Okulary dla malucha

Nie wiem dlaczego, ale wiele ludzi uważa, że noworodki są głuche i ślepe. Skąd się wziął ten mit? Noworodki słyszą i widzą od samego urodzenia. Około 8. miesiąca wzrok maluszka jest tak dobry jak u dorosłych.
/ 30.05.2009 09:21
Nie wiem dlaczego, ale wielu ludzi uważa, że noworodki są głuche i ślepe. Skąd się wziął ten mit? Noworodki słyszą i widzą od samego urodzenia. Około 8. miesiąca wzrok maluszka jest tak dobry jak u dorosłych.

Twój maluszek zaraz po urodzeniu może skupić wzrok na rzeczy, która jest oddalona o 20-30 cm od niego. Na tym etapie noworodek najbardziej interesuje się tym, jak wygląda twarz mamusi i tatusia oraz inne twarze np. cioci, dziadka itd. Jeśli pokażesz mu proste czarno-białe wzory, to też skupi na nich wzrok.
Gdy malec ma już 2-3 miesiące, śledzi obojgiem oczu poruszający się przedmiot. Warto, abyś wtedy pokazywała mu np. kolorowe grzechotki (zaczyna rozróżniać kolory).
Niemowlęta w 4. miesiącu życia zaczynają mieć poczucie perspektywy – to ułatwia im doskonalenie umiejętności chwytania. Dziecko interesują już małe i duże przedmioty.

Okulary dla malucha

Droga mamusiu, już od początku uważnie się przyglądaj jak maluszek… patrzy na wszystko, co go otacza. Ma to znaczenie, ponieważ jeśli dostrzeżesz coś niepokojącego, udasz się do okulisty, co pozwoli na szybkie skorygowanie wady.

Kilka niepokojących objawów
  1. Objaw białej źrenicy - jedna źrenica jest czarna a druga biała lub żółta,
  2. Oczopląs - dziecko nie potrafi skupić wzroku na 1 przedmiocie,
  3. Mrużenie oczu,
  4. Bóle głowy, oczu (starsze dzieci),
  5. Zez występujący okresowo lub stale.
U większości niemowląt jest niewielka dalekowzroczność. Wynika to z tego, że u maluszków gałka oczna najpierw jest bardzo mała. Później z wiekiem szybko rośnie i nadwzroczność przez to się koryguje. Jednak czasami zdarza się tak, że dziecko jednym okiem widzi lepiej niż drugim. Wtedy oko słabsze jakby „przeszkadza” mu w widzeniu (oko słabe widzi coraz gorzej), a dziecko zezuje. Jeśli okaże się, że lekarz stwierdzi u maluszka wadę wzroku - będziesz musiała kupić mu okularki. Założenie maluszkowi okularków to „wielki trud”. Któż z nas będąc dzieckiem nie krępował się przed koleżankami, że jest okularnikiem. Ile to razy okulary się gdzieś zagubiły, a po kupieniu nowych, znalazły się w tornistrze.

Co zrobić, aby pomóc dziecku zaakceptować siebie w okularkach

  • Wybierz ładną, kolorową oprawkę, pokaż dziecku kolorki i opowiedz o nich, np. popatrz tu niebieski taki jak Twój najlepszy pluszaczek, żółciutki jak bananek itd.
  • Kup szkła plastikowe - przy różnych „zabawach” w przedszkolu jeśli upadną na podłogę - nic im się nie stanie.
  • Powitaj go w klubie „okularników” - np. zaproś lubiane przez dziecko osoby w okularach (np. dziadek, koleżanka) i zorganizuj małą imprezę - daj np. odznakę członkostwa w klubie. Niech każdy np. opowie zabawną historyjkę o okularach (jak zgubił okulary niby w szkole, a po miesiącu znalazły się w łazience i maluch wierzył, że ktoś je chyba przyniósł ze szkoły). To tylko moje pomysły, ale mamusie Wy na pewno macie lepsze.
  • Nie zmuszaj do noszenia okularów - bo dziecko się zniechęci. Raczej przyzwyczajaj go stopniowo - np.1-2 godziny dziennie. Z czasem okularki przestaną dziecku przeszkadzać, zwłaszcza gdy zobaczy, że dzięki nim widzi wyraźniej.

Celina Fręczko

Redakcja poleca

REKLAMA