Twój maluszek zaraz po urodzeniu może skupić wzrok na rzeczy, która jest oddalona o 20-30 cm od niego. Na tym etapie noworodek najbardziej interesuje się tym, jak wygląda twarz mamusi i tatusia oraz inne twarze np. cioci, dziadka itd. Jeśli pokażesz mu proste czarno-białe wzory, to też skupi na nich wzrok.
Gdy malec ma już 2-3 miesiące, śledzi obojgiem oczu poruszający się przedmiot. Warto, abyś wtedy pokazywała mu np. kolorowe grzechotki (zaczyna rozróżniać kolory).
Niemowlęta w 4. miesiącu życia zaczynają mieć poczucie perspektywy – to ułatwia im doskonalenie umiejętności chwytania. Dziecko interesują już małe i duże przedmioty.
Kilka niepokojących objawów
- Objaw białej źrenicy - jedna źrenica jest czarna a druga biała lub żółta,
- Oczopląs - dziecko nie potrafi skupić wzroku na 1 przedmiocie,
- Mrużenie oczu,
- Bóle głowy, oczu (starsze dzieci),
- Zez występujący okresowo lub stale.
Co zrobić, aby pomóc dziecku zaakceptować siebie w okularkach
- Wybierz ładną, kolorową oprawkę, pokaż dziecku kolorki i opowiedz o nich, np. popatrz tu niebieski taki jak Twój najlepszy pluszaczek, żółciutki jak bananek itd.
- Kup szkła plastikowe - przy różnych „zabawach” w przedszkolu jeśli upadną na podłogę - nic im się nie stanie.
- Powitaj go w klubie „okularników” - np. zaproś lubiane przez dziecko osoby w okularach (np. dziadek, koleżanka) i zorganizuj małą imprezę - daj np. odznakę członkostwa w klubie. Niech każdy np. opowie zabawną historyjkę o okularach (jak zgubił okulary niby w szkole, a po miesiącu znalazły się w łazience i maluch wierzył, że ktoś je chyba przyniósł ze szkoły). To tylko moje pomysły, ale mamusie Wy na pewno macie lepsze.
- Nie zmuszaj do noszenia okularów - bo dziecko się zniechęci. Raczej przyzwyczajaj go stopniowo - np.1-2 godziny dziennie. Z czasem okularki przestaną dziecku przeszkadzać, zwłaszcza gdy zobaczy, że dzięki nim widzi wyraźniej.
Celina Fręczko