Przeziębienie czy grypa? Tabela objawów wskaże, na co chorujesz

przeziębienie a grypa fot. Adobe Stock, Vera Livchak
Przeziębienie i grypa to dwie różne infekcje. Ważne, aby umieć je od siebie odróżnić, ponieważ z grypą wiąże się znacznie większe ryzyko poważnych powikłań. Grypa rozpoczyna się gwałtownie, przeziębienie rozwija się wolniej. Chorzy na grypę skarżą się na suchy kaszel i bóle mięśni, ale nie mają charakterystycznego dla przeziębienia kataru. Jak jeszcze odróżnić przeziębienie od grypy?
/ 30.03.2023 17:09
przeziębienie a grypa fot. Adobe Stock, Vera Livchak

Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii Zwalczmy grypę, 62% Polaków uważa, że potrafi odróżnić grypę od przeziębienia. Jednocześnie około 50 % uważa, że przeziębienie i grypa to dwie różne nazwy tej samej choroby. Jak jest naprawdę? 

Spis treści:

  1. Przeziębienie a grypa - ogólne informacje
  2. Przeziębienie a grypa - objawy. Jak odróżnić?
  3. Przeziębienie a grypa - możliwe powikłania
  4. Przeziębienie a grypa - leczenie
  5. Przeziębienie a grypa. Jak zapobiegać?

Przeziębienie a grypa - ogólne informacje o infekcjach

Grypa i przeziębienie to dwie różne choroby. Główne różnice dotyczą czynnika sprawczego, nasilenia objawów i tempa ich narastania, a także ryzyka powikłań. Przy czym obie infekcje wywołują objawy w obrębie dróg oddechowych. 

Przeziębienie, nazywane też ostrym zapaleniem górnych dróg oddechowych, to zespół objawów wywoływany przez wirusy, najczęściej rynowirusy (znanych jest ponad 200 typów tych drobnoustrojów). 

Grypa jest to ostra wirusowa choroba układu oddechowego, która powoduje objawy w obrębie całego organizmu, ze szczególnym nasileniem objawów stanu zapalnego dróg oddechowych. Wywołuje ją wirus grypy.

Obie infekcje mogą przebiegać w postaci łagodnej lub pełnoobjawowej.

Przeziębienie a grypa - objawy. Jak odróżnić te dwie infekcje?

Grypa rozpoczyna się na ogół gwałtownie, a przeziębienie rozwija się wolniej. Chorzy na grypę skarżą się przede wszystkim na suchy kaszel, ból głowy i bóle mięśni, ale nie mają tak charakterystycznego dla przeziębienia kataru i bólu gardła. Dwa ostatnie objawy w grypie występują niezwykle rzadko. Przeziębienie ma stopniowy i zdecydowanie łagodniejszy charakter niż grypa. Obejmuje górne drogi oddechowe: nos, gardło, krtań, ucho środkowe, spojówki. 

W przypadku przeziębienia objawy narastają w ciągu 1-2 dni, trwają około 5-7 dni i ustępują najczęściej bez powikłań. Okres trwania objawów grypy o największym stopniu nasilenia, obejmuje 3-5 dni, okres powrotu do zdrowia to kolejne 4-5 dni.

Aby odróżnić przeziębienie od grypy, można porównać swoje objawy z informacjami w tabeli. 

Przeziębienie czy grypa - objawy
  Przeziębienie  Grypa
Początek choroby stopniowo nasilające się objawy choroba rozpoczyna się gwałtownie
Gorączka stan podgorączkowy, temperatura ciała najczęściej około 38°C wysoka gorączka (do 40°-41°C), dreszcze
Ból gardła jeden z pierwszych objawów rzadki objaw lub nie występuje
Katar częsty objaw, zatkany nos, najpierw wodnista, następnie gęsta wydzielina rzadki objaw lub nie występuje
Kaszel mniej nasilony suchy, męczący, często towarzyszy ból w klatce piersiowej oraz duszność
Ból głowy występuje dość rzadko, może towarzyszyć katarowi, często – ból zatok występuje prawie zawsze
Bóle mięśni nie występują lub są nieznacznie nasilone bardzo intensywne

Grypie mogą towarzyszyć uczucie rozbicia, brak apetytu, bóle brzucha i biegunkaU starszych osób mogą pojawić się zaburzenia świadomości, bóle w klatce piersiowej i duszność. 

