Ponadprzeciętne
Najwcześniej, bo już u trzylatków widać uzdolnienia ogólne. Takie maluchy szybciej się uczą, dużo zapamiętują, potrafią skupić uwagę na czynności, która je interesuje. Mają bogatą wyobraźnię, dokładnie obserwują otoczenie, dostrzegają podobieństwa i różnice. Zanim pójdą do szkoły, recytują wierszyki, czytają, dodają i odejmują. To przekracza możliwości przeciętnego przedszkolaka. Równie wcześnie ujawniają się zdolności artystyczne. Już niemowlęta potrafią zaciekawić się muzyką, podskakują w jej rytm, a nawet „po swojemu” coś nucą. Dwulatki same sięgają po kredki i rysują. Natomiast talenty pisarskie ujawniają się dopiero w wieku szkolnym, ponieważ poza umiejętnością czytania i pisania wymagają obycia z językiem. Wtedy powstają pierwsze wiersze i opowiadania z niezwykłymi przygodami bohaterów.Rodzicom czasem trudno obiektywnie ocenić możliwości dziecka. Jedni nie doceniają talentów swojej pociechy, inni – przeciwnie, przeceniają je. W ocenie rzeczywistych możliwości malucha może pomóc doświadczony psycholog: zbada jego iloraz inteligencji oraz określi rodzaj zdolności. Ale i bez takiej wiedzy warto pogłębiać wrodzone talenty.
Zwycięża ciekawość
Jeśli uważnie obserwujesz dziecko, wiesz, co je ciekawi, co najlepiej mu wychodzi, a z czym ma problemy. Nie ukierunkowuj za wcześnie jego zainteresowań ani nie staraj się, by realizował twoje własne. W pierwszych latach rozwój przebiega szybko, więc trudno przesądzić o talentach. Uzdolniony muzycznie dwulatek może okazać się genialnym matematykiem albo tenisistą. Zdolne dziecko ma naturalną i bardzo silną potrzebę rozwoju. Jest dociekliwe, zadaje mnóstwo pytań i nie zadowala się prostymi odpowiedziami. Wychowywanie tak aktywnego dziecka jest bardzo wyczerpujące, więc rodzice często szukają dla niego dodatkowych zajęć. Nie warto jednak pozostawiać malucha samemu sobie, licząc, że skoro jest zdolny, to sobie poradzi i dalej będzie się świetnie rozwijał. On potrzebuje stałej zachęty do pokonywania kolejnych kroków, wyrabiania wewnętrznej dyscypliny. Bez tego geniusz nie rozkwitnie.Dodatkowe zajęcia
Nie wierz w to, że wszystko załatwią specjalne zajęcia, najlepsze przedszkole, a potem szkoła dla wybitnie uzdolnionych. Choć twoje dziecko sprawia wrażenie dojrzałego, ma takie same potrzeby jak jego rówieśnicy. Pobudzaj jego ciekawość, proponując mu to, co sprawia mu przyjemność.Kursy angielskiego dla niemowlaków, zajęcia muzyczne dla dwulatków, przedszkola językowe. Niestety, często się zdarza, że taka nauka przekracza możliwości dziecka. Zajęci pracą rodzice oczekują szybkich rezultatów, które mają zapewnić mu lepszą przyszłość. Nie zależy im na tym, aby się wszechstronnie rozwijało, lecz by ciągle osiągało sukcesy. Wtedy u dziecka pojawia się stres i frustracja. Pamiętaj, że rozwijanie pewnych zdolności wymaga wielu lat pracy. Z wiekiem dziecko traci naturalne zdolności, dzięki którym łatwo mu było wcześniej przyswajać wiedzę.