Rotawirusy - jak może dojść do zakażenia?

Czym są zakażenia rotawirusowe i w jaki sposób się objawiają? Kto jest najbardziej narażony na kontakt z rotawirusami? W jaki sposób można zapobiegać chorobom rotawirusowym? Odpowiada dr Ernest Kuchara z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
/ 12.05.2013 19:47

Czym są rotawirusy? Jak może dojść do zakażenia nimi?                                                     

dr Ernest Kuchara: Rotawirusy są małymi, bardzo zaraźliwymi wirusami, które są główną przyczyną ciężkich biegunek u niemowląt i dzieci. Do zakażenia nimi może dojść drogą pokarmową (wystarczy ich śladowa ilość), przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami. W efekcie zakażenia rotawirusowe przechodzą praktycznie wszystkie dzieci do 5. roku życia.

Rodzice powinni wiedzieć, że rotawirusy przeżywają na rękach do 4 godzin, a na skażonych przedmiotach nawet kilka dni. Zakażenie rotawirusem może więc nastąpić nawet wtedy, gdy dziecko bawi się zabawką, której wcześniej dotykała osoba zakażona wirusem. Bardzo ważne jest zatem przestrzeganie zasad higieny oraz regularne mycie rąk już od najmłodszych lat, chociaż te ważne nawyki nie wystarczą, by ochronić dziecko przed  rotawirusami.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenia rotawirusami?

dr Ernest Kuchara: Na zakażenie rotawirusami najbardziej narażone są najmłodsze dzieci. Niebezpieczną postać zakażeń rotawirusowych obserwuje się u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia.

Jakie są objawy zakażenia rotawirusami?

dr Ernest Kuchara: Do trzech klasycznych objawów, które zwykle towarzyszą rotawirusom zaliczamy:

  • gwałtowne wymioty,
  • wysoką gorączkę,
  • ostrą, wodnistą biegunkę, która utrzymuje się od 2 do 7 dni.

Dolegliwości te są niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Uporczywe wymioty i biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla małych dzieci. Odwodnione maluchy mogą wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania płynów. 

Zobacz także: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?

W jaki sposób ochronić dziecko przed rotawirusami?

dr Ernest Kuchara: Metodą zapobiegania chorobie o wysokim profilu skuteczności jest uodpornienie niemowląt za pomocą szczepień ochronnych. Na polskim rynku dostępne są dwie szczepionki, które chronią dzieci przed ciężką postacią choroby. Szczepionki podaje się doustnie, a zatem bezboleśnie, dlatego nie musimy obawiać się płaczu dziecka, który zwykle towarzyszy szczepieniom podawanym we wstrzyknięciach.

Kiedy powinno się zaszczepić niemowlę?

dr Ernest Kuchara: Rodzice, którzy chcą uchronić swoją pociechę przed rotawirusami, powinni podjąć decyzję, jak najwcześniej. Uodpornienie niemowląt powinno nastąpić między 6. a 24. lub 6. a 32. tygodniem życia (w zależności od producenta i od  liczby dawek), z minimum czterotygodniowym odstępem między dawkami.

W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi w Programie Szczepień Ochronnych, a koszty szczepienia, które ponoszą rodzice samodzielnie, w przybliżeniu wynoszą około 600-700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki) w zależności od preparatu.

Co uodpornienie za pomocą szczepień zapewnia dziecku?

dr Ernest Kuchara: Dzięki szczepieniu rodzic chroni swoje dziecko przed ciężką i uciążliwą biegunką rotawirusową, a także obciążającą dla dziecka i stresującą dla rodziców hospitalizacją z powodu odwodnienia. Jeśli rodzice planują wysłać swoje dziecko w przyszłości do żłobka lub przedszkola, warto uodpornić malucha, gdyż rotawirusy są bardzo zaraźliwe.

Polecamy: Rotawirusy – jak się przed nimi ustrzec?

Źródło: www.powstrzymajrotawirusy.pl/ Marketing & Communications Consultants/ mk