POLECAMY

Czy wszawica to przeszłość?

Od wielu lat utrzymuje się w Polsce przekonanie że wszawica nierozerwalnie wiąże się z brudem, ubóstwem oraz zupełnym brakiem higieny. Tymczasem wszawica występuje na wszystkich kontynentach i w każdej populacji. W okresie zbliżających się wakacji i wyjazdów na wyjazdy urlopowe, warto poznać kilka informacji jak zapobiegać, a jeżeli już istnieje taka konieczność – jak leczyć infekcję tym pasożytem.
Czy wszawica to przeszłość?

Co to jest?

Określenie wszawica obejmuje zmiany skórne powstałe na skutek infekcji wszami ludzkimi. Pasożyty te atakują owłosioną skórę głowy oraz okolicy łonowej, a także odzież. W zależności od bytowania pasożytów wszawicę dzieli się głowową, łonową i odzieżową.

Wszawica głowowa.

Choroba dotyczy głównie przedszkolaków i młodzieży szkolnej. W grupach tych najczęściej dochodzi do używania wspólnych nakryć głowy, grzebieni i szczotek do włosów, co sprzyja przenoszeniu zakażenia. Zaniepokojenie powinien wywołać świąd powstający na skutek ukłucia wszy. Na skutek drapania tworzą się sączące rany pokryte strupami. Najczęściej miejscem bytowania pasożytów jest okolica potyliczna i skroniowa. Jeżeli dochodzi do zakażenia rany, powiększają się okoliczne węzły chłonne.

Wszawica łonowa

Najczęściej przenoszona jest poprzez kontakty seksualne. Wesz łonowa nie atakuje jednak tylko okolicy łonowej, ale może rozprzestrzeniać się na włosy brzucha, ud, pachwin, brwi a nawet rzęs, ale nigdy skóry głowy. Wesz łonowa jest mniejsza od innych. Podczas infekcji przytwierdza się do włosa tuż przy skórze. Podobnie jak we wszawicy głowowej, głównym objawem jest świąd. W miejscu ukłucia może tez dochodzić do powstawania plam o sinym lub szarym zabarwieniu. Dochodzi do nich na skutek rozkładu czerwonych krwinek w miejscu ukąszenia.

Polecamy: Choroby bakteryjne przenoszone drogą płciową

Wszawica odzieżowa

Wesz odzieżowa jest największy pasożytem z omawianych, jej rozmiary sięgają 3-4,5 mm.
Dotyczy głównie ludzi bezdomnych, alkoholików oraz osób nie dbających o higienę. Zarazić można się poprzez kontakt z zainfekowaną odzieżą oraz podczas noclegu w niehigienicznych warunkach. W miejscu ukłucia pasożyta pojawia się swędząca grudka. Jeżeli chorobą trwa długo pojawiają się brunatne przebarwienia skóry.

Leczenie

Wszawicę leczymy za pomocą preparatu o nazwie permetryna w postaci szamponu - kremu, który należy pozostawić na głowie przez 10 minut. Jest on często stosowany ze względu na małą toksyczność i skuteczność po jednorazowym stosowaniu. W Polsce stosuje się również preparaty o nazwie Jacutin lub Lindan. Stosowanie tych leków polega na utrzymaniu ich na skórze głowy przez 12-24 godz. Leczenie należy jednak powtórzyć, a na preparaty te wzrasta wśród pasożytów oporność.

Zobacz też:  Encyklopedia zdrowia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 miesięcy temu
ja mam zamiar schować córce do plecaka ten preparat bo jedzie na kolonie, a wiadomo, że w takich skupiskach największe prawdopodobieństwo
/rok temu
ja już dwa razy w tym roku walczyłam z wszami..po drugim razie zaczęłam szukać informacji na temat profilaktyki i znalazłam z tej samej firmy taką odżywkę ochrona...zdecydowanie wolę zapobiegać niż leczyć...mam nadzieję że ustrzeże córkę przed zarażeniem jak znów wszy pojawią się w grupie.
/rok temu
moja córka ostatnio przyniosła wszy z przedszkola, Była kartka w przedszkolu "proszę o sprawdzenie głów dzieci". Sprawdzam , patrze cała głowa pokryta wszami.. pobiegłam (dosłownie) do apteki, pani dała 2 preparaty na stół i wybrałam hedrin raz, szybko się uwinęłam jak na razie wszy nie ma. Wszystkie duże zabawki są na balkonie, mają tam byc około tygodnia przynajmniej. Kupiłam tez taki grzebień do sprawdzania wszy, kupiłam go w superpharmie