Jak radzić sobie z nadmiarem materiału

Jak radzić sobie z nadmiarem materiału

Wrzesień za pasem, znowu zacznie się porządne wkuwanie i coraz więcej materiału do opanowania, a ten rok będzie szczególnie dla mnie trudny bo zaczynam klasę maturalną. Jak mam sobie poradzić w szkole?
/ 27.08.2008 15:48
Jak radzić sobie z nadmiarem materiału

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest nabycie umiejętności szybkiego czytania oraz znajomość technik zapamiętywania. Szybkie czytanie gwarantuje zdolność szybkiego i umiejętnego wyszukiwania potrzebnych informacji oraz szybkie ich przyswajanie, a znajomość technik zapamiętywania umożliwia trwałe zapamiętanie wszystkich tych informacji, które aktualnie są lub mogą być Ci potrzebne w najbliższej przyszłości oraz przypomnienie ich sobie w dowolnie wybranym momencie np. na egzaminie maturalnym.

Warto wziąć się za zdobywanie wiedzy, o tym, jak się uczyć (a nie uczyć się po swojemu, tak jak dotychczas) najlepiej od razu, na samym początku września, póki jeszcze jest w miarę spokojnie i najprawdopodobniej nie zostaniesz od razu zawalony materiałem do nauczenia się.

Zwróć także uwagę, że skoro do tej pory jeszcze nie stosowałeś żadnej z technik szybkiego czytania, czy szybkiej nauki (może nawet w ogóle jeszcze nie słyszałeś o istnieniu takich technik), to z początku będziesz miał duże trudności z ich praktycznym stosowaniem w swojej nauce. To zjawisko normalne i nie ma się tutaj czym przejmować. Po prostu musisz sobie dać czas na wytrenowanie poszczególnych technik, a raczej na przyzwyczajenie się do ich stosowania.

Jeśli jednak myślisz, że to zajmie Ci pół, albo nawet cały rok (tak, że nie zdążysz nic z tego skorzystać w czasie nauki np. do matury), to spieszę Cię zapewnić, że wiele spośród istniejących technik, czy to szybkiego czytania, czy szybkiej nauki, jest bardzo prosta, łatwa i nadająca się do natychmiastowego zastosowania, a co najważniejsze te techniki dają Ci wymierne rezultaty od razu, od pierwszego ich użycia.

Nie zwlekaj więc i korzystaj z tego wolnego czasu, którym dysponujesz, aby nauczyć się, jak właściwie, szybko, sprawnie i skutecznie uczyć się. Ta wiedza przyda Ci się nie tylko w tym roku szkolnym, ale także i w przyszłym, czy to osobistym, czy zawodowym życiu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)