O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu

O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu
Jest to cykl bretońskich opowieści należących do literatury chansons de geste (pieśni o czynach). Ich akcja rozgrywa się na dworze króla Artura w mieście Kamelot.
/ 21.09.2010 08:58
O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu

Władca co roku zwoływał swoich stu pięćdziesięciu rycerzy i gromadził przy zbudowanym specjalnie na tę okazję okrągłym stole. Celem spotkania było opowiadanie o licznych przygodach rycerskich, romansach, walkach, podróżach, niesamowitych perypetiach często z pogranicza prawdy i fantazji.

Z tych opowieści wyłania się wzór idealnego rycerza, którego cechuje cnota, honor, odwaga, pogarda dla zdrady, uwielbienie i szacunek dla kobiety.

Obok tego opowieści realizują model władcy (król Artur) oraz najpiękniejszej i przez wszystkich uwielbianej kobiety (Ginewra, żona Artura).

Motywem przewodnim historii jest poszukiwanie wielkiego skarbu, jakim jest św. Graal, tj. zaginiony puchar z przechowywaną w nim krwią Chrystusa.

Stanowi on symbol epoki, element religijności czasów średniowiecza, a jednocześnie symbol odwiecznych marzeń i dążeń do szczęścia i odpowiedzi na pytania natury egzystencjalnej.

Zobacz też : Średniowiecze w Polsce

W utworze obok świata realnego na równych prawach funkcjonuje świat fantastyki: czarnoksiężnik Merlin, wróżki, czarownice, smoki, zaskakujące czary, zaczarowany las.

Jednocześnie mamy tu obraz życia rycerskiego: wojen, wypraw i podróży, turniejów, dworskich romansów i intryg. Wśród rycerzy na czołowe miejsce wysuwa się dzielny i zasłużony bohaterskimi czynami Lancelot, który pokochał nieszczęśliwą miłością królową Ginewrę.

Dał się zwieść czarom innej kobiety, którą wziął za królową i w ten sposób zaprzepaścił szansę odnalezienia św. Graala, gdyż skarb ten zdobyć mógł tylko rycerz najszlachetniejszy i nieskalany.

Opowieści o rycerzach Okrągłego Stołu i dobrym królu Arturze stały się nieodłącznym symbolem świata rycerskiego europejskiego średniowiecza. Stanowią do dziś jeden z najlepiej zachowanych dokumentów epoki.

Zobacz też : Historiografia - kroniki

Redakcja poleca

REKLAMA