Wielu maturzystom do podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów wystarczy sugestia znajomych. Wszyscy zdają na turystykę, więc niezręcznie byłoby się wyłamać i pójść własną drogą. Poza tym z przyjaciółmi będzie raźniej. Nie każdy jednak myśli w ten sposób. Są uczniowie, którzy za wszelka cenę chcą się wyróżnić z tłumu i przeszukują cały internet w poszukiwaniu oryginalnego kierunku, którego sama nazwa przeciętnemu uczniowi niewiele mówi, np. kognitywistyka (nauka o procesach poznawczych). Jednak ani poddanie się modzie, ani wybór niespotykanego kierunku studiów, nie zagwarantuje nam w przyszłości ciekawej, dobrze płatnej pracy, a w szczególności naszej satysfakcji. Czym się zatem kierować przy wyborze studiów?
Od czego zacząć
Złożenie podania na określony kierunek studiów jest pierwszym krokiem w wyborze drogi życiowej. Warto zatem dobrze się zastanowić, czym chcielibyśmy się zajmować przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Trudno jest podjąć decyzję od razu, dlatego najbezpieczniej jest spokojnie się zastanowić i zdobyć odpowiednie informacje:
- Zastanów się, czy Twój umysł jest humanistyczny czy ścisły. Nie ma bowiem sensu, żebyś wybrał kierunek matematyczny, jeśli liczby i wzory zawsze były twoją słabą stroną. Jaki jest również sens zdawania na filologię, jeśli nie lubisz czytać i słabo Ci idzie pisanie wypracowań? Jeśli pójdziesz drogą niezgodną z Twoimi preferencjami, możesz męczyć się przez pięć lat lub, w najgorszym przypadku, będziesz musiał zrezygnować z nauki.
- Jeśli jesteś już pewien, czy wolisz kierunki ścisłe czy humanistyczne, poszukaj uczelni, które mają interesujący Cię profil. Przejrzyj poszczególne kierunki i zanotuj je.
- Poczytaj o nich w informatorach i w internecie, bo często kierunek, który nie brzmi zachęcająco, może okazać się bardzo ciekawy. Odwiedź również strony poszczególnych uczelni i przejrzyj wykaz przedmiotów i palny zajęć.
- Jeśli zrobisz już selekcję kierunków, wybierz uczelnie, na których chciałbyś studiować. Najlepiej takie, które dają możliwość przygotowania studenta do przyszłej pracy, a nie tylko wręczą mu dyplom. Zapytaj swoich starszych znajomych, które uczelnie mogliby Ci polecić. Większość szkół wyższych ma własne fora dyskusyjne. Możesz się na nich zalogować i otrzymać wiarygodne informacje. Studenci wypowiadają się tam na temat studiów, wykładowców i poziomu nauki.
- Poczytaj o zawodach, w których możesz pracować po najciekawszych, według Ciebie, kierunkach studiów. Jeśli wolisz prace zespołowe i nie lubisz przebywać długo sam, nie wybieraj zawodów, które będą wymagać od ciebie ciszy, skupienia i samodzielności. Przejrzyj również w prasie oraz internecie ogłoszenia o pracę i zobacz, czy na specjalistę, którym zamierzasz zostać, jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Sytuacja może się oczywiście zmienić w ciągu pięciu lat studiów, ale warto przynajmniej zorientować się, czy dany zawód powoli nie odchodzi w zapomnienie.
- Sprawdź terminy egzaminów wstępnych na poszczególnych uczelniach. Zdarza się bowiem, że pokrywają się, a nie można być przecież w dwóch miejscach jednocześnie.
- Jeśli znasz już wszystkie plusy i minusy wybranych przez siebie kierunków, możesz z pełną odpowiedzialnością podjąć świadomą decyzję
Najpopularniejszymi kierunkami w 2008 r. były: dziennikarstwo, ekonomia, europeistyka, informatyka i turystyka. Czy w tym roku będą duże zmiany? Dowiemy się tego już za kilka miesięcy. Niezależnie jednak od tego, na jakie studia się zdecydujemy, pamiętajmy, że studiowanie nawet najbardziej przyszłościowego kierunku, może okazać się pomyłką. Najlepszy dla pracodawcy jest bowiem ten, kto ma dużą wiedzę, a trudno jest zostać jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie, która nas nie interesuje.