Jak odzwyczaic dziecko od spania z rodzicami fot. FotoliaSpanie z rodzicami - jak odzwyczaić dzieckoTwój maluch tak polubił spanie z rodzicami, że nie chce się przeprowadzić do własnego łóżeczka? Sprawdź, jak mu w tym pomóc.


/ 11.02.2015 05:02
Jak odzwyczaic dziecko od spania z rodzicami fot. Fotolia
Od spania z rodzicami warto zacząć odzwyczajać już dwuletniego szkraba. Im dzieci są starsze, tym trudniej jest im zaakceptować przenosiny do własnego łóżeczka. Od czego najlepiej zacząć przeprowadzać zmianę?
Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami?


Porozmawiaj serdecznie z pociechą


Choć na początku malec będzie pewnie protestował, cierpliwie tłumacz, że samemu śpi się po prostu wygodniej. I odtąd zawsze usypiaj malca w jego łóżku. Nie kładź się przy nim, ani też nie lokuj szkraba na swoim tapczanie, by potem przenosić go do łóżeczka. Inaczej pociecha przebudzi się nocy, zobaczy, że mamy nie ma w pobliżu i... swoim zwyczajem zawędruje do twojej sypialni.
Bądź cierpliwa, ale też konsekwentna 


Jeżeli malec nie może usnąć, przeczytaj mu pogodną bajkę, ucałuj go, otul kołderką, zanuć kołysankę... A potem już zdecydowanie powiedz „dobranoc” i opuść pokój. Nie reaguj na każde zawołanie, ale na pocieszenie obiecaj smykowi, że rano, jeśli tylko zechce, będzie mógł przyjść do was na przytulanki.
Nie poddawaj się zbyt łatwo 


Dziecko jednak tak przywykło do spania z rodzicami, że co noc zjawia się w waszej sypialni? Kiedy do was przybiega, niech któreś z was odprowadza je do łóżeczka i zostaje przy nim, póki nie zaśnie. Róbcie tak za każdym razem i tak długo, jak będzie to konieczne. Większość dzieci zwykle już po miesiącu takiego „treningu” godzi się spać osobno.

Autorka jest dziennikarką dwutygodników „Przyjaciółka" i „Pani Domu".