dziecko maluje fot. Panthermedia

Odkryj talenty malucha

Chcesz, by twój maluch wyrósł na zdolne i pomysłowe dziecko. A może wystarczy odkryć umiejętności, które ma od dawna?
/ 24.04.2012 16:24
dziecko maluje fot. Panthermedia
Ania co jakiś czas pytała rodziców, jaka to literka. Gdy miała pięć lat, przeczytała zdanie, które napisała jej mama. Ani wujek jako czterolatek pisał pamiętnik i rozwiązywał proste działania matematyczne. Poszedł o rok wcześniej do szkoły, ale tak bardzo się nudził, że został przeniesiony do drugiej klasy. Może i twój maluch ma szczególne zdolności?

Ponadprzeciętne

Najwcześniej, bo już u trzylatków widać uzdolnienia ogólne. Takie maluchy szybciej się uczą, dużo zapamiętują, potrafią skupić uwagę na czynności, która je interesuje. Mają bogatą wyobraźnię, dokładnie obserwują otoczenie, dostrzegają podobieństwa i różnice. Zanim pójdą do szkoły, recytują wierszyki, czytają, dodają i odejmują. To przekracza możliwości przeciętnego przedszkolaka. Równie wcześnie ujawniają się zdolności artystyczne. Już niemowlęta potrafią zaciekawić się muzyką, podskakują w jej rytm, a nawet „po swojemu” coś nucą. Dwulatki same sięgają po kredki i rysują. Natomiast talenty pisarskie ujawniają się dopiero w wieku szkolnym, ponieważ poza umiejętnością czytania i pisania wymagają obycia z językiem. Wtedy powstają pierwsze wiersze i opowiadania z niezwykłymi przygodami bohaterów.

Rodzicom czasem trudno obiektywnie ocenić możliwości dziecka. Jedni nie doceniają talentów swojej pociechy, inni – przeciwnie, przeceniają je. W ocenie rzeczywistych możliwości malucha może pomóc doświadczony psycholog: zbada jego iloraz inteligencji oraz określi rodzaj zdolności. Ale i bez takiej wiedzy warto pogłębiać wrodzone talenty.

Zwycięża ciekawość

Jeśli uważnie obserwujesz dziecko, wiesz, co je ciekawi, co najlepiej mu wychodzi, a z czym ma problemy. Nie ukierunkowuj za wcześnie jego zainteresowań ani nie staraj się, by realizował twoje własne. W pierwszych latach rozwój przebiega szybko, więc trudno przesądzić o talentach. Uzdolniony muzycznie dwulatek może okazać się genialnym matematykiem albo tenisistą. Zdolne dziecko ma naturalną i bardzo silną potrzebę rozwoju. Jest dociekliwe, zadaje mnóstwo pytań i nie zadowala się prostymi odpowiedziami. Wychowywanie tak aktywnego dziecka jest bardzo wyczerpujące, więc rodzice często szukają dla niego dodatkowych zajęć. Nie warto jednak pozostawiać malucha samemu sobie, licząc, że skoro jest zdolny, to sobie poradzi i dalej będzie się świetnie rozwijał. On potrzebuje stałej zachęty do pokonywania kolejnych kroków, wyrabiania wewnętrznej dyscypliny. Bez tego geniusz nie rozkwitnie.

Dodatkowe zajęcia

Nie wierz w to, że wszystko załatwią specjalne zajęcia, najlepsze przedszkole, a potem szkoła dla wybitnie uzdolnionych. Choć twoje dziecko sprawia wrażenie dojrzałego, ma takie same potrzeby jak jego rówieśnicy. Pobudzaj jego ciekawość, proponując mu to, co sprawia mu przyjemność.
Kursy angielskiego dla niemowlaków, zajęcia muzyczne dla dwulatków, przedszkola językowe. Niestety, często się zdarza, że taka nauka przekracza możliwości dziecka. Zajęci pracą rodzice oczekują szybkich rezultatów, które mają zapewnić mu lepszą przyszłość. Nie zależy im na tym, aby się wszechstronnie rozwijało, lecz by ciągle osiągało sukcesy. Wtedy u dziecka pojawia się stres i frustracja.
Pamiętaj, że rozwijanie pewnych zdolności wymaga wielu lat pracy. Z wiekiem dziecko traci naturalne zdolności, dzięki którym łatwo mu było wcześniej przyswajać wiedzę.

