POLECAMY

8 rad, jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka

Wystarczy moment nieuwagi, by malec zniknął jak kamfora. Jak do tego nie dopuścić? Podpowiadamy!
8 rad, jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka fot. Fotolia

Wbrew temu, co może się nam wydawać, dzieci nie gubią się wyłącznie innym (czytaj: tym nieodpowiedzialnym) rodzicom. To się może przydarzyć każdemu. Naprawdę wystarczy chwila. Dowiedz się, jak temu zapobiec! 

Jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka?

W okresie letnim zaginięcia zdarzają się niezwykle często. Zatłoczone deptaki w kurortach, wycieczki wakacyjne, tłumy ludzi na plaży. Dlatego nie spuszczaj malca z oczu nawet na moment. I traktuj tę radę dosłownie. A poza tym...

1. Malec nie może być sam

Nie zostawiaj go samego. Ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w aucie. Nigdzie. Pamiętaj, że opieka niewiele starszego dziecka jest niewystarczająca!

2. Zadbaj o szczegóły

Przypilnuj, by malec był ubrany w jaskrawe ubranka, zwłaszcza jeśli się wybieracie tam, gdzie jest tłok. Będzie ci łatwiej mieć go na oku.

3. Edukuj od najmłodszych lat

Od najmłodszych lat ucz dziecko, jak się nazywa i gdzie mieszka. Smyk powinien znać swoje nazwisko i adres na pamięć!

4. Pilnuj, by dziecko było posłuszne

Tłumacz, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców. Licz się jednak z tym, że nie zawsze będzie o tych przestrogach pamiętało. Mimo to podkreślaj ich wagę na każdym kroku!

5. Tłumacz, jak powinno się zachować w razie zaginięcia

Powiedz dziecku, że gdy się zgubi, powinno stać w miejscu i czekać aż je znajdziesz (nie wolno wychodzić ze sklepu, wsiadać z nikim do samochodu, w lesie absolutnie nie wolno mu zbaczać ze szlaku) albo poprosić o pomoc budzącą zaufanie osobę: policjanta, ratownika na plaży, osobę pracującą w jakimś miejscu (np. sprzedawczynię), inną kobietę z dzieckiem.

6. Zapisz dane

Niezmywalne opaski na nadgarstek można dostać za darmo od Fundacji Itaka. Możesz też użyć breloczka (takiego jak do kluczy), zapisać dziecku numer swojego telefonu na dłoni albo ubranku lub kupić silikonową bransoletkę z miejscem na dane. Niech zawsze nosi ją przy sobie.

7. Pomyśl o elektronicznych gadżetach

Mowa tu o takich w formie bransoletek i breloczków, które uruchamiają alarm, gdy dziecko odejdzie za daleko. Elektroniczny lokalizator nie kojarzy się może najlepiej, jednak jeśli twoje dziecko jest wyjątkowo samodzielnym powsinogą albo jeśli wybieracie się gdzieś, gdzie ryzyko zgubienia malucha jest duże, warto rozważyć taki zakup.

8. Nie strasz dziecka

Dziecko musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, ale… bez przesady. Małe dziecko musi wiedzieć, co wolno, a czego nie, ale nie może rosnąć w przekonaniu, że świat jest straszliwym miejscem, pełnym zagrożeń.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie dziecka:


na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej/Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)