodych ludzi. Pamiętaj, że nikt nie może zmusić Cię do robienia czegoś, na co nie masz ochoty.
Jeśli czujesz czujesz potrzebę porozmawiania, możesz uzyskać pomoc i wsparcie dzwoniąc do nas pod numer 116 111.