Objawy sepsy u dziecka - jak rozpoznać fot. Fotolia

Objawy sepsy u dziecka - jak rozpoznać

Przypadki sepsy u dzieci zdarzają się coraz częściej. Co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Jak uchronić przed nią dziecko? Dowiedz się więcej!
Agata Bernaciak / 27.07.2017 14:27
Objawy sepsy u dziecka - jak rozpoznać fot. Fotolia

Jakie są objawy sepsy u dzieci?

Wczesne objawy sepsy przypominają banalną infekcję dróg oddechowych czy nieżyt żołądkowo-jelitowy. Gdy zakażenie przechodzi do krwi, następuje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia dziecka, któremu towarzyszy:

  • bardzo wysoka temperatura, powyżej 38,5°C, która nie spada po lekach przeciwgorączkowych
  • światłowstręt, dreszcze, pocenie się - dziecko staje się apatyczne, nie interesuje się otoczeniem, słabo reaguje na bodźce, dużo śpi, nie chce jeść, wymiotuje, ma sztywny kark
  • wysypka w postaci wybroczyn - początkowo pojawiają się małe ciemnoczerwone kropeczki różnej wielkości. Czasem zlewają się w większe plamy, które nie znikają po uciśnięciu.

Uwaga! Jeśli zauważysz powyższe objawy, jak najszybciej zabierz dziecko do szpitala. Wcześnie rozpoznaną sepsę można wyleczyć.

Czym tak naprawdę jest sepsa?

Sepsa to uogólnione zakażenie całego organizmu. Jej przyczyną jest infekcja bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków. Chorobę mogą wywoływać także inne bakterie, wirusy i grzyby, które przedostają się do krwi i rozsiewają się po całym organizmie, dając gwałtowne objawy.

Jak dochodzi do zakażenia sepsą?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt, np. picie z jednej butelki lub jedzenie tymi samymi sztućcami bez wcześniejszego umycia.

Jak przeciwdziałać sepsie u dzieci?

Najlepszym sposobem zapobiegania sepsie są specjalistyczne szczepienia przeciw bakteriom:

  • haemophilus influenzae typu B (HiB) – obowiązkowe, bezpłatne dla niemowląt, a jeśli chcesz zaszczepić starsze dziecko powyżej roku, potrzebna jest 1 dawka, cena: ok. 45 zł
  • pneumokoki – szczepienie zalecane (płatne). Dla niemowląt 4 dawki, dla starszych dzieci jedna dawka, cena: 260–360 zł za dawkę
  • meningokoki – szczepienie zalecane. 3 dawki dla niemowląt, 1 dawka dla dzieci powyżej roku, cena: 120–170 zł

Dowiedz się więcej na temat objawów chorób!


tekst powstał we współpracy z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków

napisane na podstawie artykuły zamieszczonego w magazynie Vita