Informacja
Po pierwsze pamiętajcie, żeby dokładnie dowiedzieć się wszystkich szczegółów dotyczących drugiego etapu. Na stronach organizatorów powinny znaleźć się listy zagadnień i bibliografia. Czasem też w internecie lub u nauczycieli możemy uzyskać dostęp do zeszłorocznych testów.
Zanim zaczniecie przygotowania nie zapominajcie o tym, żeby:
• poznać termin i miejsce, w którym odbędzie się drugi etap;
• dowiedzieć się o tym, jak można dojechać na miejsce, czy pojedzie z Wami nauczyciel, czy szkoła będzie refundować podróż;
• zaplanować naukę – podzielić materiał na części i regularnie się ich uczyć;
• postarać się skontaktować z uczniami, którzy brali udział w olimpiadzie w poprzednich latach;
Nauka
Najlepiej zacząć przygotowania jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Czas, od momentu podania zwycięzców do rozpoczęcia olimpiady jest na tyle krótki, że może nie wystarczyć.
Materiał, który chcemy powtórzyć i przyswoić podzielmy na części. Trzeba pamiętać, żeby nie przeciążać się za bardzo, bo oprócz olimpiady są też obowiązki szkole i domowe!
Zobacz też: Poznaj tajniki treningu twórczego myślenia.
Dzieląc materiał, korzystajmy z bibliografii, która podał organizator. Jeśli pojawia się problem ze zdobyciem podręczników (nie ma ich w bibliotekach szkolnych i miejskich), skonsultujmy się z nauczycielem.
Oprócz lektur wymienionych na liście, warto dokładnie przeczytać jeszcze raz podręcznik do gimnazjum i skorzystać z książek dla liceów.
Pamiętajcie: olimpiada przedmiotowa to nie wyjątkowo trudna klasówka. To sprawdzian, który może zwolnić z testu po gimnazjum. Jego poziom zdecydowanie przewyższa program gimnazjum, a często również liceum!
Szkoła
Część szkół przymyka oko na nieobecności uczniów na kilka dni przed drugim etapem, ale nie jest to reguła.
Przede wszystkim obowiązuje Was program szkolny i obecność na zajęciach.
Jeśli jednak po konsultacji z nauczycielem i rodzicami, zostaniecie przez kilka dni w domu, pamiętajcie, że to czas który macie przeznaczyć na naukę!
Jeśli zaniedbacie przygotowania być może zaprzepaścicie swoje szanse na etap krajowy. A zaległości, które będziecie mieć w szkole pozostaną....
Zobacz też: Postanowienia na rok szkolny - nie tylko dla uczniów.