Jak nauczyć dziecko kilkuset słów w tydzień

Jak nauczyć dziecko kilkuset słów w tydzień

Przedstawiona tutaj metoda została stworzona przez dr. Vearl G. McBride ponad 30 lat temu. Koncentruję się tutaj na jej praktycznym wymiarze, pomijając wszelką teorię.
/ 25.08.2008 14:34
Jak nauczyć dziecko kilkuset słów w tydzień

Metoda jest bardzo prosta i sprowadza się do wykonywania następujących kroków:

  1. Napisz 20 dowolnych słów na osobnych kartkach A4. Niech każde słowo będzie tak duże, jak to tylko możliwe. Napisz każde słowo innych kolorem pisaka. Upewnij się, że każde słowo jest położone w innym miejscu na kartce, niż pozostałe.
  2. Niech Twoje dziecko spędzi codziennie od 5 do 15 minut przeglądając wszystkie kartki ze słowami, zatrzymując się przy każdym słowie 5-10 sekund.
  3. Przede wszystkim upewnij się, że Twoje dziecko nie próbuje zrozumieć któregoś ze słów. Nie o to chodzi w tym ćwiczeniu. Tutaj celem jest, aby dziecko słowo zobaczyło, samemu nie zdając sobie z tego sprawy.
  4. Kiedy Twoje dziecko skończy przeglądać całą listę 20 słów, wróć do samego początku, czyli jeszcze raz to samo. Potem znowu to samo. Potem znowu. I tak cały czas. Sam zauważysz, że dziecko zacznie widzieć i rozumieć coraz, coraz więcej w ciągu tych 5-15 minut.
  5. Kiedy dziecko skończy dzienną serię ćwiczeń, poproś je, żeby powiedziało te słowa, które zapamiętało, niejako z biegu. W większości przypadków okaże się, ze nic nie zapamiętało. Ale sens tego ćwiczenia polega właśnie na tym, żeby się nie poddawać. Wystarczy, że dziecko będzie kontynuować ćwiczenie, a rezultaty wreszcie się pojawią.
  6. Powtarzaj ten proces przez 4-5 dni. Po drugim dniu ćwiczeń, dołóż do tego wszystkiego, przeliterowanie zapamiętanego słowa od początku do końca i od końca do początku.
  7. Pod koniec pierwszego tygodnia takich ćwiczeń, odnotujesz niesamowite rezultaty.
  8. Stwórz nową listą i powtórz całe ćwiczenie jeszcze raz. Nie zapomnij także o konieczności powtórzenia starej listy. To kwestia zaledwie jednej minuty dziennie.

Dzięki powyższemu wzorowi ćwiczenia Twoje dziecko będzie poznawać od 5 do 50 razy więcej słów niż zwykły student w takim samym czasie. Pamiętaj, że większość ludzi poznaje 20 nowych słów w ciągu tygodnia. Dzięki tej metodzie można tą liczbę zwiększyć do przynajmniej 600 nowych słów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)