Dieta dla dziecka z biegunką

Jak objawia się cukrzyca u dziecka?
Biegunka u dziecka jest najczęściej wynikiem infekcji lub błędów dietetycznych. Gdy się pojawi, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie dziecka - warto więc dobrać odpowiednią dietę. W większości przypadków biegunka mija samoistnie.
/ 14.09.2010 10:28
Jak objawia się cukrzyca u dziecka?

Ostra biegunka polega na gwałtownym zwiększeniu częstotliwości oddawania stolców i rozluźnieniu ich konsystencji (min. 4-5 luźnych stolców w ciągu jednego dnia).
Jej przyczynami są infekcje wirusowe przewodu pokarmowego lub błędy dietetyczne.

Zobacz też: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?

Odpowiednia ilość płynów zapobiegnie odwodnieniu

Ostra biegunka jest schorzeniem stosunkowo łagodnym i ustępującym samoistnie u wielu dzieci. Leczenie polega na zapobieganiu odwodnieniu i utrzymaniu odpowiedniego stanu odżywienia organizmu.

Większość biegunek nie wymaga hospitalizacji - dziecko może pozostać pod opieką rodzica, który powinien podawać mu płyny (małymi porcjami), najlepiej wodę, słabą herbatę lub roztwory wieloelektrolitowe (np. Gastrolit, Saltoral, Orsalit). Dziecko (ważące powyżej 10 kilogramów) powinno dziennie otrzymać ok. 1-1,5 litra płynów plus ilość wody, którą utraciło z wymiotami. Jeśli wypije naraz zbyt dużo wody, może to wywołać odruch wymiotny lub nasilić biegunkę, co spowoduje dalszą utratę płynów.

Jaka dieta dla maluszka z biegunką?

Przez kilka godzin nie powinno się podawać dziecku pokarmów stałych, aż do czasu zmniejszenia ilości stolców. Najlepiej karmić dziecko ryżem gotowanym, tartym jabłuszkiem i sucharkami. Jeszcze przez kilka dni, aż do ustąpienia objawów, należy dawać dziecku do picia przegotowaną letnią wodę i płyny wieloelektrolitowe.

W kolejnych dniach można mu przygotować gotowane chude mięso z ziemniakami i gotowanymi warzywami, np. marchewką, delikatny rosołek, ryż na mleku. Jeżeli dziecko pije mleko modyfikowane, to można mu je zacząć podawać na drugi dzień po biegunce.

Wielu pacjentów może być leczonych sposobami domowymi. Bardzo istotna jest obserwacja dziecka.

Zobacz też: Jak uzupełniać dietę niemowlaka?

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zbyt duża utrata płynów, w tym także elektrolitów, w krótkim czasie może doprowadzić do stanu zagrożenia życia dziecka.Konsultacji lekarskiej wymagają przede wszystkim małe dzieci do 1. roku życia (zagrożone większą ilością powikłań) oraz te, u których biegunka nie ustępuje pomimo leczenia domowego.

Gdyby w kale pojawiła się krew, krew ze śluzem lub stolec miał konsystencję lub wygląd rozgotowanego ryżu, należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem do najbliższej izby przyjęć.

W ostrych biegunkach często współistnieją wymioty uniemożliwiające picie. Jest to oczywiście wskazanie do hospitalizacji i dożylnego podawania maluchowi płynów. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka z biegunką, najlepiej zgłosić się do lekarza.

Redakcja poleca

REKLAMA