POLECAMY

Wielkanocne pisanki dla najmłodszych

Na wielkanocnym stole muszą znaleźć się pomalowane jajka! Aby tradycji stało się zadość, przygotuj je wraz z maluchem.
Wielkanocne pisanki dla najmłodszych fot. Panthermedia
Tak jak przed Gwiazdką stroimy choinkę, tak przed świętami wielkanocnymi robimy pisanki. Dziś jaja ozdabiamy na wiele różnych sposobów. Do tej czynności warto zaangażować całą rodzinę, a zwłaszcza dzieci, które bardzo lubią kreatywne zajęcia.

Niech żyje tradycja!

Dobrze jest zrobić sporo pisanek, aby potem – zgodnie z tradycją – obdarować nimi bliskich i znajomych, którzy wpadną w odwiedziny, albo do których my wybierzemy się ze świąteczną wizytą. Dla osób nie mających pomysłu jak ozdobić jaja, przygotowaliśmy małą ściągawkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Zrób razem z dziećmi

W malowane kwiatki
Przygotuj mały pędzelek i farby (np. plakatówki). Jeśli nie masz pewnej ręki, wcześniej naszkicuj wzór na skorupce miękkim ołówkiem (nie powinien być zbyt ostro zatemperowany, by jej nie uszkodzić). Pokryj wzór farbą.

Dekupaż
Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem. Jajko posmaruj klejem do dekupażu (jest on zarazem lakierem, cena ok. 14 zł), nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór jeszcze jedną warstwą kleju.

Jednobarwne
Najprostsze do wykonania. Potrzebne są tylko specjalne barwniki spożywcze do farbowania jaj (ok. 2 zł za szt.). Rozpuszczamy je w wodzie, a następnie zanurzamy w nich ugotowane wcześniej jaja. Dawniej do robienia pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych, jak np. kory olchy (barwi na zielono) lub soku z buraków (na czerwono).

Oklejane sznurkiem
Przygotuj zwykły klej do papieru i kawałki różnokolorowego sznurka. Możesz zastąpić go papierowym albo grubymi bawełnianymi nićmi lub też kolorową włóczką. Nanieś równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem, rozpoczynając od szczytu jajka.

Wydrapane wzorki
To bardzo prosta, a efektowna technika. Najpierw trzeba zabarwić jaja na wybrany kolor. Najlepiej zrobić to w łuskach cebuli. Dwie garście łupin włóż do garnka, zalej zimną wodą. Powoli gotuj w nich jaja, aż nabiorą pięknego brązowego koloru. Gdy ostygną, wydrap na skorupce wzorki. Posłuż się końcem noża lub żyletką.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)