Owsiki – zwolennicy brudnych rąk

Mycie rąk chroni przed zakażeniem E. coli
Owsiki to pasożyty, które częściej niż dorosłych dopadają dzieci. Powodem jest mniejsza dbałość o zachowanie odpowiedniej higieny u maluchów. Jakie są objawy owsików? Jak sobie z nimi poradzić? Jak dbać o higienę, by uniknąć tych pasożytów? I przede wszystkim: jak zapobiegać owsikom?
/ 17.10.2011 11:34
Mycie rąk chroni przed zakażeniem E. coli

Poznaj wroga

Owsiki to pasożyty – małe robaki koloru białego o długości około 10 milimetrów. Ich ulubionym miejscem, w którym przebywają, jest jelito grube.

Samice owsików nocą składają jaja w okolicach odbytu. Chory odczuwa swędzenie, a drapiąc się prowadzi do samozakażenia. Przedostanie się tych pasożytów do sromu i pochwy może wywołać zapalenie narządu rodnego. Dalszym powikłaniem może być zapalenie otrzewnej, a owsiki w wyrostku robaczkowym mogą przyczynić się do jego zapalenia.

Owsiki mogą dostać się do organizmu, gdy:

  • pijemy skażoną wodę;
  • jemy surowe, niedogotowane mięso albo ryby;
  • jemy nieumyte warzywa lub owoce;
  • nie myjemy rąk;
  • obgryzamy paznokcie.

Obecność pasożytów wywołuje:

  • złe samopoczucie;
  • rozdrażnienie;
  • bóle głowy;
  • problemy z zasypianiem;
  • swędzenie w okolicach odbytu.

Zobacz też: Co robić, gdy podejrzewamy zakażenie pasożytem?

Higiena na medal

Brak higieny to raj dla owsików. Dlatego ich najczęstszą ofiarą są dzieci. Jeżeli nie wpoimy maluchom, aby często myły ręce czy nie obgryzały paznokci, mamy większe ryzyko zachorowania. Kiedy już wykryjemy tę chorobę w naszej rodzinie, należy bezwzględnie wprowadzić reżim higieniczny.

Owsica to choroba, która rozprzestrzenia się bardzo szybko (jedna samica owsika składa nawet 12 tysięcy jaj). Może dostać się do organizmu poprzez brudne ręce, pościel, produkty spożywcze czy kurz. Należy codziennie zmieniać pościel, bieliznę osobistą i  utrzymać idealną czystość w łazience.

Zobacz też: O czym świadczy obecność jaj pasożytów w kale?

Pozbądź się pasożytów

Nadmiar leków nie jest dobrym rozwiązaniem. Prowadzi do osłabienia organizmu, co ma wręcz odwrotny skutek. Zamiast osłabić pasożyty, osłabiamy siebie. Podczas leczenia najważniejsza jest higiena i izolacja osoby chorej oraz przyjmowanie pre- i probiotyków, odbudowa flory bakteryjnej oraz oczyszczenie organizmu z toksyn.

Badanie kału jest niezbędne, aby wykluczyć inne pasożyty i potwierdzić diagnozę.

Leczenie samej osoby zarażonej nie wystarcza. Wszyscy domownicy muszą się mu poddać. Dieta musi być bogata w błonnik (warzywa i owoce), gdyż regularne wypróżnianie pozwoli szybciej pozbyć się pasożytów.

Profilaktyka

  1. Mycie rąk po powrocie do domu.
  2. Mycie rąk przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety.
  3. Obcinanie paznokci.
  4. Nie obgryzanie paznokci.
  5. Nie oblizywanie palców.
  6. Codzienna higiena osobista.
  7. Dbanie o czystość zabawek – w szczególności tych wynoszonych na zewnątrz.

Redakcja poleca

REKLAMA