Wielu absolwentów wie, że samo ukończenie studiów nie gwarantuje znalezienia wymarzonej pracy. Jak się okazuje niemal każdy pracodawca wymaga dodatkowo doświadczenia zawodowego. Warto więc zostać aktywnym studentem już od pierwszego roku.
Staże i praktyki
Praktyki i staże są najbardziej powszechnymi formami zdobywania doświadczenia zawodowego. Jeśli staramy się o jedną z tych form współpracy, możemy złożyć podanie do firmy, której zakres działalności nas interesuje, przejrzeć tablice ogłoszeniowe na uczelni lub informacje w internecie czy prasie codziennej.
Pamiętajmy, że prawie żadna uczelnia nie jest w stanie tak przygotować studenta do przyszłego zawodu, jak staż. Podczas praktyki student może sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i dowiedzieć się, jak wiele musi się jeszcze nauczyć, żeby sprostać wymaganiom przyszłego pracodawcy. Jeśli okaże się, że młody człowiek wykaże się precyzją, punktualnością i wiedzą, pracodawca może zaproponować mu w przyszłości podjęcie pracy w swojej firmie.
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na podjęcie praktyk podczas roku akademickiego, bo albo studiują dziennie i mają zajęcia od rana do wieczora, albo uczą się zaocznie, a w pozostałe dni pracują. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest staż wakacyjny. Nie musi się on odbywać przez cały tydzień. Jeśli firma się zgodzi, możemy przychodzić tylko w wybrane dni.
Jeżeli chodzi o wynagrodzenie, to praktyki i staże są najczęściej bezpłatne, choć zdarza się, że niektóre firmy płacą studentom. Na płatne praktyki trudniej jest się jednak dostać, ponieważ trzeba przejść kilkuetapową rekrutację. Nie należy się jednak zniechęcać jeszcze przed startem, bowiem sam udział w takiej rozmowie może nas wiele nauczyć.
Organizacje studenckie i wolontariat
Jeśli interesujesz się jakąś dziedziną, powinieneś skorzystać z ofert organizacji studenckich. Już na pierwszym roku warto zapoznać się z zakresem ich działania. Jeżeli Twoja uczelnia nie daje dużego wyboru, możesz sprawdzić także, co oferują inne szkoły wyższe. Niekiedy bowiem nie ograniczają one uczestników do studentów swojej uczelni. Już po kilku miesiącach zauważysz, że wstąpienie do organizacji studenckiej i czynny udział w jej przedsięwzięciach, może Cię wiele nauczyć. Zdobywasz bowiem nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również umiejętności interpersonalne i nawiązujesz wiele kontaktów, które mogą być przydatne w przyszłości.
Z pracy w ramach wolontariatu możesz również wiele wynieść. Stajesz się bowiem bogatszy nie tylko w wiedzę teoretyczną czy praktyczną, ale uczysz się samodzielności i odpowiedzialności. Pracodawca z pewnością doceni Twoją aktywność podczas studiów.
Biura Karier
Jeśli chcesz zdobyć praktykę zawodową dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z propozycji Biura Karier lub z ogłoszeń pojawiających się w prasie lub internecie. Możesz tam znaleźć oferty pracy dorywczej, które na pewno będą źródłem cennego doświadczenia.
Sam decydujesz o tym, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość po studiach – czy od razu zajmiesz wysokie stanowisko w dobrej firmie, czy dopiero zaczniesz rozglądać się za praktykami, a w międzyczasie będziesz dorabiał jako kelner. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, pracodawcy na pewno zapytają Cię podczas rozmowy wstępnej, czym się zajmowałeś podczas studiów, skoro dopiero teraz chcesz zdobywać praktykę w zawodzie.
Jedno jest pewne – im wcześniej zaczniesz korzystać z możliwości, jakie dają programy studenckie i im więcej kontaktów będziesz nawiązywać z firmami, tym bardziej „wartościowy” będziesz w przyszłości dla pracodawcy.