Ból jajników w ciąży fot. Fotolia

Ból jajników w ciąży

Sprawdź, co może być powodem tej dolegliwości.
Milena Oszczepalińska / 08.01.2016 14:45
Ból jajników w ciąży fot. Fotolia

Niepokoisz się, bo odkąd zrobiłaś test i wiesz, że jesteś w ciąży, doskwiera ci od czasu do czasu ból w okolicach jajnika. Nie zawsze musi być to coś groźnego, ale w ciąży szczególnie należy obserwować swoje ciało i jeśli tylko pojawia się coś niepokojącego, lepiej od razu udać się do lekarza. Ból jajnika w skrajnych przypadkach może zagrażać nawet życiu ciężarnej. Sprawdź, dlaczego!

Ból jajników w ciąży - co oznacza

  • Rozciąganie się macicy
Klujący, pojawiający się nagle, ale też dość szybko ustępujący ból z boku wcale nie musi być bólem jajnika, tylko rozciągającej się macicy, która uwiera na inne narządy. Jest on normalny i dość powszechny. Aby być jednak całkiem spokojnym, należy upewnić się u lekarza prowadzącego ciążę, że wszystko jest w normie.
  • Ciąża pozamaciczna
Niestety może się tak zdarzyć, że ciąża nie rozwija się w macicy, ale właśnie np. w jajniku. Jest to sytuacja nieprawidłowa. Lekarz musi sprawdzić, gdzie znajduje się pęcherzyk ciążowy. Jeśli nie będzie go w macicy, prawdopodobnie okaże się, że ciąża jest pozamaciczna. W takim przypadku należy reagować szybko, ponieważ jeśli jajowód pęknie i nastąpi krwotok wewnętrzny, kobieta może się wykrwawić i umrzeć.
  • Poronienie
Jeśli ból jest stały i bardziej rozlany. Jajnik nie kłuje, ale jest jakby przykurczony, może być to sygnałem zbliżającego się poronienia. Jeśli do tego pojawi się krwawienie z dróg rodnych, należy szybko udać się do lekarza lub szpitala.
  • Zapalenie jajników
Mogą boleć, jeśli masz infekcję bakteryjną, np. paciorkowcem, gronkowcem, chlamydią. Wówczas ból przypomina ten, który doskwiera ci także w czasie miesiączki, możesz mieć również temperaturę. W takiej sytuacji konieczne będzie pobranie wymazu z pochwy w celu zbadania, czy doszło do infekcji którąś z bakterii.
  • Torbiel na jajniku
Torbiele pojawiające się na jajnikach w ciąży lub tuż przed ciążą zwykle nie są groźne i po kilku miesiącach same się wchłaniają. Czasami możesz jednak odczuwać przez nie lekki ból i zauważyć niewielkie plamienie.