POLECAMY

Inteligencja dana czy zadana

Czy poziom inteligencji, z którym się rodzimy pozostaje taki sam w ciągu całego życia? Czy można coś zrobić, by iloraz inteligencji wzrósł? A jakie działania lub ich brak sprawiają, że inteligencji nam ubywa?
Inteligencja dana czy zadana

Patrząc na funkcjonowania osób starszych z Twojego otoczenia z pewnością dostrzegasz tych, którzy nadal są żądni wiedzy, poszukują i pytają oraz tych, którzy całkiem zrezygnowali z życia intelektualnego.

Co mówią badania

Otóż badania prowadzone nad zmianą poziomu inteligencji w czasie trwania życia ludzkiego donoszą, że na niższe wyniki w testach inteligencji wykonywanych przez osoby starsze wpływa ich niższa motoryka i wolniejsze tempo wykonywania czynności w porównaniu z osobami młodymi. Jednak inteligencja to nie tylko szybkość działania, to również zasób rozumianych i używanych słów – w tej skali osoby starsze niekiedy otrzymują wyższe wyniki. Niestety, wraz z wiekiem tracimy selektywność uwagi. Nabywamy jednak umiejętności korzystania z doświadczenia oraz wzrasta nasza świadomość społeczna.

Wiekowi studenci

Skoro inteligencję można ćwiczyć i doskonalić, by mimo upływu lat pozostała na niezmienionym a niekiedy nawet nieco wyższym poziomie, to nie wolno nam z tej możliwości rezygnować. By zatrzymać na dłużej dobra sprawność umysłową można podjąć nawet takie wyzwanie jak studiowanie w wieku lat 50. Obserwacja brytyjskich studentów w wieku 60 – 64 lat pokazała, że mimo wieku byli oni bardzo zaangażowani w naukę, chętnie podejmowali nowe wyzwania, prowadzili eksperymenty. Ich nauka różniła się od nauki młodszych kolegów, którzy szybko opanowywali treści. Jednak własne tempo nauki sprzyjało opanowaniu materiału przez osoby starsze.

Polecamy: Szybka nauka a wiek

Rady na przyszłość

Zatem jeśli mając lat trzydzieści już myślisz o błogim lenistwie na emeryturze – zastanów się. Chcesz być szanowaną osobą, autorytetem dla wnuków i dzieci, czy zbędnym elementem rodzinnej układanki? Chcesz, żeby wnuki rozmawiały z Tobą o nowinkach technicznych, czy żeby wolały żebyś się nie odzywał – bo i tak nic nie wiesz? Wszystko zależy od Ciebie, pamiętaj wiedza to niezależność. 

Czytaj także: Ucz się odpowiednio wcześniej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)