POLECAMY

Jaki prezent kupić dziecku pod choinkę?

Zastanawiasz się, co kupić dziecku pod choinkę? Podpowiadamy, co będzie strzałem w dziesiątkę!
Jaki prezent kupić dziecku pod choinkę? fot. Fotolia

Co roku przed Bożym Narodzeniem większość dorosłych Polaków staje przed dylematem, jaki prezent kupić swojemu dziecku, ewentualnie małemu bratankowi czy siostrzenicy, pod choinkę. W takich sytuacjach pomocne bywają badania rynku, w których sami zainteresowani lub ich rodzice odpowiadają o tym, co maluchy chciałyby znaleźć pod choinką. My postanowiliśmy zajrzeć do takiego raportu*. I co się okazało?

Gry i zabawki

Zdaniem rodziców pokolenie urodzone po 2000 r. marzy przede wszystkim o sprzęcie elektronicznym (21%) oraz zabawkach (16%). Na liście życzeń w przypadku dziewczynek niezmiennie najwyższe pozycje zajmują lalki (marzy o nich 47% smyków płci żeńskiej), zabawki zręcznościowe – 16% oraz figurki zwierząt – 11%. Chłopcy najchętniej widzieliby pod choinką zestawy klocków i pojazdy – po 33%.

Przełom na początku podstawówki

Młodsze dzieci (3- i 4-latki) preferują zabawki – 59%, natomiast najstarsze dzieci (12-14 lat) pragną przede wszystkim dostać sprzęt elektroniczny – 50%. Moment przełomowy, kiedy to zainteresowania dzieci przenoszą się na elektronikę, ma miejsce ok. 7-8 roku życia.

Tu zaszła zmiana

Nowością są marzenia o prezentach niematerialnych, do których należą: przyjaciel w postaci domowego zwierzątka (12%) oraz czas spędzony z rodzicami podczas podróży (12%).

Co na to rodzice?

W grupie rodziców biorących udział w badaniu 57% stwierdziło, że zna marzenia swoich pociech i w większości albo już je spełniło albo planuje spełnić je w najbliższej przyszłości. Większość (77%) uznaje je za możliwe do realizacji i przyznaje (58%), że ich dziecięce marzenia w przeszłości też były spełniane.

O czym marzyli rodzice?

Mamy marzyły głównie o lalkach (60%), a tatusiowie o różnego typu pojazdach, najczęściej samochodzikach i kolejkach (28%), a także sprzęcie sportowym (14%) i wchodzącej w latach 80. na rynek elektronice. Co ciekawe, dziecięce marzenia współczesnych rodziców rzadko dotyczyły sfery niematerialnej, która dziś zajmuje ważne miejsce na liście życzeń dzieci.

*Badanie pt: "Dziecko jest w każdym z nas. Prezenty, zwyczaje gwiazdkowe i marzenia dzieci dziś oraz ich rodziców w przeszłości" zostało zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie firmy SMYK w październiku 2015 r. na próbie 500 rodziców i opiekunów dzieci w wieku 3-14 lat. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)