Trudne, bo genialne

Zdolnym dzieciom wcale nie żyje się łatwo. Mają problemy w kontaktach z rówieśnikami. Z trudem się zaprzyjaźniają, bo nie potrafią wyczuwać nastrojów innych dzieci, dzielić ich zainteresowań, znaleźć z nimi wspólnego języka. Kłócą się, obrażają, narzucają swoją wolę. W parze z wybitną inteligencją nie idą umiejętności społeczne. Zdolne dziecko już w wieku przedszkolnym potrzebuje pomocy psychologicznej, by mogło pozbyć się etykiety „trudnego” i zaczęło lepiej sobie radzić.

Kapitał na przyszłość

Nie ma określonej cechy, która decyduje o rozwoju wybitnych zdolności. Niektóre dzieci mają lepszą pamięć, inne są bardziej dociekliwe, a jeszcze inne mają niezwykłą zdolność do przetwarzania rzeczywistości i wymyślania czegoś nowego. Każde z nich ma szanse na odkrycie własnych pasji, z których także jego rodzice mogą być dumni. Jednak aby uzdolniony maluch wyrósł na wybitnego dorosłego, potrzebuje dużo akceptacji, wsparcia oraz umiejętnej pomocy. Dlatego traktuj dziecko poważnie, nie podsuwaj mu gotowych odpowiedzi, zadawaj trudniejsze pytania, zachęcaj do wypowiadania poglądów, a także dopinguj je. Zwróć uwagę, za co nagradzasz malca uśmiechem i pochwałą, czego od niego oczekujesz. W ten sposób kształtujesz jego umiejętności.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/31.03.2017 12:45
Moje dzieciaki lubią książki. Może to dlatego, że w domu dużo się czyta. Tak jak u ciebie córeczka spotyka się ciągle z instrumentami muzycznymi, u nas chłopaki widzieli rodziców z książkami. Mój Adam jak miał trzy latka, kazał sobie ciągle czytać. Nie przeszło mu to z wiekiem. Nigdy nie musiałam go zmuszać do czytania lektur. Czasem zabierał się za książki przeznaczone dla sporo starszych dzieci np. „W pustyni i w puszczy” Ostatnio dowiedział się, że jego kuzynka była na kursach szybkiego czytania. Od razu powiedział, że on też chciał iść, bo mógłby więcej czytać. Zapisałam go do szkoły edu. Chciałabym, żeby mój Adaś poznał kolegów o podobnych zainteresowaniach. Większość dzieciaków nie interesuje się tak bardzo książkami, jak mój syn. Na takich zajęciach jest większe prawdopodobieństwo, że Adam się z kimś zakumuluje.
/29.12.2016 13:46
My pochodzimy z muzykalnej rodziny i muzyka byla w naszym domu od zawsze. Dlatego tez nie zdziwilo nas kiedy nasza corka zaczela interesowac sie roznymi instrumentami. Nie wywieralismy presji lecz czekalismy na jej decyzje w kwestii zajec pozalekcyjnych. Pokochala skrzypce wiec zapisalismy ja do Muzofilii. Wysokie wymagania i swietna kadra sprawila, ze Ola wyksztaltowala w sobie dodatkowo cenne cechy jak cierpliwosc i wytrwalosc w dazeniu do celu.
/25.04.2012 18:51
To jest ważne, żeby pomóc dziecku rozwijać pasję. Dlatego uważam, że świetnym pomysłem jest wysłanie dziecka na obóz tematyczny, zgodny z jego zainteresowaniami - bardzo fajne ma w ofercie Almatur.
POKAŻ KOMENTARZE (1)