POLECAMY

O czym trzeba pamiętać w dniu matury?

W dniu dzisiejszym absolwenci szkół średnich przystąpią do zdawania egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Jeszcze na kilka chwil przed egzaminem upewnij się, że jesteś do niego dobrze przygotowany.
O czym trzeba pamiętać w dniu matury?

Przybycie na egzamin

Bez względu na formę egzaminu maturalnego - ustną, czy pisemną nie wolno Ci się na niego spóźnić. To przecież egzamin dojrzałości, a Twoja punktualność jest również wyrazem gotowości do bycia odpowiedzialnym za swoje sprawy. Nie zapomnij dokumentu tożsamości z aktualnym zdjęciem. Jeśli z różnych powodów zostałeś oddelegowany do zdawania egzaminu w innej szkole, niż ta, do której uczęszczałeś - nie zapomnij o świadectwie ukończenia szkoły.

Przygotowanie do egzaminu

Będąc na sali egzaminacyjnej otrzymasz arkusz egzaminacyjny. Twoim zadaniem będzie sprawdzenie kompletności arkusza - sprawdź, czy zawiera wymagane tablice, wzory, wszystkie zadania, sprawdzenie poprawności numeru PESEL - nim tez zakodujesz swoją prace zgodnie ze wskazówkami członków komisji egzaminacyjnej.

Ważne zakazy

Pamiętaj, że zabronionej jest wnoszenie na salę egzaminacyjną wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych. Nie wolno również z nich korzystać w czasie trwania egzaminu. Nie wolno Ci też wnosić na salę egzaminacyjną żadnych pomocy naukowych i przyborów. Odpowiedni zestaw pomocy powinien znaleźć się na sali egzaminacyjnej i powinien być zgodny z wykazem ogłoszonym przez CKE. Zgonie z tym wykazem w dniu matury pisemnej z języka polskiego na sali egzaminacyjnej powinien znaleźć się słownik ortograficzny i słownik języka polskiego - eden egzemplarz na każde 25 osób zdających.

Pamiętaj, że nie będziesz mógł opuścić sali egzaminacyjnej, przez cały czas trwania egzaminu. Jeśli jednak zajdzie konieczność wyjścia z sali będzie Ci towarzyszyła osoba z komisji, która będzie gwarantem, że podczas nieobecności na sali egzaminacyjnej nie skorzystałeś z pomocy osób trzecich. 

Polecamy: Matura międzynarodowa

O tym pamiętaj

Tak jak przed studniówką, tak i przed matura obowiązują pewne przesądy, którym warto zaufać na kilka chwil przed tą ważną chwilą, kiedy już żadnej wiedzy nie przyswoisz. Zatem zadbaj o to, by mieć przy sobie rzecz pożyczoną od życzliwej Ci osoby - sama aura tego przedmiotu - talizmanu powinna przynieść Ci szczęście. Nie dziękuj za słowa życzące Ci powodzenia na egzaminie, ale ze spokojem przyjmij życzliwe kopniaki.

Nie próbuj ściągać - po długim okresie przygotowań na pewno sobie poradzisz, jeśli zaś zostaniesz przyłapany na ściąganiu czeka Cię nie tylko wstyd, ale i niezdana matura.

Czytaj także: Jak ograniczyć stres przed maturą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)