Przyjaźń między dziećmi

Co robić gdy dziecko nie ma przyjaciół fot. Fotolia
Twoje dziecko nie ma kolegów? Sprawdź, co zrobić, by to zmienić.
/ 31.03.2015 05:01
Co robić gdy dziecko nie ma przyjaciół fot. Fotolia
Obserwując towarzyszy zabaw i wchodząc z nimi w różne relacje, malec trenuje wiele ważnych społecznych umiejętności. Uczy się np. trudnej sztuki współdziałania z innymi, pokojowego rozwiązywania konfliktów czy zawierania nowych znajomości. Jednak nie wszystkie maluchy mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Bywa, że dziecko nie ma kolegów choć bardzo pragnie z kimś się zaprzyjaźnić czy być zapraszane do wspólnych zabaw. Takim malcom warto pomóc zbliżyć się do rówieśników.

Co robić, gdy dziecko nie ma kolegów?

Ucz zgodnej współpracy

To ważne, bo dzieci instynktownie lgną do kolegów, którzy potrafią odnaleźć się w grupie, są mili, spokojni i niekonfliktowi. Dlatego pokazuj malcowi, jak może zgodnie bawić się z innym chłopcem czy dziewczynką.
  • Synek buduje z klocków zamek? Zaproponuj, że ty wzniesiesz mur warowny. Albo że nakarmisz misia, a córeczka potem utuli go do snu.
  • Zauważyłaś, że pociecha, strzegąc np. swojego autka, mocno odpycha innego szkraba? Wyjaśnij: "Nie bij, to boli. Powiedz, że teraz ty się tym bawisz".
  • Przypominaj, że takie słowa, jak "dziękuję", "proszę" czy "przepraszam" bardzo ułatwiają porozumienie z innymi. Pociecha na pewno chętnie później skorzysta z takich lekcji, gdy będzie np. bawić się w przedszkolu czy na podwórku.

Pokazuj, jak inicjować kontakty

Częstym powodem, dla którego dziecko nie ma kolegów jest po prostu brak odwagi, by do kogoś podejść i zacząć rozmowę. Maluchy nie wiedzą po prostu, jak to zrobić.
  • Podsuń dziecku kilka pomysłów na nawiązanie znajomości. Pociecha może np.zagaić: "Fajnie biegasz. Pobawimy się w berka?".
  • Zaproponuj (np. na spacerze), że spytacie jakiegoś malca, czy chce pograć z wami w piłkę. Twój smyk najlepiej się wtedy przekona, że pierwsze lody łatwo mogą zostać przełamane!

Stwarzaj okazje do spotkań

Gdy dziecko nie ma kolegów, warto często zabierać je w miejsca, gdzie może poznać rówieśników - na plac zabaw, do parku czy dziecięcych klubików.
  • Chwal szkraba, gdy np. grzecznie się z kolegą przywita czy w czymś mu pomoże. Zachęcisz wtedy pociechę do podobnych sympatycznych zachowań.
  • Kiedy malec i jego nowy znajomy polubią się, zaproponuj mamie tego dziecka, że maluchy spotkają się znowu, choćby u was w domu. Z takich spotkań rodzą się właśnie dziecięce przyjaźnie!
Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".

Redakcja poleca

REKLAMA