Czasami trudno jest odróżnić grypę od innych infekcji wyłącznie na podstawie występujących objawów. Nie u każdej chorej na grypę osoby wystąpi gorączka, a kaszel, katar i ból głowy mogą być oznaką zarówno przeziębienia, jak i grypy. Wskazana jest konsultacja lekarska. Istnieją testy diagnostyczne, dzięki którym lekarz można prawidłowo rozpoznać grypę.

Przeziębienie a grypa - możliwe powikłania

Zachorowanie na grypę wiąże się z większym ryzykiem poważnych powikłań w porównaniu z przeziębieniem. Grypa może prowadzić do takich chorób jak: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc lub angina paciorkowcowa. Infekcja nasila też często już istniejące choroby przewlekłe, np. astmę lub POChP. 

Powikłania przeziębienia występują rzadko i są one mniej poważne niż w przypadku grypy. Najczęściej są to zapalenie zatok, bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie ucha (głównie u dzieci) albo krtani. 

Przeziębienie a grypa - leczenie

Przeziębienie i grypa to infekcje samoograniczające się. Ważne jest, żeby w trakcie choroby dostarczać organizmowi dużo płynów, ponieważ katar i gorączka mogą powodować odwodnienie. Zarówno grypę, jak i przeziębienie leczy się objawowo, zatem poprzez łagodzenie symptomów. Pomocne są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jak paracetamol, przeciwzapalne, jak ibuprofen, oraz leki na ból gardła. Na kaszel stosuje się leki przeciwkaszlowe, a na nieżyt nosa spraye na bazie wody morskiej lub soli fizjologicznej. Bardzo ważny jest odpoczynek.

Więcej: Domowe sposoby na przeziębienie

U niektórych chorych na grypę stosuje się leki przeciwwirusowe, jak np. osteltamiwir lub zanamiwir. Jednak musze być podane jak najszybciej od wystąpienia objawów, najlepiej w ciągu 48 godzin, gdyż celem ich działania jest zahamowanie namnażania wirusa. 

W leczeniu grypy i przeziębienia nie stosuje się antybiotyków.

Przeziębienie a grypa. Jak zapobiegać?

W zakresie profilaktyki mamy więcej możliwości w przypadku grypy, ponieważ jest dostępna szczepionka przeciwko tej chorobie. Nie ma szczepienia przeciwko przeziębieniu, ponieważ za tę infekcję odpowiada duża liczba różnych wirusów, nie jest więc możliwe opracowanie skutecznej szczepionki.  

Profilaktyka to również dbanie o kondycje organizmu. Im lepszy jest stan zdrowia, tym większa szansa, że nasz układ odpornościowy odeprze atak i zwalczy chorobę. Pamiętaj o wystarczającej ilości snu, unikaniu stresu oraz zbilansowanej diecie.

Aby zapobiegać grypie i przeziębieniu, należy pamiętać o tych środkach ochrony:

  • regularnie mycie rąk wodą i mydłem, szczególnie, gdy przebywa się w pobliżu chorych ludzi,
  • unikanie dotykania swoich oczu, nosa lub ust,
  • zasłanianie ust i nosa chusteczką higieniczną.

Pamiętaj, żeby nie lekceważyć żadnej infekcji. Grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To jak przebiega choroba, nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu.

Wykorzystano materiały kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę”

Czytaj także:
Co to jest grypa typu A? Objawy, profilaktyka, leczenie
Jak odróżnić infekcję RSV od grypy i COVID-19?
Objawy Krakena, dominującego wariantu koronawirusa. Infekcja może wywołać twarzową ślepotę
Co na przeziębienie? Skuteczne leki i domowe sposoby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA