Dzieci na wakacjach

Czy wysłać dziecko samo na wakacje (obóz, kolonie)?

Wakacje lub ferie są najlepszym momentem na wysłanie dziecka na obóz, kolonie czy zimowisko. Dla wielu rodziców jest to trudna decyzja, gdyż ich pociecha po raz pierwszy będzie pod opieką obcych ludzi.
/ 03.06.2011 08:59
Dzieci na wakacjach

Często stawiają sobie pytanie: czy to właściwy moment, czy jeszcze zaczekać? Zazwyczaj odpowiedź nie jest łatwa, szczególnie wtedy, gdy ich malec nie doznał jeszcze takich doświadczeń.

Jak przygotować siebie i dziecko, o czym należy pamiętać, aby wyjazd był przyjemny i niezapomniany?

  • sprawdź wrażliwość dziecka na rozłąkę z rodzicami, na początek wyślij pociechę do cioci, babci itd. To najlepszy sposób sprawdzenia jak sobie poradzi podczas naszej nieobecności. Jeśli próbę przejdzie pomyślnie spokojnie możesz wysłać na obóz lub kolonie.
  • pozwól aby dziecko samo podjęło decyzje, niektóre dzieci nie są gotowe na wakacje bez rodziców. Dobrowolnie podjęta decyzja będzie skutkowała chęcią wyjazdu przez malca.
  • dopasuj wyjazd do pasji dziecka, np. jeżeli nasza pociecha lubi rysować, wyślij ją na kolonie plastyczne, jeżeli kocha zwierzęta lub uwielbia sport, poślij dziecko na obóz, aby mogło uczestniczyć w takich zajęciach. Zaangażowanie w czynności, które lubi, nie pozwolą odczuć tęsknoty za domem. Jeżeli trudno jest nam ustalić co lubi nasza pociecha, wyślijmy ją na wyjazd bogaty w atrakcje np. różnorodne wycieczki, zajęcia na basenie itp.

Pamiętajmy, aby organizator przedstawił nam program pobytu !

  • na początek wyślij dziecko na krótszy wyjazd, trzy tygodnie to stanowczo za długo zwłaszcza na początek
  • - ustal miejsce pobytu, po pierwsze ze względu na atrakcyjność, po drugie na możliwość odwiedzin rodziców.

Polecamy: Przed wyjazdem dziecka na wakacje

  • ustal wcześniej czy dozwolone są odwiedziny, a jeżeli tak to w jakie dni. 
  • wyślij dziecko ze starszym rodzeństwem lub koleżanką czy kolegą, wyjazd z osobą znajomą daje poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli zdecydujesz się wysłać dziecko na obóz, kolonie czy ferie, dowiedz się czy organizator posiada koncesję na prowadzenie działalności związanej z organizacja wyjazdów dla dzieci, znajdziesz ja na stronie http://turystyka.mg.gov.pl.

Upewnij się również czy posiada zaświadczenie z kuratorium, sprawdzić to można w kuratorium oświaty i wychowania we właściwym dla miejsca wypoczynku dzieci.

Zobacz także:  Wypoczynek młodszych uczniów