Czy moje dziecko ma owsiki?

Czy moje dziecko ma owsiki?
Owsiki to najczęstsze pasożyty układu pokarmowego u małych dzieci. Powodują m. in. świąd okolicy odbytu, wysypkę, gorączkę, osłabienie i brak apetytu. Czym właściwie jest owsik i jak się go pozbyć?
/ 07.10.2010 13:03
Czy moje dziecko ma owsiki?

Owsik ludzki jest częstym pasożytem przewodu pokarmowego. Zarażenie nimi następuje łatwo, przede wszystkim wśród dzieci.

Co to jest owsik?

Owsiki to białe robaki wyglądem podobne do cienkiej nitki o długości od 4 do 12 mm. Jeśli się dobrze przyjrzymy, można zauważyć je w kale dziecka. Owsiki są pasożytami dolnego odcinka jelita cienkiego, ślepej kiszki i okrężnicy. Robaki u dzieci żyją nawet 4-5 tygodni w jelicie i dopiero po tym czasie wędrują w stronę odbytu. Po złożeniu tam jaj umierają. Jedna samica owsika może złożyć nawet 12 tyś. jaj.

Jak rozpoznać pasożyta?

Głównym objawem jest swędzenie odbytu, zwłaszcza w godzinach wieczornych, gdy samica owsika wychodzi na skórę odbytu by złożyć jajka. Pojawia się zaczerwienienie, czasami wypryski i owrzodzenia. Zwłaszcza gdy dziecko będzie się intensywnie drapać może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Nasza pociecha będzie miała przerywany , niespokojny sen.

Dzieci często nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Może się pojawić bladość, osłabienie i gorączka. Czasami choroba zaczyna się od bólu brzuszka. U dziewczynek może dojść do zapalenia sromu i pochwy, co objawia się swędzeniem, pieczeniem oraz białymi upławami. Może to spowodować stan zapalny całego narządu rodnego.

Zakażone dziecko, gdy pójdzie do przedszkola czy żłobka, może w ciągu jednego dnia zarazić wszystkie pozostałe dzieci. Jajka owsika, gdy dziecko swędzi pupa, szybko znajdą się na jego rączkach, potem na zabawkach i rękach innych dzieci.

Przeczytaj: Co oznacza wysypka u dziecka?

Jak wygląda leczenie?

Gdy zauważymy pierwsze objawy, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza po lek na owsiki, żeby nie doszło do zakażenia całej rodziny. Profilaktycznie lek powinni przyjąć też domownicy.

W trakcie leczenia trzeba zakładać dziecku mocno zapiętą pieluszkę lub ciasne majteczki. Ubranka i pościel przed upraniem powinno się zalać wrzątkiem i wyprać w temperaturze 90°C. Następnie trzeba je wyprasować najwyższą możliwą temperaturą. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami i leczenie powtórzyć po tygodniu. Oprócz leków można podać dziecku sok z kiszonych ogórków czy kiszoną kapustę. Zakwaszą one kał i przyśpieszą wychodzenie pasożytów.

Czytaj także: Encyklopedia zdrowia

Redakcja poleca

REKLAMA