Przedszkole - jak oswoić z nim dziecko

dzieci w przedszkolu fot. Fotolia
Łzy przy rozstaniu gwarantowane... Ale to przejściowe smutki. Z czasem pobyt w przedszkolu zacznie przynosić dziecku także radość.
/ 21.09.2012 12:54
dzieci w przedszkolu fot. Fotolia

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej kariery powinny poprzedzić solidne przygotowania. Dni adaptacyjne, które już zapewne macie za sobą, to ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem, ale jeśli poprzestaniecie tylko na nich, może okazać się, że to jednak za mało.

Doświadczenia

Dziecku, które chodziło wcześniej do żłobka lub do klubu malucha, łatwiej będzie zostać w przedszkolu. Choć nawet ono może czuć się onieśmielone nowym miejscem. Najtrudniej jednak mają maluchy, które pozostawały w domu pod opieką mamy czy niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana. Uwaga! W przedszkolnej grupie poradzą sobie dzieci, które sygnalizują swoje potrzeby, korzystają z toalety, potrafią założyć kapcie, wytrzeć nos, samodzielnie jeść.

Pozytywne strony

Zanim pierwszy raz odprowadzisz dziecko do przedszkola, sporo z nim na ten temat rozmawiaj. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola, wtedy zacznie mu się dobrze kojarzyć. Opowiadaj o rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj, jak sama chodziłaś do przedszkola, pokaż zdjęcia z tego czasu. Pamiętaj, by nie straszyć dziecka przedszkolem. Nie mów przy maluchu o swoich obawach związanych z rozstaniami, a później nie krytykuj nauczycielki. Kieruj się wyczuciem. Jeśli zauważysz, że maluszek ma dość twoich opowieści, zmień temat. Nadmierne zachwalanie może przynieść odwrotny efekt.

Wyprawka

Każdy znajomy przedmiot w obcym miejscu powoduje, że dziecko czuje się pewniej. Zabierz więc malucha do sklepu, by wybrał sobie wyprawkę: kapcie, farby, piżamkę (jeśli przedszkole jej wymaga). Dzięki temu dziecko lepiej potem rozpozna własne rzeczy. Dowiedz się, czy może zabierać do przedszkola ulubioną maskotkę.

Ten dzień

Postaraj się, by dziecko szło do przedszkola wyspane. Wypoczęty maluch ma lepszy humor, jest więc większa szansa, że rozstanie przebiegnie bez komplikacji. Nie zapomnij o śniadaniu. Przez pierwsze dni przedszkolaki są tak pochłonięte przeżywaniem tego, co dzieje się wokół, że mogą mieć słabszy apetyt. Nie poganiaj dziecka. Jeżeli to możliwe, odprowadźcie go do przedszkola razem z tatą.

Rozstanie

W szatni pokaż maluchowi, która szafka do niego należy. Po uściskach i całusach przypomnij, kiedy i kto po niego przyjdzie, np. po zupie przed spaniem – i dotrzymaj słowa! Na początku cztery–pięć godzin pobytu wystarczy. Jeśli nie możesz odebrać dziecka w tym czasie, poproś o pomoc babcię lub opiekunkę. Możesz przygotować nagrodę za udany debiut, jakiś drobiazg. Jeśli zdecydujesz się zostać z dzieckiem w sali, zachowuj się dyskretnie. Twoja obecność może utrudniać integrację z grupą. Uprzedź dziecko o swoim wyjściu, bo nagłe zniknięcie mamy byłoby dla niego bardzo trudnym przeżyciem. Uwaga! W pierwszych dniach dziecku nie służy wahanie rodzica przy rozstaniu czy uleganie presji malucha.

Najczęstsze pytania o przedszkole

Dlaczego malec nie chce chodzić do przedszkola?
Płacze, nie chce jeść? Dzieci różnie reagują na pójście do przedszkola, nawet jeśli okres adaptacyjny minął bez problemów. Ale wtedy przedszkole fascynowało, było nowością. Teraz, gdy trzeba do niego codziennie chodzić, zaczęło wiać nudą. Maluch zrobi wszystko, aby wrócił stary porządek (stąd płacz). Malec na pewno czuje się nieszczęśliwy, ale jeśli bawi się z innymi dziećmi, to chyba nie jest jej aż tak źle? Warto poświęcić maluchowi więcej uwagi.

Jak pomóc dziecku, które trudniej się aklimatyzuje?
Najlepiej skrócić czas pobytu i potem powoli go wydłużać. Można też chwalić za postępy w adaptacji. Warto też informować nauczyciela, że np. maluch źle sypia w nocy, odkąd chodzi do przedszkola, ale też opowiadać o jego upodobaniach. To pozwoli osobom, które się nim zajmują lepiej zrozumieć jego potrzeby.

Redakcja poleca

REKLAMA